בימים האחרונים הופץ ברשתות החברתיות סרטון קצר בו ניתן לראות זוג מטוסי קרב מסוג MIG-29 כשהם טסים מעל שטח מדברי.

תמונות מאותה טיסה שצולמה על ידי אחד הטייסים הסורים פורסמו כבר לפני מספר חודשים, אולם על פי ה-"Rossiyskaya Gazeta reports" הפצת הסרטון אינה מקרית ולאחרונה, חיל האוויר הסורי קיבל מערכות נוספות המאפשרות למטוסים לשבש ירי של טילים ומערכות מכ"ם.

מדובר במערכת "טאליסמן"  - Talisman ADS הפועלת באופן אוטומטי לגמרי כאשר במהלך הטיסה היא מאתרת טילים ששוגרו לעבר המטוס עליו הותקנה, בין אם שוגרו ממטוס אויב או מסוללת נ"מ.

הטאליסמן חוסמת את מערכת ההנחיה של הטיל וזאת מבלי לפגוע במשימה של המטוס עליו היא מגינה. לטענת החברה המייצרת היא גם מגינה על מטוסים אחרים במבנה אם הם טסים מספיק קרוב.

חוץ מחסימת מערכת ההנחיה של האויב, הטאליסמן מייצרת עבורו מטרות דמה מזויפות, כך שאם מטוס קרב טורקי למשל פוגש מטוס קרב סורי, הטאליסמן מייצרת לו מטרת דמה עליה ירה את הטיל.

בזמן שזה יקרה אמור טייס הקרב הסורי להשמיד את המטוס הטורקי. אופן הפעולה הזה נכון גם למקרה של סוללת טילי נ"מ.

מטוס קרב עם מערכת טאליסמן שמגיע לאזור מוכה טילים, מוגן אחרי שהמערכת מטעה את המכ"ם של הסוללה, בכך שבמקום לראות מטוס אחד היא רואה חמישה-שישה מטוסים ומשגרת טיל על המטוס הלא נכון. במקרה של סוללת נ"מ ניידת ומוסתרת כך היא גם חושפת את עצמה.

הסורים התקינו את המערכת גם על מטוסי הקרב שלהם מסוג סוחוי 24 וסוחוי 25, אחרי ששני כלי טיס מהדגם הראשון הופלו על ידי הטורקים.

בתמונות נוספות, ניתן לראות את מטוסי הקרב הסורים כשהם חמושים בטילי אוויר-אוויר. חלק מהם לפני יציאה למשימה וחלק נראים כשהם בכוננות. די ברור שלא מדובר בחימוש שנועד להתמודד עם המורדים, שהרי לאלה אין חיל אוויר כלל. האיום האווירי על הסורים מגיע מישראל וטורקיה.

כשרוסיה בתמונה: היתרון הסורי היחסי על הטורקים

לסורים מגוון טילים מהסוג שתועדו, אולם המשמעותי מכולם הוא R-77 טיל אוויר-אוויר לטווח בינוני שסופק להם בשנת 2014 וככל הנראה בגל נוסף לאחר מכן.

לטיל הרוסי יש טווח של 70 עד 80 ק"מ. הוא נחשב לאמין ואיכותי ומשפר משמעותית את יכולת ההתמודדות של חיל האוויר הסורי מול איומים אוויריים. ככל הידוע לחיל האוויר הטורקי אין טילי אוויר-אוויר בטווחים שעולים על 50 ק"מ.

לרוב המטוסים הטורקים חמושים בטילים לטווח קצר, וטילי AIM-120 אמראם לטווח של 50, 60 ק"מ. כך שעקרונית, מטוס MIG-29 סורי יכול לנעול ולהפיל F-16 טורקי לפני שזה יכול לפגוע בו.

מטוס קרב רוסי (צילום: Sean Gallup/Getty Images)
מטוס מיג 29. יוכל להשמיד F-16 בסוריה? | צילום: Sean Gallup/Getty Images

בעיני אנשי צוות אוויר מישראל והעולם מה שקורה בשמי סוריה מרתק. חיל האוויר הישראלי לא הפיל מטוס אויב בקרב אוויר מאז ה-19 בנובמבר 1985. מאז הופל עוד מטוס צסנה וכמה טיסנים של חיזבאללה וחמאס, אבל מבחינת טייסי הקרב זה לא באמת נחשב לקרב אוויר.

למרות הזמן שעבר, הטייסים עדיין מתאמנים על קרבות מהסוג הזה – ומדובר על קרבות מורכבים וקשים. מדובר בקרב שהוא לא פחות משחמט, מתוחכם במיוחד, בו הטייס צריך לחשוב מספר צעדים קדימה ולהבין מה קורה בכל הלוח, אחרת הוא ימצא עצמו תלוי על מצנח.

"זה לא סוד שיש סביבנו מטוסי אויב וחלק מההצלחה של חיל האוויר זו העובדה שמטוסי קרב נרתעים מלהיכנס לשטחי מדינת ישראל. יש פה עליונות טכנולוגית ובצדה עליונות של הטייס והנווט", הסביר לנו בעבר סא"ל ל' כשפיקד על טייסת 107.

הוא הדגיש שאלו לא הקרבות של פעם. "היום המכ"ם רואה רחוק מאוד והטילים מגיעים רחוק. המשחק נגמר עוד לפני שאתה רואה מטוס בעיניים. כדי להגיע למיומנות של תפעול המערכות בצורה נכונה ולהבנה של התמונה, אנחנו מתאמנים על קרבות אוויר צמודים, של פעם, ולו כדי לפתח את המיומנות".

בישראל עוקבים מקרוב אחרי מה שקורה בין הטורקים לסורים. מטוסי F-16 טורקים הצליחו להפיל בקרבות אוויר שני מטוסי סוחוי 24 וגם כמה מסוקים. מיג 29 נוסף נפל מסיבה טכנית זמן קצר אחרי ההמראה.


בישראל מבינים שלסורים די נמאס מהמצב הזה. שהם יעשו משהו בנדון ועוד בגיבוי של הרוסים שממשיכים להעביר להם ציוד ומערכות מתקדמות. הסורים מצדם רואים איך כבר כמה שנים השמיים שלהם הפכו למקום שבו כל אחד עושה מה שבא לו ופועל באופן חופשי.

הם ניסו לסגור את השמיים שלהם בעזרת מערך הגנה אווירית גדול שירה כמויות אדירות של טילים בכל פעם שמטוס ישראלי, למשל, חדר לשם. אבל הם נכשלו אחרי שבכל השנים האלה נפל רק מטוס ישראלי אחד וכל המטרות שהותקפו בסוריה נפגעו.

הם ניסו לחזק את מערך ההגנה האווירית שלהם בעזרת הרוסים. פוטין שלח לאסד כמעט את כל מה שהוא ביקש. סוללות טילי SA-17 נמכרו לסורים וגם לא מעט מערכות מתקדמות מסוג פנציר S-1 שבעולם התייחסו אליהן כאחד מהאמצעים הקטלניים ביותר שיש לרוסים נגד מטוסים.

השיא היה כשהרוסים העבירו לסורים את היהלום שבכתר, S-300 וגם שלחו לסוריה סוללות טילי S-400 אותן הם מפעילים בעצמם.

למרות כל זה, מערך ההגנה האווירית של סוריה קרס פעם אחר פעם בפני הפעילות של חיל האוויר הישראלי. בחודשים האחרונים המערך הזה קרס גם בפני חיל האוויר הטורקי, שנחשב הרבה פחות מתקדם ומאומן מזה הישראלי, ולמרות זאת מצליח להשמיד מאות מטרות בסוריה מבלי לאבד אף מטוס קרב ובמחיר של כמה מטוסים ללא טייס.

הסורים מנסים להתמודד עם הבעיה באמצעות רכש מערכות מחוץ לרוסיה, הטאליסמן למשל זו מערכת מתוצרת בלארוסית, יש גם רכש מסין וצפון קוריאה. אולם נראה שכיוון נוסף אותו סימנו הם כאמור מטוסי הקרב שלהם.

דיווחים בתקשורת הרוסית טענו שבשבועיים האחרונים מטוסי קרב מסוג מיג 29 של חיל האוויר הסורי טסו בשמי אידליב מבלי שחיל האוויר הטורקי הצליח להבחין בהם. הרוסים רומזים שאם טורקיה לא תעצור את המבצע שלה, מטוסי F-16 יתחילו ליפול.

נראה שחיל האוויר הרוסי מתכוון להזניק את מטוס המיג 29 SM לעבר כל חדירה שתתגלה במערכות המכ"ם שלו. זה כבר מהלך שישפיע גם על חיל האוויר הישראלי אם יחליט לתקוף שוב בסוריה. עכשיו מבנה שיוצא למשימה מהסוג הזה מוגן מפני מגוון האיומים שהסורים מציבים אך איום של מטוסי קרב שיהפוך מוחשי יותר, ידרוש ככל הנראה פעולות נוספות.