"ישנן בעיות משמעת שלא הענקנו להן מספיק תשומת לב", כך אמר בשבוע שעבר מפקד כוחות צבא ארצות הברית באירופה, רא"ל מארק הרטלינג. "ואם אתה מתיר לדברים האלה לחלוף על פניך, הם יגדלו". הטרלינג הוסיף והתריע כי משמעת החיילים האמריקאים התדרדרה כל-כך, שהיא עשויה להפוך ל"סרטנית", אבל הדגיש כי מדובר באחוז קטן בלבד מהחיילים שחסרים משמעת נאותה. יחד עם זאת, מדובר בתופעה מסוכנת שגדלה באחרונה ועלולה להתפשט.

חייל אמריקאי מצדיע לדגל (צילום: צבא ארצות הברית)
חייל אמריקאי מצדיע לדגל. האם חוסר המשמעת יתפשט בצבא? | צילום: צבא ארצות הברית

החיילים נוהגים בשכרות. האשמים: הקצינים והמפקדים

רא"ל מארק הרטלינג (צילום: צבא ארצות הברית)
רא"ל מארק הרטלינג. "בעיות שלא הקדשנו להן מספיק תשומת לב" | צילום: צבא ארצות הברית

הגנרל הבכיר הבהיר כי חיילי הצבא האמריקאי צריכים לרכוש את הכלים הצבאיים המקצועיים הדרושים. הוא טען כי קצינים ומפקדים אשמים בכך שהתעלמו לעתים קרובות מהפרות משמעת בוטות. חלק מהבעיה, אמר הרטלינג, היא בחוסר זהירות האופיינית לחיילים לאחר שירות באזורי קרבות. הוא ציין את תופעת הנהיגה בשכרות כדוגמה להפרת משמעת שכזו.

הרטלינג הסביר כי כשהגיע לגרמניה בחודש מארס על מנת לקבל את הפיקוד על כוחות צבא ארה"ב באירופה, הוא ביקש לקבל רשימה של חיילים שזומנו לדין יותר מפעם אחת בגין נהיגה בשכרות. על אף שסירב להסגיר את המספר שניתן לו, הרטלינג סיפר כי הופתע מכמה גבוה הוא היה. "וכששאלתי 'מה עשו לחיילים האלה?' התשובה הייתה 'לא הרבה'".

על כן הודיע הרטלינג כי החליט להתמקד בחינוך מחדש של קצינים ומפקדים זוטרים. "הצבא צריך לבחון מחדש מהם הערכים המקצועיים שלנו, ואיך אנחנו חותרים אליהם. אני חושב שהמפקדים יודעים זאת".

חייל אמריקאי תופס תנומה (צילום: צבא ארצות הברית)
חייל אמריקאי תופס תנומה בזמן שחברו הצלף צופה על הגבול בין אפגניסטן לפקיסטן | צילום: צבא ארצות הברית

העדיפו התמקדות בלחימה ולא במשמעת

אחרי עשור של הכנה מתמדת לקרבות ופריסות חיילים לפרקי זמן של שנה בעירק או באפגניסטן, מפקדים נאלצו לשמור על היחידות שלהם מגובשות בכל מחיר, ובעיקר לשמור על החיילים שלהם מכווננים למשימות מעבר לים – ועל כן בחרו להעלים עין מאינספור תקריות, במטרה לתת מענה לדרישה לכוחות לוחמים באזורי הקרבות.

עתה, כשהפעילות באזורים הללו פוחתת ויותר ויותר חיילים שבים לבסיסי האם שלהם, הגיע הזמן לעשות את אותו הדבר, כך לפי הרטלינג. "אנחנו חייבים למרק את המערכות שלנו, להתנער מהחלודה ולחזור ליסודות". על פי כל ההערכות, הוסיף, צבא ארה"ב חותר להצטמצמות משמעותית. "עלינו לשמר את הטוב ביותר, ואת הטובים ביותר יש לפתח ולאמן – אבל הם חייבים להיות ממושמעים", אמר.

לוחמים אמריקאים באפגניסטן (צילום: צבא ארצות הברית)
לוחמים אמריקאים מפטרלים באפגניסטן. עשור של מלחמות שהוביל להתדרדרות | צילום: צבא ארצות הברית

>> גם אצלנו: צנחנים הפרו את המשמעת וזנחו מוצב בגלל ניקיונות