אחת לכמה זמן מתפרסמת בכלי התקשורת תמונה קורעת לב של ילדים שמצאו את עצמם בלית ברירה בלב קרבות עקובים מדם. ב-2015 זו הייתה התמונה של גופת הילד הסורי שנסחפה לחוף הים הטורקי, והציגה לראשונה את גורלם העגום של הפליטים הסורים שמנסים להימלט מארצם השסועה דרך הים. בשנה שעברה זו הייתה תמונת הילד המדמם ומלא האבק יושב מבוהל באמבולנס לאחר שביתו הופצץ. וזה קרה שוב בשבוע שעבר.

126 בני אדם נהרגו כתוצאה מפיגוע בו התפוצצו שורה של אוטובוסים עמוסי פליטים שניסו להימלט מאזור הקרבות. צלם המלחמות והפעיל החברתי הסורי עבד אלקדר האבק היה במקרה באזור שבו אירע הפיצוץ. "המראות היו נוראים. בעיקר מראה הילדים הגוססים שקוראים לעזרה", אמר הצלם ל-CNN. "ביחד עם עוד כמה קולגות, הבנו שאנחנו חייבים לעזור. שמנו את המצלמות בצד והתחלנו לנסות לחלץ ניצולים מהפיצוץ".

כשניסה לעזור לילדים שהיו קבורים תחת ההריסות, האבק נחרד לגלות שזה כבר היה מאוחר מדי. כשראה ילד חי שוכב בהריסות הוא רץ לעברו. "מישהו צעק לי מרחוק לעזוב אותו כי הוא בטח כבר מת", שיחזר האבק, שהמשיך בכל זאת לרוץ לעבר הילד. האבק הבין שהילד עוד בחיים, הרים אותו בזרועותיו והחל לרוץ איתו לעבר אמבולנס שהגיע לעזור. "הילד החזיק את היד שלי בחולשה והסתכל עליי", אמר האבק.

כך הוא נראה כשחולץ (צילום: טוויטר)
עומרן דאקניש בן ה-5 שחולץ מהריסות ביתו בחאלב כשהוא מכוסה בעפר ודם בתוך האמבולנס | צילום: טוויטר

תמונה שצולמה על ידי צלם אחר, מוחמד אלגרד, מציגה את האבק רץ כשהוא נושא את הילד. אלגרד סיפר כי גם הוא ניסה לעזור לפצועים, אך במקביל ניסה גם לתעד את הזוועות. "רציתי לצלם את מה שאני רואה כדי לוודא שמישהו ייתן על כך דין וחשבון. אני גאה שעיתונאים וצלמים שהיו שם עשו הכול כדי לעזור להציל חיים", אמר אלגרד.

עבד אלקדר האבק סיפר כי העביר את הטיפול בילד הפצוע לגורמים רפואיים באמבולנס אך אינו יודע מה עלה בגורל הילד מאז. להשערתו, הילד היה רק בן 6 או 7.

בתמונה אחרת נתפס האבק בעדשת המצלמה כשהוא על ברכיו לצד גופת ילד אחר ומאחוריו בוערות מכוניות שנפגעו מהתקיפה – תמונה שמציגה את גודל האסון והזוועות.

בהתקפה המדוברת נהרגו 68 ילדים.