בדואי חמוש בסיני
מכירים כל גרגיר חול, שולטי על צירי ההברחה. לוחמי שבט סווארקה הם האימה הגדולה בחצי האי סיני | צילום: Mosa'ab Elshamy, GettyImages IL

זה קרה באחד הלילות הקרים של פברואר 2003. חוליה של עשרה מבריחים מבני שבט 'סווארקה' מסיני חצתה באישון לילה את הגבול  לישראל כשעל גופם עשרות רובי קלצ'ניקוב חדשים, לבנות חבלה ואלפי כדורים המוסתרים מתחת למעילי הדובון. היעד: אחד השבטים הבדואים שבנגב. החוליה הייתה אמורה לפרוק את הנשק היקר במקום מסתור, לקבל מאותו השבט כ-100 אלף דולר ולחזור בחזרה לסיני. הנשק היקר היה מיועד לארגוני טרור בגדה המערבית המשתייכים לחמאס ולתנזים. לרוע מזלם, מידע שהגיע לשב"כ ולזרועות הביטחון בזמן אמת, סיכל את ההברחה והביא למעצרה של החוליה המסוכנת ושל הסוחרים הבדואים שהיו אמורים לקבל את אמצעי הלחימה. חברי הרשת נידונו בבית המשפט המחוזי בבאר שבע לעונשים של בן תשע ל-14 שנות מאסר בפועל.

כבר אז נדלקה לגורמי הביטחון בישראל נורה אדומה באשר לפעילותו של שבט סווארקה במרחב סיני - פעילות שמסכנת את ביטחון המדינה. השבט שבמשך שנים עסק בעיקר בהברחות של סחורות וסמים מסיני לישראל, הפך בשנים האחרונות לאימתם של כוחות המשטרה והצבא המצרי בסיני ולארגון טרור של ממש שמדיר שינה מעיניהם של גורמי השב"כ, המוסד והמודיעין הישראלים.

"הם השבט הכי בעייתי והכי מסוכן היום בסיני", מסביר אילן בבלי, רכז מודיעין לשעבר במשטרה שבמשך כמה שנים הסתערב בתוך שבטי הבדואים בסיני ומכיר אותם היטב. "אף אחד, כולל הצבא המצרי והמשטרה שם בסיני לא אוהבים להתעסק איתם. הם לא דופקים חשבון לאף אחד. כל מי שפוגע להם בטריטוריה או בפרנסה חוטף ובגדול. הסווארקאים עברו מזמן לצד של הטרור. יש להם כמויות אדירות של נשק, הם שולטים בצירים המרכזיים בסיני וזה צריך להדאיג אותנו מאוד".

בני שבט סווארקה ממוקמים בצפון חצי האי סיני, באזור שגובל בין רצועת עזה לאל-עריש – אזור אסטרטגי שבין השאר עובר בו קו צינור הגז לישראל ולירדן. השבט, שנמנה בין עשרים ושבעה השבטים הבדואים בחצי האי, מטיל מורא על שאר השבטים ועל כל בעלי העסקים באזור. מדובר בשבט שבעברו הרחוק חלק מבניו מגיעים ממקור יהודי ועד היום הם שומרים על חלק ממנהגי היהדות לרבות ברית מילה, הדלקת נרות שבת וטקסי החליצה במקרה של מות האח. המדהים הוא שחלק מבני השבט מתגוררים בפזורה הבדואית בישראל ובשטחי יהודה ושומרון ויש להם קשרי משפחה עם בני השבט היושבים בסיני.

לוחמי מג
לוחמי מג"ב רמון ויחידת מסתערבים עם משלוח סמים שהוחרם מחוליה של שבט הסראקווה (שנה) | צילום: דוברות מג"ב

במשך עשור וחצי, בין השנים 1990 ל-2005, לבני שבט סווארקה מיוחסות הברחות של אלפי רובי קלצ'ניקוב, רימוני יד, מאות אלפי כדורים ולבנות חבלה וכמה עשרות טונות של מריחואנה והרואין. רק חלק קטן מההברחות סוכל על ידי לוחמי צה"ל ומשמר הגבול.

הגבול הפרוץ שהיה עד לא מזמן בין ישראל למצרים, אפשר להם באין מפריע לבני השבט להפוך למלכי המבריחים. גן העדן של ההברחות שהם בנו באמצעות רשתות מתוחכמות ביותר הכניסו לקופת השבט כמה מאות מיליוני דולרים, מה שהפך אותם לשבט העשיר בסיני. בדרכי טרור, הם שלטו בשלט רחוק על ענף התיירות בסיני ועסקים רבים נאלצו לשלם להם דמי חסות ("פרוטקשן") כדי שלא יפגעו להם בעסקים. ברשימת העסקים שנפגעו מהשבט נמנים בתי הארחה, מסעדות, צימרים ומוטלים בחופי הרחצה. רשתות ההברחה הללו שגשגו אודות לסיוע ושיתוף פעולה מצד בני משפחה מהפזורה הבדואית בנגב ובסיוע מבריחים שהעבירו את כלי הנשק כאמור לשטחי הגדה המערבית.

לכוחות הביטחון לאורך הגבול היכרות טובה מאוד עם השבט מלילות ארוכים בהם ניהלו מולו מצודים ומרדפים לטובת סיכול הברחת נשק וסמים אל תוך שטחי מדינת ישראל. במשפטים שנערכו לכמה עשרות מבני השבט בישראל השופטים ציינו בחומרה רבה את פעילותם של בני השבט בהברחות הנשק לישראל ובניסיון לפגוע בביטחון המדינה. אחד מהם, יאסר סווארקה, היה מעורב ביולי 2004 בהברחת 24 רובי קלצ'ניקוב שהוסתרו בשקים בתוך ואדי סמוך לישוב באר אורה שבערבה. הוא נדון לתשע וחצי  שנות מאסר. השב"כ הציג כבר אז בבתי המשפט דו"חות סודיים שהתריעו מפני היקף הברחות הנשק מסיני לישראל ועל מעורבותם של בני שבט סווארקה שבפעילותם מסייעים לחמש את אירגוני הטרור בגדה המערבית ומסכנים באופן ממשי את ביטחון המדינה.

"החיזבאללה של סיני"

"הם מכירים כל סנטימטר באדמת סיני, כל גרגר של חול, כל ציר הברחה,  זה עוזר להם להתמודד מול הצבא והמשטרה המצרית. תבין, יש חיילים ושוטרים מצריים שלא מכירים את סיני כמוהם", טוען קצין מודיעין לשעבר בצה"ל. "הם נחשבים ללוחמים מאוד אמיצים שסיגלו להם שיטות של גרילה שמזכירות בחלקן את החיזבאללה בלבנון והטאליבן באפגניסטן. הם החיזבאללה של סיני. יש להם קשרים הדוקים עם החמאס וארגונים קיצוניים של אלקעיאדה שחדרו לסיני בשנתיים האחרונות. הם השבט הכי אכזרי והכי מסוכן כיום בסיני, ברגע שפוגעים להם בפרנסה או בשטחי המחייה שלהם, הם לא סופרים אף אחד ממטר. יש להם כמויות אדירות של תחמושת".

אין תמונה
ממפלט של שלווה ומרחבים אינסופיים, שבט הסראקווה הפך את סיני לנקודת מפגש של ארגוני הטרור חמאס ואלקעידה

השבט מונה כעשרת אלפים איש, מהם 2,500 לוחמים שאוחזים בכמויות אדירות של נשק: טילי כתף, טילי נ"מ, רובי קלצ'ניקוב, רובי M16, תתי מקלע, רימונים, רקטות גראד, פצצות מרגמה וטילי פאג'ר ארוכי טווח. עד לפני כמה חודשים הם שלטו גם הברחות דרך מנהרות מרצועת עזה לסיני, כשבעלי המנהרות בעיר רפיח בצד המצרי והעזתי נאלצו לשלם להם למעלה כרבע מיליון דולר בחודש כדמי חסות להברחת סחורות, כלי רכב חדשים, בעלי חיים וכלי נשק מסיני לעזה.

בשנים האחרונות, בני השבט בסיוע שבט 'תהאייה' השכן, חטפו אלפי פליטים סודנים ואריתריאים שעשו את דרכם לישראל, שדדו את כספם, רצחו כמה מהם ואת איבריהם מכרו לסוחרי איברים במצרים. הם הקימו מחנות עינויים, אנסו על פי החשד את הנשים ואילצו כמה מאות פליטים ליצור קשר עם בני משפחותיהם ולדרוש מהם לשלוח להם כמה עשרות אלפי דולרים ככופר בתמורה לשחרורם.

"בני השבט פעלו בשנים האחרונות באופן צמוד עם בכירים בזרוע הצבאית של החמאס (עז-אדין קאסם) בעיקר בהברחות נשק גדולות שזרמו לסיני מסודן ולוב דרך המנהרות כולל טילי פאג'ר, טילי כתף-RPG וטילים נגד מטוסים", גילה קצין לשעבר בפיקוד הדרום. "הייתה  להם שליטה על חלק לא מבוטל מהמנהרות שפעלו ברפיח. כולם רצו להתחבר אליהם כי הם נחשבים למסוכנים".

בני השבט כאמור, מוכרים היטב בפיקוד הדרום כאיום ממשי לחיי התושבים עוד הרבה לפני הערעור ביציבות השלטונית במצרים. עוד לפני ההפיכה הצבאית במצרים ובעיצומה של הדחתו של הנשיא לשעבר, חוסני מובארק, השתלטו בני השבט על קו צינור הגז שהוביל גז לישראל וירדן ופוצצו אותו כמה פעמים לאחר שדרישותיהם לאבטח אותו ולקבל דמי שמירה גבוהים נדחו על ידי גורמי ממשל מצרים באל-עריש. הנזק שנגרם לחברות הגז המצריות והישראליות נאמד במאות מיליוני דולרים.  לוחמי השבט הבהירו שהם בעלי הבית של סיני. הם היו מעורבים בהצתת תחנות משטרה, רצח שוטרים וחיילים ובחודשים האחרונים חברו לכ-1,500 לוחמי חמאס שעברו מהרצועה לסיני  ולכמה אלפי לוחמים של הפלג הקיצוני של אלקעיאדה 'ג'בהאת א-נוסרה' שהגיעו מתימן, לוב וסודן (הפלג הזה פועל בסוריה נגד שלטון בשאר אסד)  כדי להילחם בצבא המצרי שחסם להם את המנהרות והחל לרדוף את האחים המוסלמים ואת אירגוני הסלפים הקיצוניים.

גבול ישראל מצרים
הגבול הפרוץ היה במשך שנים כר פורה להברחות סמים ונשק לארגוני הטרור בגדה | צילום: רובי232

בשבועות האחרונים, עם הכנסת כוחות הצבא לסיני, פעילות השבט עלתה מדרגה. בני שבט סווארקה הבינו שהם מאבדים אחיזה בצירי השליטה המרכזיים בעיקר באל-עריש וברפיח וזאת בעקבות הזרמת כוחות צבא גדולים לחצי האי בכדי שאלו ינקו את קיני הטרור והחלו לבצע פיגועים רחבי היקף בשיתוף לוחמי חמאס ואלקעיאדה. לדברי גורם ביטחוני לשעבר, היתרון של לוחמי שבט סווארקה הם שמכירים היטב את השטח ויודעים כיצד לבצע מארבים כדי לבצע פיגועים נגד שיירות של צבא ומשטרה שהגיעו לסיני רק בשבועות האחרונים ולא מכירים את תנאי השטח הקשים בסיני. על פי הערכות שונות, לוחמי סווארקה בסיוע פעילי חמאס ואלקעיאדה חיסלו כמה מאות שוטרים וחיילים מצריים בחודשים האחרונים. הפיגוע שאירע ביום שני השבוע, סמוך לאל-עריש בואכה רפיח שבו נהרגו 25 שוטרים מצריים שנסעו בשני מיניבוסים שנורו לעברם טילי RPG ואשר חלקם הוצאו להורג מיוחסת על פי החשד ללוחמי שבט סווארקה שהחליט לסגור חשבון עם המשטר המצרי שרודף אותו. נכון לעכשיו הם נמצאים במוקד הרדאר של הצבא המצרי שמתקשה להתמודד מולם, אך סימן אותם כגרעין הקשה שמחייב טיפול שורש לפני שיהיה מאוחר והם יאבדו אחיזה בחצי האי.

"בני השבט יושבים קילומטרים ספורים מהגבול עם ישראל ובשבוע האחרון הם היו מעורבים בשורה של פיגועים וחיסולים של חיילים ושוטרים מצריים בסיני. הם רואים בצבא מצרים אויב שבא לרדוף אותם ולעקור אותם מאדמותיהם ולפגוע בפרנסתם ולכן הם נלחמים על חייהם, כי לשיטתם אין להם באמת מה להפסיד. זו מלחמת גרילה לכל דבר: הנחות מטענים, ירי של טילים לעבר שיירות אספקה של המצרי ולעבר מסוקים. הפחד שלנו הוא שהלחימה בסיני תזלוג לתוך ישראל וזו כבר תהיה אופרה אחרת", הסביר גורם ביטחוני.

סיני תחילה?

אחד ממנהיגי שבט סווארקה, הוא איברהים אל-מנאי שאחראי על תחום ההברחות בשבט והוא זה שמאבטח עשרות מנהרות פעילות בשיתוף החמאס וגוזר קופון שמן. לפני שנה וחצי הוא נפגש עם בלוגר מצרי, מוחמד פאדל פהמי וחשף בפניו את האג'נדה של הארגון לפיה הם לא יאפשרו לאף אחד להרוס להם את 'גן העדן' הפורח בסיני ואת החמ"ל והחדרים המבצעיים שמתוכם פועלים הלוחמים. סיני, מבחינת הפעילים בשבט היא מרכז אימונים ענק שבו הם מקיימים אימונים ושיתוף ידע ענף עם פעילי טרור מתנועת החמאס ופעילי אל קאעידה. שני הארגונים הללו עומדים מאחורי הידע הנרחב, המיומנות והניסיון שיש לבני השבט בהפעלת פצצות מרגמה ורקטות ובלחימה בשטחים הטרשיים והמחורצים שמאפיינים כל כך את סיני.

מעבר לשבט הסווארקה, בסיני פועלים עשרה אירגוני טרור, בהם כמה שמקורם ברצועת עזה, חלקם מתוך טריטוריות של שבטים באזורים הררים שגובלים עם מדינת ישראל. ההערכות מדברות על בין עשר ל-15 אלף טרוריסטים הפועלים בחצי האי סיני, מתוכם כ-1,600 לוחמי חמאס וחמולות אבו ריש ואבו דורמוש שהיו מעורבים בחטיפתו של החייל גלעד שליט ובהחזקתו בשבי במשך חמש שנים. חלק מפעילי הטרור הסתננו לסיני מסודן, סעודיה, לוב, תימן, ירדן, צפון-אפריקה (מרוקו ואלג'יריה) ורצועת עזה שמשתפים פעולה עם כמה שבטים בדואים פרט לסווארקה שנחשב למסוכן ולחזק ביותר. אחד מהיעדים שלהם בין השאר היא לחזור למדינת ישראל ולבצע פיגועים.

צבא מצרים, כאמור סימן את שבט סווארקה, נחוש מאוד לחסל את קיני הטרור בסיני, להחזיר לעצמו את הכבוד האבוד. האם הוא יצליח במשימה? ימים יגידו. באשר לישראל - כרגע היא לא בונה על רצועת ביטחון בעומק סיני וההיערכות מול איומים אלו מתבססת על כוחות הפרוסים לאורך הגבול ופרוייקט שעון החול שממשיך להיבנות בימים אלו. אם כוחות הביטחון המצריים יכשלו בביצוע משימתם, אין גבול לתרחישים התרחישים האפשריים בגזרה - הגברת פעילות ההברחות, ניסיונות לפגוע בגדר, פגיעה בחופש הפעילות של ישראל באזור, פגיעות נוספות בציר 12, ירי רקטות אל עבר ישובים ואפילו חטיפות חיילים.

>> צבא מצרים, מבט מבפנים