אחרי שבישראל ביצע חיל האוויר מטס הצדעה לצוותים הרפואיים על תפקודם מול מגיפת הקורונה, מתברר שגם בארה"ב בוצעה מחווה דומה בגרסה מעט שונה.

באמריקה כמו באמריקה לא הסתפקו כמו אצלנו במטוסי הדרכה צנועים ושלחו למשימה לא פחות מאשר את מטוסי ה-35-F חמקן הקטלניים והיקרים.

צוות ההדגמה של מטוסי החמקן F-35 בחיל האוויר האמריקאי המריא מבסיס היל שביוטה למטס הצדעה לצוותי הרפואה במדינה. מטוסי הצוות יחד עם חמקנים של כנף 388 עבר מעל בתי חולים, מרפאות ומרכזים לטיפול בווטרנים (גימלאים) של צבא ארה"ב כמחווה לעבודה הקשה שלהם במלחמה נגד הקורונה. 

אזרחים רבים צפו במטוסי הקרב המרשימים בשמי המדינה, אולם בחיל האוויר האמריקאי ציינו שאת המעברים והתמרונים הם ביצעו רק מעל עובדי הרפואה בכדי להצדיע להם. עובדי הרפואה עצמם לא נשארו אדישים להצדעה של החמקנים, ורבים מהם יצאו כדי למחוא כפיים וכמובן שגם לצלם את מטוסי ה- F-35 שחלפו בגובה נמוך וברעש מחריש אוזניים.

"סוף סוף היה להם רגע להירגע, אפילו לצחוק", צוין בטלוויזיה המקומית שדיווחה על כך. "גם מאחורי המסכות אפשר היה לראות את החיוך שלהם כשמטוסי ה- F-35 חלפו בשמיים".

את המבנה של מטוסי ה- F-35 הובילה קפטן קריסטין "ביאו" וולף שמפקדת על צוות ההדגמה אחרי שהחליפה את קפטן אנדרו אולסון המפורסם, המכונה "דוג'ו". היא האישה הראשונה שמפקדת על צוות ההדגמה של מטוסי ה- F-35 וטייסת חמקנים מאז 2011 כולל על מטוסי חמקן מסוג F-22.

בימים רגילים צוות ההדגמה אחראי על הצגת היכולות של החמקנים כשהם מטיסים אותם בקצה מעטפת הביצועים. בנוסף תפקידם הוא גם לאמן טייסי חמקן.

מעברי הצדעה דומים נערכו בעוד מדינות מארה"ב, דוגמת אריזונה שם חמקנים יחד עם מטוסי 16-F ומתדלקים אוויריים המריאו מבסיס לוק כדי להצדיע לצוותי הרפואה באזור שלהם.