בחודש שעבר פורסמה כתבה במגזין mako בה חשף אביצח שוורץ את סיפור האונס שעבר כחייל בשנת 1999, בעקבותיו ניסה לשים קץ לחייו מספר פעמים. כעת מתברר כי אחד מהחיילים שהואשם באונס שב לארץ ועדיין מסתובב חופשי.

מדובר במקרה שהתרחש בטירונות כלל צה"לית שהתקיימה בבסיס "זיקים". הקורבן נאנס על ידי ארבעה חיילים, כנקמה, לטענתם, על כך שהלשין עליהם שעישנו סמים.

לדבריו, רק כעבור כשנה וחצי הוא אזר אומץ לספר על המקרה לחונך שלו, שהעביר את המידע לקצין בחיל האוויר, ומשם הפרשה הגיעה לחקירה של מצ"ח וימ"ר נגב, שכן חלק מהחיילים המעורבים כבר השתחררו מהצבא.

חוקרי מצ"ח גבו עדות מפורטת מאביצח, והחיילים שהיו מעורבים במקרה החמור נחקרו באזהרה. הפרקליטות הצבאית הגישה נגדם כתבי אישום לבית הדין הצבאי מטכ"ל בגין עבירות של ביצוע מעשה סדום, סיוע למעשה סדום ועוד.

ש', אחד החיילים שהואשמו בתיק, נעלם ומעולם לא הגיע למשפטו לאחר שהצליח לברוח מהארץ כשנשלח למעצר בית.

מפרטים חדשים שהגיעו לידי mako עולה כי ש' חזר לארץ כעבור כמה חודשים, אך לא נעצר על ידי משטרת ישראל מאחר ומעולם לא הוצא נגדו צו מעצר. מאז ועד היום לאיש אין מושג למה ש' לא אותר ולא הועמד לדין בתיק אונס כל כך חמור.

אביצח שוורץ (צילום: עופר חן)
קורבן האונס אביצח שוורץ | צילום: עופר חן

"זה לא הגיוני שלא הצבא ולא המשטרה לא טרחו כל השנים לאתר את ש' למרות שיש נגדו כתב אישום חמור באשמת אונס", טוען אביצח, "צריך להקים ועדת חקירה לברר מדוע חייל שהיה מעורב באונס שלי גרם לי נזקים נפשיים לכל החיים מסתובב חופשי כאילו לא קרה דבר. כיצד קרה שהוא לא נשפט מעולם? מישהו צריך לתת את הדין על המחדל הזה". לדבריו, כאשר הגיע לתחנת משטרת קריית מלאכי, נאמר לו שהתיק נגנז, ש' אכן נמצא בארץ ומסתובב חופשי ושלא ניתן לעשות דבר. לפני כשלושה שבועות פנינו בעניין למשטרה והם הפנו אותו לרשויות הצבא כדי שיתנו הסברים מדוע ש' לא הועמד לדין.

בכיר לשעבר בפרקליטות הצבאית אישר כי מדובר היה בתיק מהחמורים שטופלו אי פעם על ידם, וכי במקרה הזה ש' אכן נמלט מהארץ. "אני בהלם", הגיב אותו בכיר לשעבר למשמע העובדה שהנאשם עדיין מסתובב חופשי. "אני זוכר שהעברנו פנייה מסודרת בעניין למשטרת ישראל להוציא נגד ש' צו עיכוב יציאה מהארץ במשטרת הגבולות, ובמידה וייכנס הוא ייעצר. העובדה ש-ש' לא הועמד לדין, לא נעצר כשחזר לארץ ולא נתן דין על מעשיו, מחייב בדיקה יסודית וחקירה".

הקורבן אביצח שוורץ פנה בעניין באחרונה לפרקליטות הצבאית לקבל הסברים על אי העמדתו של ש' למשפט ולא קיבל תשובה. בעקבות המקרה משרד הביטחון הכיר באביצח כנכה צה"ל בשיעור של 30 אחוז והוא מתכוון לערער על כך בקרוב.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "הפרקליטות הצבאית הגישה כתב אישום חמור כנגד ארבעת המעורבים בפרשה. במהלך שמיעת הראיות, אחד המעורבים נמלט מהארץ וההליך המשפטי בעניינו עודנו תלוי ועומד. גם כיום, הגורמים המוסמכים עומדים בקשר עם הרשויות השונות לצורך איתורו ומעצרו".