היורה מארה"ב - השתמש בנשק תבור ישראלי (צילום: facebook/Louisiana State Police)
גווין לונג, היורה מארה"ב - השתמש בתבור ישראלי. מתוך צילומי מצלמות האבטחה | צילום: facebook/Louisiana State Police

המשטרה האמריקאית פרסמה היום סרטון באיכות גבוהה ממצלמות אבטחה שתעדו את רצח שלושת השוטרים בעיר באטון רוז' שבלואיזיאנה. בסרטון נראה הרוצח גווין לונג, לוחם מארינס לשעבר, כשהוא מציב את המארב לשוטרים ופותח לעברם באש. מנקודצת מבט ישראלית, המראות המצמררים מקבלים תפנית לא נעימה כשנראה בבירור כי לונג משתמש ברובה ישראלי מסוג תבור.

בסרטון ניתן לראות את לונג נע ברחוב לבוש שחורים ומסכה על פניו. קשה שלא להבחין בהכשרה הצבאית של הנחת יוצא המלחמה בעיראק. לונג היה חמוש גם באקדח וברובה סער מסוג M-16 קצר, אולם בסרטון המדובר הוא משתמש כאמור ברובה התבור מתוצרת IWI (תעשיות נשק לישראל). בשלב מסוים ניתן לראות אותו פותח באש במצב עמידה מטווח רחוק ופוגע בניידת משטרה. לאחר מכן הוא פוגע בשוטר, ובשוטר נוסף שמגיע לסייע לחברו שנפגע. לפחות על פי הסרטון, נראה שלאורך רוב מסע ההרג שלו הוא השתמש ברובה התבור. שלושה שוטרים נהרגו במסע הרצח הזה.

בארה"ב מותר לאזרחים לשאת רובי סער, והתבור הישראלי נחשב מאז שנת 2013 לרכישה פופולרית במדינה. בשנת 2014 דיווח המגזין "American Rifleman" כי הרובה הישראלי זכה בפרס "בולסאיי" של ארגון הרובאים. ההחלטה להעניק את הפרס לחברת IWI התקבלה לאחר שוועדה עצמאית בחנה את התכונות של הנשק, ומומחים מתחום הנשק ניסו אותו ובחנו את התפקוד שלו, מידת הנוחות, העיצוב והחידושים שהוא כולל.

רובה התבור מורכב בארצות הברית על ידי חברה בת של תעשיות נשק לישראל, והדגם המקומי עובר שינויים קלים בהשוואה לגרסה המוכרת בארץ. נכון לשנה שעברה נמכרו בארה"ב לא פחות מ-15 אלף רובים מסוג תבור, וסביר שבשנת 2016 המספר הזה כבר עלה בכמה אלפים. בישראל ניתן למצוא את התבור בחלק מחטיבות החי"ר ויחידות העילית, כולל שייטת 13. הוא נרכש גם על ידי מספר חברות אבטחה. כעת הוא ייזכר גם ככלי ששימש לרצח מטורף של שלושה נציגי חוק.