מעבדת המוות של דאע"ש (צילום: מתוך הסרטון של sky news)
בובות שמפעילות מכוניות תופת. הצצה לאמצעי הלחימה שאנשי דאע"ש מפתחים | צילום: מתוך הסרטון של sky news

תיעוד נדיר של יחידת הפיתוח והמחקר של דאע"ש, היישר ממקום מושבה ב"אוניברסיטת הג'יהאד" שבראקה, "בירת" המדינה האיסלאמית בסוריה – הגיעו לידי רשת sky news הבריטית. כעת מוכח סופית: דאע"ש הוא אינו ארגון פרימיטיבי ומיושן כפי שרבים נוהגים לחשוב, אלא ארגון מפותח שחוקר ומפתח אמצעי לחימה מתקדמים.

מעבדת המוות של דאע"ש (צילום: מתוך הסרטון של sky news)
טילים שמסוגלים לפגוע בקלות במטוסי נוסעים | צילום: מתוך הסרטון של sky news

מבין הפיתוחים שמופיעים בסרטונים: מכונית תופת אוטומטית המופעלת על ידי בובה פולטת חום – במטרה לחקות מבחינה מדעית בן אדם אנושי ובכך לשמש כ"פצצה ניידת", ראשי נפץ מתוחכמים ושיפורים לטילים בליסטיים מיושנים שמסוגלים לפגוע במטוסי נוסעים ובכלי טיס צבאיים בגובה רב.

הסרטונים נמצאו על לוחם דאע"ש שנתפס ע"י קבוצת המורדים צבא סוריה החופשית והועברו לרשת סקיי ניוז. כריס האנטר, לשעבר לוחם בכוחות המיוחדים של בריטניה וכיום יועץ לענייני ביטחון, הודה שהוא הופתע מהפיתוחים שמוצגים בסרטונים, והגדיר אותם כ"מכרה של זהב" בתחום המודיעין אודות דאע"ש. "אין ספק שזהו אחד מממצאי המודיעין המשמעותיים ביותר שנמצאו", אמר.

שמונה שעות של וידיאו בסך הכל נתפסו, ובהם סרטוני הדרכה שיועדו ככל הנראה, לתאי איסלאם רדומים באירופה. המטרה של הסרטונים הללו היא אם כן, להדריך אנשים דווקא במקומות מרוחקים מסוריה ועיראק לפתח את אמצעי הלחימה הללו ולהשתמש בהם, ובכך להוציא לפועל פיגועים קטלניים בלב אירופה. עריק מדאע"ש שנמצא כיום בטורקיה אישר לסקיי ניוז כי "התכנית הזו הייתה מוכרת היטב ברחבי ראקה".

מעבדת המוות של דאע"ש (צילום: מתוך הסרטון של sky news)
מעבדת המוות בה מפתחים אמצעי לחימה קטלניים | צילום: מתוך הסרטון של sky news

עוד ב- פז"ם: