הקהילה היהודית בטורקיה הצטמצמה בעשורים האחרונים ופחות נפוץ לשמוע סיפורים על חיילים עולים חדשים, שהגיעו ממנה כדי להתגייס לצה"ל ולכוחות הביטחון. אחד כזה הוא סמי בכר, (18) שסיים השבוע את הכשרתו כלוחם משמר הגבול.

בגיל 15 הוא עלה עם אימו ואחותו מטורקיה, בשל התגברות האנטישמיות במדינה. בהמשך, החליט להתגייס לתפקיד לוחם משמר הגבול במשטרת ישראל, החלטה שהתבשלה אצלו עוד כילד, כשהגיע מטורקיה לבקר בישראל וראה את לוחמי מג"ב מאבטחים את המתפללים, בכותל המערבי בירושלים.

סמי גדל בסביבה מעורבת, אך למד בבית ספר יהודי בטורקיה. הוא מספר שבעבר היו יושבים יהודים, נוצרים ומוסלמים, אפילו לארוחות שישי ומבלים יחד. לדבריו, במשך השנים האווירה במדינה השתנתה. "האחווה הזו נעלמה לצערי, זה כבר לא מה שהיה פעם".

לדבריו, הוא לא חש שנאה כלפיו ברחוב כיוון שלא ידעו שהוא יהודי, אבל היחס כלפי יהודים הוא ב"הוראה מגבוה" של השלטונות. "לא זיהו אותי כיהודי אז לא התנכלו לי. אך היחס כלפי הקהילה היהודית מגיע מהשלטונות וזה זולג לאדם הפשוט ברחוב".

בעקבות המצב הוחלט שסמי, אימו ואחותו הקטנה יעלו לארץ ואילו אביו נשאר לגור באיסטנבול שבטורקיה. "עלינו לארץ בגלל ההתגברות באנטישמיות", הסביר בכר, המתגורר כיום יחד עם אימו ואחותו במרכז הארץ.

המדינה שמובילה בכמות החולים שחזרו לארץ (צילום: שמעון איפרגן​)
רחובות איסטנבול. סמי ומשפחתו הרגישו פחות בטוחים | צילום: שמעון איפרגן​

הקליטה בארץ לא הייתה קלה עבורו בגלל קשיי שפה, שוני תרבותי וגם בגלל שאביו נשאר בטורקיה. הוא כבר חשב לחזור בחזרה. "צריך להבין שבבית מדברים רק טורקית ולקח לי זמן ללמוד את השפה העברית", הסביר.

למרות הקשיים, בסופו של דבר מצאו סמי ומשפחתו את מקומם בישראל. "עם הזמן התחברנו פה לאנשים ולמנטליות הישראלית. הכרתי חברים חדשים בבית הספר ולמרות כל הקשיים והמשברים, החלטנו להישאר בארץ".

לפני שעלה לארץ, סמי לא ידע יותר מדי על הצבא, המשטרה וכוחות הביטחון הישראליים. כשמועד הגיוס התקרב, הוא החליט לעשות כל שביכולתו כדי להגיע למג"ב, בעקבות זיכרונות שליוו אותו מילדות.

"כשראיתי בפעם הראשונה את לוחמי מג"ב בכותל המערבי שומרים על ביטחון המתפללים ועל ירושלים כולה, החלטתי שזה מה שאני רוצה לעשות, לתרום למען המדינה והתושבים", נזכר במראות מביקוריו בארץ, כשעוד התגורר בטורקיה.

לאחר תקופה בבסיס מחוו"ה אלון התגייס סמי למג"ב במרץ 2021. סגירת מעגל משפחתית מרגשת הייתה כשאביו של סמי הגיע מטורקיה, לטקס ההשבעה של בנו שנערך במקום בו החל החיבור שלו לחיל – בכותל בירושלים.

"אבא שלי התרגש מאוד. ההורים שלי גאים בי מאוד על השירות במג"ב למרות שאמא שלי כל הזמן דואגת". השבוע כאמור סיים הכשרה ועתיד להשתבץ ביחידות המבצעיות של מג"ב. מלבד השירות, סמי אומר כי הוא רואה את העתיד שלו בארץ ומתכנן להישאר בישראל גם לאחר שישתחרר.

הלוחם (צילום: דוברות משטרת ישראל)
לוחם מג"ב שעלה מטורקיה עם אביו | צילום: דוברות משטרת ישראל