איימן אל זוואהירי (צילום: Visual News, GettyImages IL)
איימן אל זוואהירי יחד עם אוסמה בן לאדן. המבוקש מספר 1 | צילום: Visual News, GettyImages IL

המלחמה העולמית בטרור נמשכת ונראה שעונת הציד נמצאת בשיאה. בשבועות האחרונים יצאה ארה"ב לסדרה של פשיטות שנוהלו על ידי יחידות מיוחדות. בלוב נתפס אנס א-ליבי שנחקר בימים אלה על ספינה בלב ים. במקביל ביצע צוות 6 של אריות הים פשיטה שנכשלה, בה ניסו ללכוד את מחמד עבד אל קאדר ובכיר נוסף שמכונה אקרימה. שלשום פורסם ברשתות שונות שארה"ב לכדה את מספר 2 בארגון הטליבן בפקיסטן, לאטיף מסעוד. מתברר שמסעוד, שעדיין מופיע ברשימת המבוקשים כשעל ראשו מוצע פרס כספי בשווי 5 מיליון דולר, נלכד כבר לפני שבוע וגם הוא נחקר במקום לא ידוע על ידי סוכני ה-CIA.

נראה כי תוחלת החיים של המבוקשים הופכת קצרה במיוחד. ראשי הטרור שזרעו הרס וחורבן לפני עשר שנים התחלפו פעם אחר פעם. ה-CNN פרסם בשבוע שעבר רשימה של טרוריסטים בכירים שנמצאים על הכוונת של ארה"ב. כמה מהם מעניינים במיוחד, כולל אחד שסבו יהודי וציוני. כל מידע שיביא ללכידתם יזכה את המקור בסכום כסף גדול. לאלה הוספנו גם כמה משלנו שנמצאים על הכוונת של השב"כ וצה"ל ויכול להיות שכבר ברגעים אלו מחוסלים.

איימן אל זוואהירי

זהו כנראה זקן השבט שעדיין נמצא בראש הרשימה אחרי חיסולו של אוסמה בן לאדן. חיסולו של המחבל המפורסם בעולם  העלה את זוואהירי לראש הרשימה עם פרס כספי שעומד על 25 מיליון דולר. מומחי מודיעין בארה"ב סבורים שהוא פיקד על אל קאעידה עוד כשבן לאדן היה בחיים. מי שהחל את דרכו כרופא מצרי היה מעורב ברצח הנשיא המצרי אנוואר סאדאת, והפך במהרה לארכי-טרוריסט שאחראי על אינספור פיגועים ומקרי רצח ברחבי העולם. בעבר היו לא מעט שמועות על מותו של המנהיג, אבל גם בארה"ב מודים שהוא עדיין בין החיים. על פי הערכות שונות, הוא נמצא בפקיסטן ומי יודע, אולי בעתיד ימצאו גם אותו באיזה וילה מפוארת.

איברהים אל אסירי

נחשב למהנדס הראשי ואמן הפצצות של אל קאעידה בחצי האי ערב. אסירי, יליד 1982, נחשב למחבל מסוכן במיוחד ואכזרי. באחד המקרים המיוחסים לו שלח אסירי את אחיו הצעיר עבדאללה למשימת התאבדות. הוא עשה זאת אחרי שבנה פצצה מיוחדת שקשה לאתר אותה בגלאי מתכות. את הפצצה התאים לרקטום של אחיו. הוא נשלח לחסל את מפקד היחידה ללוחמה בטרור של סעודיה, מחמד בן נאייף. האח נהרג ובן נאייף שרד. אסירי הגיע לתימן בשנת 2006 אחרי שהשתחרר מהכלא הסעודי. מאוד מהר הוא השתלב בתעשיית הטרור והפך למהנדס הראשי. בין שלל ההמצאות שלו ניתן למצוא את ניסיונות הפיגוע באמצעות תחתוני נפץ, בשנת 2009 ו-2012. כמו גם ניסיון פיגוע נוסף בשנת 2010 אז הכין פצצות שהוסתרו בתוף מכלי דיו. הוא מתמחה בפצצות נטולות מתכות וקשות לאיתור. אסירי נחשב גם למגייס אל אנוואר אל וואלקי, האזרח האמריקאי הראשון שחוסל באמצעות מל"ט. בתחילה העריכו שגם אסירי נהרג בתקיפה אך ככול הנראה שהוא שרד אותה אם בכלל היה שם.

מוכתר בלמוכתר

מוכתר בלמוכתר (צילום: SkyNews)
האיש בעל העין האחת. מוכתר בלמוכתר | צילום: SkyNews

במרץ השנה הודיע צבא צ'אד, בגאווה לא מוסתרת, כי הצליחו לחסל את המחבל מוכתר בלמוכתר. אבל נראה שהוא חזר מהמתים משום שחודשיים לאחר מכן, במאי השנה, הוא נטל אחריות על פיגוע בניז'ר אשר גבה את חייהם של 30 בני אדם. בלמוכתר עלה לכותרות כאשר קבוצה גדולה של מחבלים השתלטה על שדה הגז אין אמינס. הם עשו זאת כדי לגרום לצרפתים לסגת ממאלי. בהתקפה נהרגו עשרות מעובדי המקום רבים מהם אזרחים זרים. פעולה זו הפכה את מפקד "בריגדת רעולי הפנים" שמקורב לאל קאעידה מצרה מקומית לצרה עולמית. כמובן שהוא נכנס אחר כבוד לרשימת הטרוריסטים הכי מבוקשים. הוא מכונה "מיסטר מרלבורו", בגלל הסיגריות שהוא מעשן "האיש בעל העין האחת", אותה איבד בגיל 19 כשנלחם באפגניסטן, וה"בלתי תפיס" מהסיבה הברורה. יש לא מעט מדינות שרוצות לשים עליו את היד ונראה שזה עניין של זמן עד שייתפס. בינתיים, ארגון אל קאעידה מסתפקים בלנזוף בו.

אבו מוחמד אל-ג'ולני

עד לפני שנה אל ג'ולני היה אדם רגיל שאיש במערב לא שמע עליו. בתוך שנה אחת הפך מי שנחשב לאחד ממנהיגי ג'הבאת אל נוסרה, ארגון מורדים קיצוני בסוריה, לאחד האנשים המבוקשים בעולם. אף אחד אינו יודע מי האיש הזה וגם לא שמו האמיתי. הוא מנהיג את הארגון שמונה 10,000 לוחמים רבים מהם בעלי ניסיון מבצעי מעיראק המדממת. הוא שומר בקנאות על זהותו ועל פי מקורות בארה"ב הוא נוהג להגיע עם כיסוי פנים גם לפגישות של הארגון. הוא נכנס לרשימת המבוקשים בגלל אופי הפעילות של נוסרה בסוריה ופשעי מלחמה שכוללים, רצח, הוצאות להורג של שבויים, אונס ועוד. באפריל השנה הודיע יחד עם מנהיג אל קאעידה בעיראק, אבו באקר אל בגדאדי, כי הארגונים שלהם מתאחדים תחת הדגל של אל קאעידה. מה שחיזק את מעמדו ברשימת המבוקשים.

אבו בכר אלבגדאדי

וזה מוביל אותנו למבוקש נוסף, אל בגדאדי. מדובר באדם רצחני שעל ראשו תג מחיר בן 10 מיליון דולרים. "הפרס הזה הוא רק שני לזה שמוצב על ראשו של מנהיג אל-קאעידה איימן א-זוואהירי ומסמל את מחויבותנו המתמשכת לסייע לשותפים שלנו באזור בסילוק האיום הזה משטחם", הצהירה דוברת מחלקת המדינה האמריקנית ג'ן סאקי בשנה שעברה. אל בגדאדי וארגונו אחראים בשנה האחרונה לעלייה האדירה בפיגועי הטרור ברחבי עיראק. מאות אזרחים נהרגו בהתקפות האלה. בנוסף הארגון פועל גם בסוריה וגם שם מבצע לא מעט פשעי מלחמה. אל בגדאדי השמנמן נולד בעיר סמארה וכבר מילדות סומן כ"בעייתי". לאחר חיסולו של בן לאדן הבטיח לבצע פעולת תגמול נגד ארה"ב. שם מעדיפים שלא לקחת את הסיכון ומחפשים אותו בנרות.

נאסיר אל אוואשי

נאסיר אל וויאשי (צילום: csmonitor.com)
מנהיג אל קאעידה בחצי האי ערב. נאסיר אל אוואשי | צילום: csmonitor.com

מדובר באזרח תימני המכונה "אבו באשיר" ומכהן כמנהיג אל קאעידה בחצי האי ערב. את דרכו בארגון אל קאעידה החל כמזכיר האישי של אוסמה בן לאדן. אחרי הפלישה של ארה"ב לאפגניסטן הוא עזב את המדינה, ככול הנראה נשלח על ידי בן לאדן להקים שלוחה של הארגון בחצי האי ערב. בדרך הוא נעצר על ידי האיראנים והוסגר על ידם לתימן, שם היה מבוקש. התימנים זרקו אותו לכלא, אבל זה לא עצר אותו. שם הוא נמלט בשנת 2006. בתוך שלוש שנים הצליח יחד עם סאלים סינאן, לאחד מספר ארגוני טרור קטנים והקים את שלוחת אל קאעידה בחצי האי ערב. סינאן היה מנהיג השלוחה עד שחוסל בתקיפת מל"ט אמריקאי ואבו באשיר תפס את הפיקוד. אחיו הצעיר חוסל על ידי צבא תימן שטען שחיסל גם אותו. על פי הערכות בארה"ב, הוא עדיין בחיים ומאז השמועות על מותו, פרסם לפחות שלוש קלטות שטנה.

אבו באקר שקאו

מסמל את עליית האסלאם הקיצוני במדינות מערב אפריקה. בארבע השנים האחרונות הוביל את הארגון שלו, "בוקו חראם", לשורה של פיגועים קשים וכיום משתתף בלחימה נגד צבא צרפת במאלי. בוקו חראם, נוסד לפני עשר שנים כתנועה דתית שהתנגדה להשפעה המערבית, שלטענת מייסד הארגון הרעילה את נפשות הצעירים נגד האסלאם. שקאו אחראי לשורה של מתקפות ופיגועים קשים נגד כוחות ביטחון, שוטרים ואנשי צבא, כנסיות ובתי ספר ברחבי ניגריה והסביבה. באחד מהפיגועים הקשים שבצעו הם השתלטו על בית ספר מקומי ורצחו 40 תלמידים בדם קר. יש הערכות כי הוא נהרג לפני מספר שבועות אולם אין לזה הוכחות וכבר היו מנהיגים ברשימה הזו שחזרו מעולם המתים.

אחמד גודאן

לוחמי אל שבאב (צילום: ap)
ארגון הטרור א-שבאב. מנהיג הארגון אחמד גודאן הצליח לחמוק מהכוחות המיוחדים | צילום: ap

מנהיג אל-שבאב שהיה היעד העיקרי של צוות 6 בפשיטה שנכשלה בסומליה. באשר למנהיג הזה – רב הנסתר על הגלוי. הוא נולד ב-1977 בסומליה וכבר כנער בלט בקיצוניות שלו. לגודאן אין בעיה לרצוח כל מי שיעמוד בדרכו גם כשמדובר בחבר לארגון – ביוני השנה שלח גודאן את נאמניו לרצוח את איברהים אל אפגני שהיה בכיר באל שבאב. בשנת 2009 פרסם הארגון שלו קלטת וידאו שם הכריזו על תמיכתם באל קאעידה. שנה לאחר מכן, פרסם גודאן וידאו נוסף שם הכריזו על ההצטרפות שלהם למלחמה העולמית של אל קאעידה, ככול הנראה אחרי מפגשים סודיים עם שליחים של בן לאדן. גודאן אחראי למספר רב של מעשי רצח ופיגועים קשים. רובם ככולם באפריקה. שמו עלה לתודעה בעקבות הפיגוע בקניה לאחר שפרסם קלטת בה אישר שהארגון אחראי לפיגוע. גם הפשיטה הכושלת של צוות 6 קידמה את שמו בתודעה העולמית.

אחמד יחייא גדאן

יחייא גדאן הוא מבוקש בכיר מאוד שבאורח מפתיע, גדל בארה"ב ובעל שורשים יהודיים. גדאן המכונה "עזאם האמריקאי", נולד בקליפורניה והתאסלם אי שם באמצע שנות ה-90. לאחר מכן הוא עבר להתגורר בפקיסטן וככול הנראה התאמן באפגניסטן השכנה. הוא השתתף בכמה פעולות טרור נגד צבא ארה"ב באפגניסטן וניצל את עברו כדי לפרסם קלטות נגד ארה"ב וישראל. הוא נמצא בין עשרת המבוקשים ביותר ועל ראשו פרס של מיליון דולר. בשנת 2009 הפתיע גדאן כשסיפר באחת הקלטות שלו, "הרשו לי לספר לכם משהו עלי ועל הביוגרפיה שלי, שיש בו תועלת ושיעור. בין אבותיו של דובר זה היו יהודים, שהאחרון בהם היה סבי. תומך נלהב של הישות הבלתי חוקית וחבר בולט בכמה ארגוני שטנה ציוניים". מיותר לציין שהוא לא הלך בדרכו של הסב.

אחמד איברהים אל-מועאסיל

בין המבוקשים הוותיקים שמככב ברשימת ה-FBI מאז 1996. הוא נכנס לכוונות האמריקאיות אחרי שהיה שותף בפיגוע שהיה בערב הסעודית, אז פוצץ יחד עם חבריו את מגדל אל-חובאר, מבנה מגורים של חיילי צבא ארה"ב. בפיגוע שהיה משותף לאל קאעידה וחיזבאללה נהרגו 19 חיילים אמריקאים ואזרח סעודי. על פי הערכות שונות מאז הוא הצטרף למלחמה באפגניסטן והיה אחראי לכמה פיגועים קשים במדינה זו. הוא נחשב למסוכן ועל ראשו יש פרס של 5 מיליון דולר.

ד"ר רמדאן עבדאללה שלח

מבוקש בכיר שגם בישראל היו רוצים לראותו "נעלם". שלח, יליד עזה, הוא מנהיג הג'יהאד האסלאמי שהוא היה בין מייסדיו. הד"ר, שגר תקופה ארוכה בארה"ב ולמד באנגליה, הפך למנהיג הארגון אחרי שפתחי שקאקי חוסל על ידי מתנקשים במלטה. מאז נטל שלח את הפיקוד על הארגון נהרגו עשרות אזרחים ישראלים בפיגועים שביצעו אנשיו. בין הפיגועים המוכרים ניתן למנות את פיגוע ההתאבדות בבנימינה, ירי בחדרה, פיגוע באוטובוס אגד בעפולה, הפיגוע בציר המתפללים בחברון ועוד. בין האזרחים שנהרגו היו גם בעלי אזרחות אמריקאית, זה בנוסף לעבירות שמייחסים לו במדינה, ועל ראשו יש פרס של 5 מיליון דולר.

הרשימה הישראלית

ראאד עטאר
על הכוונת של ישראל. ראאד עטאר

בישראל לא נהוג לשים תג מחיר על המבוקשים, אבל גם אצלנו יש כמה שנמצאים על הכוונת. אחד מהם הוא ראאד אל-עטאר, ממתכנני חטיפתו של גלעד שליט, שגם ניהל את תקופת השבי שלו. עטאר, חבר בגדודי עז א-דין אל קסם ומפקד העיר רפיח, אחראי לאירועי ירי רקטות לעבר העיר אילת ופיגועים שנעשו על גדר הרצועה. לאחר חיסולו של אחמאד ג'עברי העריכו שהוא יקבל את הפיקוד. בסופו של דבר נבחר מרוואן עיסא, אולם רבים מעריכים שהוא המפקד בפועל. עטר היה ברכבו של ג'עברי בזמן שזה חוסל, אך למזלו יצא משם בחיים.

גם עיסא, ראש הזרוע הצבאית של החמאס וממייסדי הארגון, יודע שהוא על הכוונת. עיסא נחשב לרוצח אכזרי שלא מהסס לטבוח גם בבני עמו. הוא הוכיח את זה כשרצח שלושה חשודים בשיתוף פעולה עם ישראל. עיסא ניצל כבר מסיכול ממוקד אחד ועושה הכל בכדי להקשות על המודיעין הישראלי.

מבוקשים נוספים כוללים גם את אחמד ע'נדור, אימן נופל, מוחמד סנואר וראאד סעד, מפקדי חטיבות וערים של ארגון חמאס שאחראים לירי רקטות, מטעני חבלה ועוד סוגי פיגועים מעזה. לאנשי החמאס אפשר לצרף גם אנשי חיזבאללה, אולם אם יש אדם שבמערכת הביטחון היו רוצים לשים עליו את ידם יותר מכולם, זה הח"כ לשעבר עזמי בשארה. מייסד מפלגת בל"ד ברח מישראל אחרי שנחשד בריגול ובסיוע לחיזבאללה במהלך מלחמת לבנון השנייה. הוא שוהה כיום בלבנון ומסייע משם למלחמה שלהם בישראל.

>> הטרוריסטית הכי מבוקשת בעולם