בבית הדין הצבאי נידון לאחרונה עניינו של לוחם שהיה מעורב בפרשה חמורה של גניבת נשקים מסוג מא"ג (מקלע אחיד גדודי) מתוך טנק מרכבה בבסיס צה"ל, שנמכרו לגורמים עבריינים.

המקרה החמור התרחש לפני כשמונה חודשים בבסיס בצפון הארץ כשאל לוחם בדרגת סמל פנה חייל אחר בדרגת טוראי. הסמל נענה בחיוב לפנייתו והסביר לחייל איך לפתוח את הטנק והיכן ממוקמים המקלעים.

בכמה שיחות וידאו שניהלו בנושא הוא הציע לטוראי לסייע לו בפירוק הנשקים. הסמל הסביר כיצד לפרק את המא"גים ולהכניס אותם לתוך תיקים ואף ליווה אותו כשיצא מהבסיס.

הטוראי החביא את המא"גים בתוך שני תיקים ונכנס למכוניתו של אזרח, לו הסביר כיצד להרכיב מחדש את המא"גים לצורך שימוש.

בעקבות גניבת המאגים נפתחה חקירת מצ"ח. החוקרים עצרו את הסמל והטוראי כחשודים. בתום החקירה הגישה הפרקליטות הצבאית כתב אישום נגד הטוראי בגין גניבת המא"גים ונגד הסמל בגין סיוע בהוצאת נשק מהצבא.

מאג (צילום: שי לוי)
ירי במא"ג צה"לי, אילוסטרציה | צילום: שי לוי

בתחילה כפר הסמל בהאשמות נגדו אבל בהמשך חתם על הסדר טיעון עם התביעה, לפיו ייגזרו עליו 20 חודשי מאסר בפועל. פרקליטו טען, כי חלקו של מרשו בפרשה קטן ביותר משום שהוא לא יזם ולא תכנן את האירוע, לא היה שותף לו וגם לא קיבל שום טובת הנאה.

השופטים ציינו כי גניבת המא"גים חמורה ביותר משום שהם כלי נשק עוצמתיים וקטלניים, שעלולים להגיע לידי ארגוני טרור וגורמים פליליים ולגרום נזק כבד ביותר לחיי אדם ואף לפגיעה בביטחון המדינה. בסופו של דבר, הם אישרו את ההסדר המקל וגזרו על הסמל 20 חודשי מאסר בפועל, שנתיים מאסר על תנאי והורדה בדרגה.

גזר דינו של הנאשם המרכזי טרם ניתן. המא"גים לא הוחזרו לצה"ל וההערכה היא שהם נמכרו לארגוני פשע במאות אלפי שקלים.