סמ"ר טל לוי היה מפקד כיתה במחלקת מרגמות בגדוד 50 בחטיבת הנח"ל. ב-7 באוקטובר, כשבוע וחצי לפני השחרור המיועד שלו, נפל לוי בלחימה עם מחבלי ארגון הטרור חמאס שפלשו למוצב סופה של צה"ל בעוטף עזה.

בבוקר השבת השחורה נמצא לוי עם 11 חייליו במוצב סופה. לקראת השעה 6:30 התחילו החיילים לשמוע הדי פיצוצים, ולוי הרגיע את חייליו ואמר: "בסדר, אנחנו חודש וחצי מול עזה, בכל יום יש פה פיצוצים, זה לא חדש לנו, אבל נגביר את הערנות".

לאחר דקות ספורות החל מטח טילים מסיבי לכיוון עוטף עזה, והיו נפילות בשטח המוצב. בשעה זו הודיעו ללוי על ירי רקטות ("גשם סגול") והוא הכניס מיד את החיילים שלו למיגונית שליד הנגמ"שים במוצב.

סמר טל לוי זל (צילום: פרטי)
סמ"ר טל לוי ז"ל | צילום: פרטי

כעבור כמה דקות הודיעו ללוי שיש התקפת מחבלים על המוצב. הוא רץ עם חייליו לכלים כדי להשיב אש וירה במשך כחצי שעה 35 מרגמות לעבר עשרות מחבלי נוח'בה. בהמשך הוא הסתער, תפס מחסה בתוך העמדה והתחיל לירות לעבר המחבלים, בזמן שהחיילים עמית כזרי ואשל ואן סטרטן רצו לחדר להביא תחמושת.

בחזרתם לכלי הרכב הממוגנים קיבלו החיילים כמות אש גדולה לעברם מהמחבלים בני העוולה שניסו לחדור למוצב. לוי וחייליו התחלקו לשלוש חוליות: החוליה של טל, החוליה של עמית והחוליה של אשל. החוליה של טל והחוליה של עמית חיפו על זו של אשל שהיה פגוע מירי כדי לעזור להם להגיע אל חדר האוכל בבטחה.

באותה שעה שימש חדר האוכל כבונקר והיה למקום הבטוח ביותר בבסיס. עמית וטל ניסו לטהר את המוצב במשך זמן רב ובתושייה, ועדיין לא הבינו את גודל האירוע.

לאחר כמה דקות לחימה, שבמהלכן חיסלו סמ"ר טל לוי והצוות שלו מחבלים, צעק אחד החיילים של טל, יונתי: "מחבל מאגף אותנו!". לוי יצא מאזור הבטונדה כדי לחפות – ואז פילחה צעקה את האוויר: "יש RPG!". המחבלים ירו טיל לעברם. לוי ועמית ספגו רסיסים בבטן וביד, עמית הובל לחדר הקרוב יחד עם שני חובשים וטל קם בכוחותיו האחרונים ורץ לחדר. יונתי, חייל של טל, ושלושת החובשים, נתנו טיפול ראשוני לעמית.

בזמן שטל נשכב על הרצפה יונתי ליטף את ראשו של טל והתחנן שיישאר ער, ניסה להחזיק אותו, אבל טל כבר הפסיק להגיב. מותו נקבע בתוך החדר.

בקרב הגבורה נפלו גם שלושה מחייליו של טל: סמל אמיר לביא ז"ל, סמל שגב שוורץ ז"ל וסמל נחמן דקל ז"ל.

סמר טל לוי זל (צילום: פרטי)
סמ"ר טל לוי ז"ל | צילום: פרטי

טל נולד לזהבה ואברהם לוי וגדל בירושלים עם שלושת אחיו – שירן, מיכל ונועם, התאום שלו. הוא למד בתיכון "אור תורה" ברמות וסיים את לימודיו בהצטיינות. אוהביו מספרים שהיה ילד עדין וטוב לב, מתחשב ואנושי, אהב לשחק כדורגל ואהד את בית"ר ירושלים וריאל מדריד.

בזמנו הפנוי נהג לוי לצאת עם חברים וליהנות מכל רגע יחד. תמיד חלם להיות לוחם, שאף גבוה והיה חדור מוטיבציה. בשנת 2021 גויס לחטיבת הנח"ל והצטיין לאורך כל שירותו הצבאי. לוי שירת כלוחם שנתיים ושבעה חודשים.

לוי ציףה לטיול הגדול לדרום אמריקה שתכנן עם חבריו, ההתרגשות שלו הייתה גדולה והוא היה מוכן והספיק לקנות כרטיס טיסה וציוד טיולים. ביום האחרון בבית, לפני שחזר למוצב בעוטף עזה, הוא לבש את הבגדים של הטיול ואמר: "אני מוכן לטיול הגדול".

כחלק ממיזם ההנצחה של סמ"ר טל לוי הי"ד פתחו החברים והמשפחה במבצע ובמסגרתו הם אוספים תרומות לשלוש מטרות: הכנסת ספר תורה לעילוי נשמת הלוחם, שיקום קיבוץ סופה, שבו שירת בחודש וחצי האחרונים לחייו, ותרומת ציוד הכרחי לחיילי צה"ל. גיוס הכספים מתקיים בפלטפורמת GiveBack בקישור הזה: https://giveback.co.il/project/76995