שיגור טיל פטריוט (צילום: דובר צה"ל, אתר צה"ל)
ככה זה נראה אצלנו: שיגור טיל קרקע-אוויר (אילוסטרציה) | צילום: דובר צה"ל, אתר צה"ל

סוללות טילי קרקע-אוויר ייפרסו בלונדון על מנת לאבטח את אירועי האולימפיאדה בקיץ 2012 – כך חשף אתמול שר ההגנה הבריטי, פיליפ האמונד. בכירים במערכת הביטחון האנגלית נחושים להתכונן לכל אפשרות של תקיפות טרוריסטים, וביניהן, כך נחשף, גם האפשרות כי מחבלים ינסו לרסק כלי טיס לתוך מתחם עמוס תיירים ואוהדים.

לונדון: ביג בן (צילום: Medioimages/Photodisc, GettyImages IL)
הביג בן על רקע שמי לונדון. גם הוא מטרה? | צילום: Medioimages/Photodisc, GettyImages IL

אצטדיון בן 80 אלף מושבים – מטרה מרכזית

כוחות צבא בריטיים יתפעלו את סוללות טילי הקרקע-אוויר או מערכות ניידות של טילי כתף בסמוך למתחמי האולימפיאדה, ביניהם הפארק האולימפי בסטארטפורד שבמזרח לונדון. הפארק, המכיל את האצטדיון האולימפי בן 80 האלף המושבים ואת המתחם בו יתקיימו תחרויות השחייה, נחשב למטרה מרכזית בעיני קיצוניים.

הצהרתו של האמונד התקבלה בכלי התקשורת כניסיון להראות באיזו רצינות לוקחת הממלכה המאוחדת את איומי הטרור. ליאם פוקס, שר ההגנה הבריטי לשעבר, ציין כי כוננות מערך טילי קרקע-אוויר במשחקים אולימפיים החלה לראשונה ב-1996, באולימפיאדה באטלנטה. יחד עם זאת, תהיה זו הפעם הראשונה שטילים כאלה ייפרסו בבריטניה מאז תום מלחמת העולם השנייה, כך לפי דובר משרד ההגנה.

האצטדיון האולימפי בלונדון (GettyImages) (צילום: מערכת ONE)
האצטדיון האולימפי. 80 אלף מושבים | צילום: מערכת ONE

לצבא הבריטי ארסנל של כמה מאות טילי קרקע-אוויר, שמסוגלים ליירט מטוס או מסוק מטווח ארוך. חלק ממערכות הטילים מוכוונות על ידי לייזר ומסוגלות להשמיד מטרה במרחק של כמעט עשרה קילומטר.

סוכנים חמושים זרים ברחובות הבירה האנגלית

בתוך כך, פורסם באחרונה כי בזמן אירועי האולימפיאדה יפטרלו ברחובות לונדון קציני צבאות זרים בעודם חמושים. כנראה יותר לקציני הביטחון לשאת כלי נשק על מנת לאבטח מנהיגים, אישים ואתלטים. עוד דווח אתמול כי ארה"ב מתכוננת לשלוח לבריטניה כאלף סוכנים, 500 מתוכם מה-FBI, על מנת לשמור על מתחרים ודיפלומטים אמריקאים.

לפי הדיווחים הזרים, גם ישראל טוענת כי האתלטים שלה ושאר אורחיה יצטרכו אבטחה נוספת, וכנראה גם היא תשלח אנשי ביטחון שיתלוו לאוטובוסים ולמתחמי הדיור של המתחרים בכפר האולימפי. לבד מאיומי הטרור התדירים שישראל עומדת מולם ביומיום, זכור טבח הספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן ב-1972.

טבח הספורטאים במינכן (צילום: ויקיפדיה)
טבח הספורטאים. אחד המחבלים, במרפסת הבניין בו הוחזקו בני הערובה הישראלים | צילום: ויקיפדיה

עדיין לא ניתן אישור רשמי מצד בריטניה בקשר לנושא הרגיש של קצינים זרים וחמושים על אדמתה, אך מקורות ביטחוניים בריטיים מסרו לכלי התקשורת כי הדבר אכן יתאפשר למעטים נבחרים. הם רמזו כי מדינות מסוימות שנמצאות בסיכון גבוה מבחינת גורמים טרוריסטים כנראה יצליחו להכניס אנשי ביטחון לצוות האולימפי. בהתחשב בכך שהן בריטניה והן ארה"ב הציבו סוכני ביטחון חמושים באתונה ב-2004, ניתן להניח שגם ישראל תזכה לכך בקיץ הקרוב.

>> תקיפה ישראלית באירן: המשחק