תיעוד האלימות בנבי סלאח (צילום: חדשות 2)
"אם זה היה קורה במצרים היו יורים על הילד הזה באש חיה" | צילום: חדשות 2

סערת הסרטון בו נראה לוחם אגוז מותקף על ידי חבורת נשים וילדים מסרבת לרדת מהכותרות. יממה אחרי פרסום תמונת ה"מעצר", שלרבים הזכירה את ההשפלה של לוחמי השייטת על המרמרה, מקבל לוחם אגוז חיזוק מכיוון מאוד מפתיע. טוקבקיסטים ממדינות ערב שיבחו את הלוחם ששמר על איפוק, לא השתמש בכוח מוגזם וכמובן שלא הפעיל את הנשק שלו. "חייל ערבי היה יורה בכולן", כתב טוקבקיסט ערבי בתגובה לכתבה שפורסמה ברשת אל ג'זירה.

שי עמירן ורוני שלום ביאלר, שמנהלים את קבוצת הפייסבוק "חדשות העולם הערבי והאסלאמי", עקבו אחרי התגובות בעולם הערבי לפרסום התמונה, והופתעו לגלות שתגובות רבות היו אוהדות דווקא לחייל תוך לא מעט ביקורת עצמית. "אם זה היה קורה במצרים היו יורים על הילד הזה באש חיה ולא מתחשבים בו כל כך", כתב מגיב לכתבה בשם טיטא. אחר הוסיף: "בחיי אלוהים, זו בושה שנשים נלחמות והגברים מסתכלים". ומגיב בשם אוסאמה כתב: "שימו לב איך שלמרות שיש לו נשק ולמרות שהוא חייל של הישות הציונית הוא לא ירה לו כדור בראש. תארו לכם אותו דבר במדינות ערב, בני עמנו איך הם היו נוהגים".

טוקבקים ערבים (צילום: שי עמירן)
הרבה ביקורת עצמית. התגובות | צילום: שי עמירן

מגיבים רבים המשיכו לדון בנושא גם בפורומים וכתבות אחרות, וציינו שהחיילים הישראלים רחומים הרבה יותר מהחיילים הערבים. הסיבה, לפי חלקם, נעוצה במשטר הקשוח של מדינות ערב. "כשראיתי ילד ערבי מת מרעב ואחר טובע בים והדגים אוכלים אותו כאשר הוא בורח מהמוות אל מדינות המערב... השתכנעתי שהדבר הנורא ביותר שהצמיחו מתוכו מדינות ערב הן השליטים הערבים", כתב מגיב בשם אלסייד אחמד.

מגיב בשם אחמד עיסא הסכים עם הקביעה, אך הוסיף הסתייגות: "החייל הערבי הולך אחרי פקודות השליטים הערביים העריצים ולא מעניינת אותו התדמית שלו. ישראל משווקת את עצמה למערב בתור מבצר הדמוקרטיה וזכויות האדם, ומשום כך יש לחייל הישראלי אלף פנים, פנים מול המצלמה ופנים מאחורי המצלמה".

"כדאי לשים לב לרוח המנשבת בקרב שכנינו"

עמירן, שהעלה יחד עם שותפו את הדברים, ציין בפוסט שלו כי ראוי לשים לב לשינויים שמתרחשים בעולם הערבי. "שינויים טקטוניים מתרחשים לאט", כתב עמירן. "אין זה אומר שהעולם הערבי משתנה בבת אחת וממחר נוכל לאכול חומוס בדמשק. אך עם זאת חשוב שלא להישאב לתוך קונספציה ולשים לב לרוח המנשבת בקרב שכנינו".

אכן, ספק גדול אם בעבר היינו זוכים לראות תגובות כאלה; בהחלט נראה שמשהו משתנה בעולם הערבי לאור הכאוס שמתרחש שם מאז פרץ האביב הערבי והביא לאזור שלנו מלחמות אכזריות. ובינתיים, בצה"ל ממשיכים לתחקר את אירוע המעצר. בין השאר ייבדקו טענות שעלו בחטיבת גולני עצמה, בדבר התנהלות הכוח. לפי התגובות שעלו בינתיים, נראה שבצבא מרוצים מאוד מתפקוד החייל מהרגע שנכנס לסיטואציה הבעייתית, ומהאיפוק המרשים שהפגין.