אדמירל וויליאם מקרייבן (צילום: Win McNamee, GettyImages IL)
אדמירל וויליאם מקרייבן. אגדה בחייו | צילום: Win McNamee, GettyImages IL

במשך יממה הכחישו אנשי ארגון הטרור אל שבאב שארה"ב הצליחה לחסל את המנהיג שלהם מוחמד גודאן. בארה"ב התעקשו, ובסופו של דבר הודיע דובר הארגון כי גודאן אכן חוסל. הארגון, שאחראי בין השאר על מתקפת הטרור הרצחנית בקניון הקנייתי לפני כשנה בו נהרגו 67 בני אדם, הודיע כי "מלחמת הג'יהאד לא תושפע ממותו של גודאן" בן ה-37. אך בעבור אדם אחד, אדמירל וויליאם מקרייבן, חיסולו של גודאן היה אקורד הסיום לקדנציה מוצלחת למדי כמפקד הכוחות המיוחדים של ארה"ב.

מקרייבן בן ה-58 עשה את מרבית השרות שלו במסגרת הכוחות המיוחדים ובעיקר ביחידת אריות הים, שם שירת שנים ארוכות. עבור התסריטאים של הוליווד מקרייבן נחשב לאוצר של ממש, דמות ממנה מכינים שובר קופות קייצי. מדובר באדם שצד ולכד את סדאם חוסיין, פיקד על חיסולו של אוסמה בן לאדן, ואיתו עוד מחבלים רבים במספר יבשות, והאיש שניהל מבצעים מדהימים נגד הפיראטים. גם פה מדובר ברשימה חלקית בהחלט, לאור העובדה שמרבית המבצעים של פיקוד הכוחות המיוחדים של ארה"ב לא התפרסמו.

עידן הזהב של הכוחות המיוחדים

כאשר מקרייבן העביר השבוע את הפיקוד למחליפו, הגנרל ג'וזף וטל, הוא ציין בנאום שלו כי "אנחנו נמצאים עכשיו בעידן הזהב של הכוחות המיוחדים". עוד ציין שהכוחות המיוחדים של ארה"ב נלחמים נגד ארגוני טרור קיצוניים שצמחו במספר יבשות, בעיקר המזרח התיכון ואפריקה, והלוחמים או "מפעילים" כפי שהם מכונים בארה"ב אחראים לפגיעה קשה באותם ארגונים. מקרייבן ציין ש- 67,000 הגברים והנשים שתחתיו פרסו ללא פחות מ-92 מדינות כאשר על מרבית המבצעים, מודיעיניים בעיקרם, כלל לא שמענו.

נראה שלא היה לאמריקאים אדם מתאים יותר מהאדמירל מקרייבן לנהל את אותם מבצעים. "מי שיכתוב את ספר ההיסטוריה של מקרייבן יאלץ לעבוד קשה מאוד", ציין שר ההגנה האמריקני, צ'ק הייגל, כשהצביע על קריירה של "שלושה וחצי עשורים במבצעים השחורים".

הודלף מידע. בן לאדן (צילום: חדשות 2)
פיקד גם על המבצע הזה | צילום: חדשות 2

את העשור הראשון של השרות שלו העביר מקרייבן ביחידת אריות הים. לשם הוא מגיע כבן של סגן אלוף בחיל האוויר האמריקאי ששירת כטייס ספיטפייר במלחמת העולם השנייה. אבל גם הבן לא מאכזב. מאוד מהר הוא מתקדם ביחידה ומשרת כמפקד בקבוצת הכוחות המיוחדים מספר אחת ולאחר מכן כמפקד בצוות 3 של אריות הים. הוא משתתף במלחמת המפרץ הראשונה ולאחר מכן עובר כמפקד מחלקה לצוות 6 היוקרתי של אריות הים. משם הוא ממשיך כמפקד פלגת חבלה בצוות 4 של היחידה. במהלך מלחמת המפרץ השנייה הוא מפקד על כוח משימה 121 שחיסל עשרות מחבלים בעירק ותפס את סדאם חוסיין. בין לבין ביצע מקרייבן מספר תפקידי מטה, הליך חובה לכל קצין שרוצה להתקדם בסולם הדרגות, עד שהגיע לתפקיד היוקרתית, מפקד פיקוד הכוחות המיוחדים.

מקרייבן, לוחם ללא חת, נחשב לאהוב על חייליו וקצין קשוח. אולם לצד זה הכירו אותו האמריקאים, כשהגיע לתפקידים בהם שמו נחשף, גם כאדם רגיש. למרות ההיררכיה המוקפדת של צבא ארה"ב הוא נהג לשבת עם חייליו כאחד האדם בתדריכים ובחדר האוכל. שיא הפרסום שלו היה אולי ברגע לא צפוי, בו השיב לילד קטן על השאלה "מי חזק יותר, אריות הים או הנינג'ות?". תשובתו המנומקת של מקרייבן ריגשה את אמריקה ורק הוסיפה להאדרת שמו של מפקד הכוחות המיוחדים, ובעיקר לאנושיות שלו.

המחסל הלאומי של ארה"ב

מקרייבן זכה לעיקר התהילה שלו בזכות היכולת שלו לפקד על מבצעים שחורים ברחבי העולם. את זה הוא עושה כמפקד מפקדת הכוחות המיוחדים המשותפת (JSOC) וכראש פיקוד הכוחות המיוחדים.

בדצמבר 2003 יצא נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש הבן, לתקשורת עם המשפט המוכר "גבירותי ורבותי, תפסנו אותו", כשהוא מתכוון לסדאם חוסיין. את מרבית הקרדיט לתפיסה נתנו לצבא הרגיל, אולם מי שבאמת הביא ללכידתו של התליין מבגדד היה כוח משימה סודי שמוכר כיום בשמו, כוח משימה 121 עליו פיקד מקרייבן. כוח זה כלל צוותים ממספר יחידות עלית של ארה"ב בהם דלתא, אריות הים ויחידות נוספות, כולל סוכנים של ה-CIA.

בתחילה הביא הכוח מידע מודיעיני שהביא לחיסולם של מורדים רבים ולא פעם הם עצמם היו המחסלים. ההצלחה המוכרת הראשונה שלהם הייתה החיסול של בניו של סדאם, עודאי וקוסאי שנהרגו ממתקפת טילים אחרי שכוח 121 הביא מידע מדויק על הבית בו היו. בדצמבר אותה השנה הם מצליחים לאתר את סדאם. בהמשך סדאם מוצא להורג בתלייה.

אריות הים (צילום: צבא ארצות הברית)
אריות הים. הגיעו לכל מקום בעולם בפיקודו של מקרייבן | צילום: צבא ארצות הברית

אחרי המלחמה בעירק ומספר תפקידי מטה מקרייבן מנהל מלחמה נגד פיראטים, סומלים ברובם, שעשו שמות באוניות סוחר שעבר ממזרח לאפריקה. בשנת 2009 היה מקרייבן מפקד JSOC, אז נאלץ להתמודד עם חטיפה של אזרח אמריקאי בלב ים. פירטים סומלים ניסו לחטוף את האוניה "מארסק אלבמה" וכשנכשלו ארבעת החמושים לקחו איתם את קפטן האונייה, ריצ'רד פיליפס, כבן ערובה. מקרייבן עמד בראש מבצע שבמהלכו צנחנו אריות הים לאוקיינוס ההודי, סמוך לסירת ההצלה בה הוחזק פיליפס, ולאחר מכן הצליחו בעורמה לנטרל את אחד הפירטים. זמן קצר לאחר מכן צלפים של אריות הים חיסלו את שלושת הפירטים במקביל ופיליפס שוחרר כשהוא בריא ושלם. אחרי המבצע הנשיא אובמה ביקש אליו את מקרייבן ואמר לו "עבודה טובה". שנתיים לאחר מכן המבצע כבר הפך לשובר קופות בקולנוע.

המבצע בו שוחרר פיליפס היה היום בו אובמה, אז נשיא חדש, נחשף ליכולות של הכוחות המיוחדים ומקרייבן הפך לחביב המשרד, אך גדולתו בעיני הנשיא צמחה באופן משמעותי בשנת 2011, יומו של מבצע חנית נפטון, שהיה לחיסול שהכניס את מקרייבן לספרי ההיסטוריה.

זמן קצר אחרי שרסיסי מודיעין הביאו למקומו של בן לאדן הכין מקרייבן את תכנית הפשיטה, ובהמשך היה זה שהציג אותה לנשיא ושכנע אותו ש"שווה ללכת על זה". את המבצע מנהל מקרייבן מחמ"ל מיוחד באפגניסטן. כבר בהתחלה איבדו הנוכחים בחדר הפיקוד, באפגניסטן ובבית הלבן, את הדופק כאשר מסוק עליו צוות של אריות הים התרסק במתחם המטרה. מקרייבן לא איבד את קור הרוח ובזמן שכולם חשבו על בלק הוק דאון הוא העביר סדרה של פקודות למפקדי השטח. המבצע כידוע הסתיים כמותו של הטרוריסט מספר אחד.

מאז בן לאדן הפיקוד של מקרייבן הוציא עוד אלפי פעולות שהביאו לכמות אדירה של מודיעין, וללא מעט חיסולים. מחליפו, אדם ראוי בזכות עצמו, נכנס לנעליים גדולות ועל פי הפרסומים בתקשורת יהיה זה שינהל את הקרב של הכוחות המיוחדים מול המחבלים של דאעש.