המטוסים על הקרקע (תמונת AVI: דו"צ)
גניבת הדלק הסילוני מסכנת את הטייסים (אילוסטרציה) | תמונת AVI: דו"צ

כנופיה של גנבי מתכות המתגוררת בפזורה הבדואית, שנהגה דרך קבע לחדור לשטחי אש של צה"ל ולבסיסים באיזור ולגנוב מתכות (שלדי מטוסים, טנקים וזחל"מים ואלפי פגזים), שדרגה לפני כשנה את רמת הנועזות שלה צעד אחד קדימה.

שלושה מחברי הכנופיה הגיעו לבסיס בנגב שנחשב סודי ביותר, בו צה"ל ותע"ש מבצעים ניסויים לצורך פיתוח מערכות טילים ואמצעי לחימה חדישים. המתקן מאובטח 24 שעות ביממה, מוקף בגדרות גבוהים, מצלמות ויחידות צבאיות מופקדות על השמירה סביבו כדי למנוע כל חדירה של גורם זר או עוין לחדור אליו. סביב האיזור בו נמצא הבסיס הוצבו שלטים האוסרים על הכניסה אליו, מאחר ומדובר בעבירה על החוק.

גנבי המתכות הגיעו לבסיס הסודי עם שני טרקטורונים וטנדר גדול שמספר הרישוי שלו זויף. אחד מחברי הכנופיה הצליח לחתוך עשרות מטרים של גדר המקיפה את המתקן, ושלושתם מיהרו להיכנס פנימה. הם העמיסו לתוך הטנדר את הגדר שחתכו וכן מתכות רבות שמצאו במקום.

כאשר הטנדר היה עמוס לעייפה וכמעט קרס מרוב משקל של מתכת, החליטו העבריינים לעזוב את המקום. לרוע מזלם, מאבטחי הבסיס שהגיעו למקום הבחינו בגנבי המתכות והחלו לנהל אחריהם מרדף. המאבטחים ירו לעבר הגנבים אך הם הצליחו להימלט ללא פגע כשהם חוצים את הדיונות הגדולות המקיפות את המתקן הסודי ושומטים חלק מהשלל, אותו השיבו המאבטחים.

בעקבות המחדל תוגברה מאוד השמירה על המקום ורמת האבטחה שודרגה באמצעות הוספת אמצעים טכנולוגיים משוכללים.

קודחים חורים בצינורות המעבירים דלק סילוני יקר ערך

כעבור כמה שבועות יחידת התשתיות של משטרת המחוז הדרומי, בפיקודו של סנ"צ יניב שלמה ובסיוע השב"כ, איתרו את חברי הכנופיה שחדרו לבסיס. השלושה, כך התברר, עסקו גם בגניבת דלק סילוני יקר ערך מצינורות של קצ"אא (קו צינור אילת אשקלון) המותקנים באיזור רמת נגב ומזרימים דלק ישירות לטייסות קרב בבסיס 'חצרים' ו'עבדה' שבערבה. הגנבים היו מאתרים נקודות מסוימות ומרוחקות בקו הצינור, ובאמצעות מכשירי התכה משוכללים קודחים בו חור ומזרימים את הדלק לתוך מיכלים שהועמסו על גבי טנדרי ארבע על ארבע. את הדלק נהגו הגנבים למכור לבעלי מכוניות בפזורה הבדואית במחירים זולים במיוחד (ארבעה שקל לליטר).

נשק שנתפס על ספינת ויקטוריה (צילום: חדשות 2)
גונבים אלפי פגזים כדרך קבע (אילוסטרציה) | צילום: חדשות 2

"מדובר בכנופיה מסוכנת מאוד שחבריה פגעו בבטחון המדינה וגרמו נזק גדול מאוד לצה"ל", טען גורם בטחוני שחקר את הפרשה החמורה. "הם יכלו לגרום לפגיעה במטוסי קרב ואפילו לתאונות. מספיק שהדלק היה מוזרם למטוס כשהוא מזוהם וזה היה מסתיים באסון כבד. החוצפה שלהם לחדור לבסיס סודי זו עליית מדרגה של ממש וחציית קו אדום. לעבריינים האלה אין גבולות ובשביל בצע כסף הם יסכנו את חייהם בלי שום בעיות".

נגד השלושה הוגשו כתבי אישום לבית משפט השלום בבאר שבע, אליהם צירפה הפרקליטות דו"ח סודי הקושר שניים מהשלושה בגניבת הדלק הסילוני. בית משפט השלום בבאר שבע גזר על הנאשמים 26 חודשי מאסר. הפרקליטות ערערה לבית המשפט המחוזי בעיר וזה החמיר היום את עונשם של השלושה בשנה נוספת.

>> רוצים לתבוע את משרד הביטחון - אבל לא יכולים להיכנס לישראל כדי להעיד