חיל האוויר האמריקאי חשף שבכוונתו לשדרג את צי מפציצי ה- B-52 שלו, המטוס בעל ותק השירות הארוך ביותר בחיל, כך שיוכל להפיל הרבה יותר פצצות וחימושים חכמים מכפי שהיה עד היום.

האמריקאים החליטו לבצע שדרוג כולל של המפציץ האייקוני ובעיקר של מערכת השיגור שהיא סוג של מחסנית פצצות מסתובבת (CRLs). היא ממוקמת בתוך גוף המטוס ועליה תולים את הפצצות, כאשר המפציץ מגיע ליעד המערכת הזו מסתובב ומטילה את הפצצות במהירות.

כיום המשגר מסוגל לשאת שמונה פצצות חכמות ואילו המשגר המשופר יישא כ-20 כאלו. המערכת הזו נבחנה כבר באפגניסטן כאשר מפציץ B-52 הפיל בגיחה אחת 20 פצצות חכמות מונחות במשקל של 500 ק"ג כל אחת.

יש לציין כי נקודות על הכנפיים מאפשרות למפציץ לשאת עוד חימושים מדויקים, מה שמעשית הופך אותו למשאית של פצצות חכמות. בין השאר מדובר בפצצות כמו ה-AGM-158 מתוצרת לוקהיד מרטין, בעלת הנחיית GPS ומערכת לזיהוי מטרה אוטומטי.

מדובר למעשה בטיל חכם במשקל חצי טון שיכול לפגוע במטרה שלו ממרחקים של כאלף ק"מ. בנוסף, המפציץ זכה גם לשדרוג מערכות כולל ותא הטייס, גם המנועים הוחלפו לדגם משופר.

מפציץ ה- B-52 נחשב כיום למטוס הקרבי הוותיק בעולם, ואלי היחיד שצפוי לשרת מאה שנים עד שנת 2050. לא עניין של מה בכך בהתחשב בעובדה שהמריא בפעם הראשונה ב-1952 ואף ביצע הפצצות כבדות בשמי וייטנאם, משם הגיע גם לעיראק, אפגניסטן ועוד. במקרה של פצצות רגילות, המפציץ הזה מסוגל לשאת לא פחות מ-31 טון פצצות בגופו ועל הכנפיים. ולהוביל אותן לטווח עצום של כ-16,000 ק"מ.