יותר מיממה חלפה מתקיפת השוטרים הצבאיים והשוטרים של משטרת ישראל באשדוד, ועדיין, קשה להם לעכל את שעבר עליהם. אלו שהוגדרו כמטרת המעצר עדיין מסתובבים חופשי, וגם תוקפי השוטרים טרם נעצרו. בראיון בלעדי, מספרים לנו אחד מלוכדי העריקים ושוטר מתחנת אשדוד על מה שהתחולל שם ברגעי הדרמה, כשהם הותקפו באבנים ובמקלות וכשהפכו להם ניידת: "אתה רואה אש ושנאה בעיניים, אנשים שרצו לפגוע", אומר לנו אחד מלוכדי העריקים.

האירוע התרחש בסמוך לשעה אחת בלילה. א', אחד מלוכדי העריקים מספר: "אחד נשאר לשמור למטה על הניידת והשאר עלו למעלה כדי לעצור את המשתמט. עכשיו אני יודע שכבר בזמן שדפקנו על הדלת, הם הבינו מי אנחנו והריצו הודעות בקבוצות הוואטסאפ, אבל למעלה לא ידענו את זה. פתאום שמענו צעקות, אפילו שירים, המון אנשים שמדברים יחד".

הם יורדים למטה ורואים מאות אנשים צועקים דברי נאצה. "היה אחד שהסתכל עלינו, אני ממש זוכר את הפרצוף שלו, והוא צועק, 'ציידים ציידים, הם באו לצוד שומרי תורה'. אתה עומד מול דבר כזה, ולא יודע מה לעשות. אתה רואה אנשים שאשכרה רוצים להרוג אותך, שנאה שאפילו אין בשטחים, ומילים שאני לא רוצה אפילו לחזור עליהן".

קשה שלא לראות גם ביום שאחרי את ההלם והחרדה שבעיניים שלו: "היה שלב שהרגשתי בו מנותק לגמרי, כאילו 'חור שחור'. אני זוכר שזרקו עלינו כל מיני חפצים ואבנים, ופתאום הרכב היה הפוך. אז הבנתי שיש מצב שלא נצא משם בחיים. ממש חשבתי ככה, והתביישתי בזה".

רכב המשטרה הצבאית הפוך
"אתה רואה אנשים שאשכרה רוצים להרוג אותך", הניידת ההפוכה | צילום:

"הם כיוונו ורצו לפצוע, לדעתי אפילו להרוג"

למקום מוזעק כוח של המשטרה הכחולה, ואלה מגיעים ללב ההמון וישר סופגים אבנים, מקלות וברזלים. "זרקו עלינו הכל", מספר שוטר מתחנת אשדוד. "אני לא זוכר פחד כזה, אפילו מהרקטות שנפלו פה בצוק איתן. הם זרקו עלינו דברים כדי לפגוע, בקטע רע, הכי רע שיכול להיות. העיניים כאילו יצאו להם מהחורים מרוב שהם היו באטרף ובשנאה. אני לא מבין איך לא נפגעו שם שוטרים, אתה רואה שהם כיוונו ורצו לפצוע, לדעתי אפילו להרוג".

צוות השוטרים הצליח לחלץ את לוכדי העריקים, אולם הרוחות נרגעו רק לאחר שקצין משטרה חבר לאחד הרבנים המוכרים של הקהילה וביקש ממנו להרגיע את המצב. גם לוכד העריקים עימו שוחחנו וגם השוטר, כועסים על המהלך. "מאוחר יותר במשטרה, הבנתי שהם סגרו איתם שכולם יצאו מבלי לקחת אף אחד, ובתמורה הם יירגעו, זה סיפור מסריח". דברים דומים אומר לנו השוטר מאשדוד: "עכשיו הם יודעים שבכל פעם שיכנסו להם לשכונה לעצור משתמט, יהיה אפשר 'לחגוג' והמשטרה תיסוג לאחור, זה הרי מה שהראו להם". כאמור, נכון ליום שאחרי, אף אחד מהתוקפים לא נעצר, גם לא המשתמט.

"מה שקרה שם בכלל לא מפתיע. באשדוד, קריית מלאכי, ירושלים ושאר הערים החרדיות, יש קמפיין חזק נגד הגיוס לצבא, וזה הגיע לרמה שבה התחושה היא שצה"ל זה האויב. מלמדים אותם דברים מאוד קשים, ככה שזה לא מפתיע שברגעים כאלה הם מרגישים חופשיים לתקוף חיילים ושוטרים", אומר לנו גורם צבאי בכיר. "הבריחה, ושלא יהיה ספק – זו הייתה בריחה של הכוחות משם, כולל ה'כחולים', הייתה מבזה וגם לא חכמה, כי זה נתן להם את הלגיטימציה לפעם הבאה. סגרו איתם על 'הפסקת אש' כדי שתהיה להם את האפשרות להימלט בלי נפגעים, וזה אפילו לא היה במאה שערים, זו שכונה באשדוד".

משה יעלון, שר הביטחון, גינה את התקיפה כשאמר: "אסור לנו להיות סובלניים למיעוט קיצוני ופורע חוק, ומי שמרים ידו על חיילי צה"ל - או נוקט אלימות באופן כללי - חייב להיענש בחומרה. אני מצפה מראשי הציבור החרדי לגנות את האירוע האלים שנוגד באופן מוחלט את מגמות ההשתלבות של צעירים חרדים בצה"ל ובמעגל העבודה - באופן שתורם הן לחברה החרדית והן למדינת ישראל". אמנם למרות הגינוי, כפי שציינו המרואיינים לכתבה, מי שהרים יד על חיילי צה"ל יצא מזה, נכון להיום, די בזול.