התרגיל בדרום קוריאה (צילום: Chung Sung-Jun, GettyImages IL)
לא חסכו בהוצאות. התרגיל בדרום קוריאה | צילום: Chung Sung-Jun, GettyImages IL

החל משנת 2001, דרום קוריאה וארה"ב עורכים תרגיל שנתי, שמדמה מתקפה צבאית כוללת של קוריאה הצפונית על שכנתה מדרום. גם השנה התרגיל יצא לפועל, אך הפעם, על רקע ההסלמה בין שתי המעצמות. העולם צופה בו בזהירות יתרה. טרם התרגיל יצאה הודעת אזהרה מפיונגיאנג, לפיה אם האימון יצא לפועל, הדבר יוביל להתנגשות צבאית לא מתוכננת – ובעקבותיה "מלחמה כוללת". זמן קצר קודם לכן נורה טיל נ"ט לעבר רמקול שהדרום הציבו על הגבול כדי לשדר תעמולה לכיוון צפון, מה שהוביל ליום קרב קטן, ובנוסף ישנם דיווחים על כך ש-70 אחוז מצי הצוללות של הצפון יצא לים.

נראה שאת המדינות המשתתפות האיום לא ממש הטריד והן פתחו בתרגיל ונתנו שואו די רציני בשטח, בכיכובם של 80,000 חיילים (50,000 מדרום קוריאה ו-30,000 מארה"ב), אלפי טנקים ומאות מטוסים ומסוקים. התרגיל כלל הרבה מאוד אש ופיצוצים, ולא נראה שהם חסכו כסף באימון.

בנות הברית: "מסוגלים להכריע את האויב"

תרחיש התרגיל כלל פלישה בהיקף מלא של צבא הצפון לדרום, ובשטח פוזרו מטרות רבות ובולטות שבתחילה הותקפו על ידי מטוסי הקרב רבים והמסוקים. על המטרות הפילו כמו אדירה של פצצות חיות ולא מעט טילים, מה שייצר מפגן אש מרשים מעליו בוצעו תמרונים של כלי הטיס, חלק מהם מלווים בעשן צבעוני כאילו היה מדובר במפגן יום העצמאות. לאקשן הזה הצטרפו סוללות של תותחים ומאות רבות של טנקים שהגבירו את האפקט הדרמטי. כל זה התנהל רק 30 ק"מ מהגבול הכי מבוצר בעולם.

צוות של CNN שהגיע לתעד את התרגיל סיפר איך מטוסי הקרב של חיל האוויר הדרום קוריאני והאמריקאי תמרנו מעליהם, שחררו נורים, כשלפתע הגיע לאזור מטוס מודיעין ובקרה מסוג E-737 ששחרר גם כן נורים והוסיף לאווירה הקרבית. עשרות מסוקים שהתחמקו מאש מדומה של הנ"מ של צבא הצפון הנחיתו מאוד לוחמי קומנדו, אלפים נוספים ירדו לקרקע בצניחה ממבנה ענק של מטוסי תובלה. על הקרקע חיפו עליהם מאות טנקים שהיו מלווים בעוד אלפי חיילים שרכבו על נגמ"שים כבדים.

"החיילים שלנו מוכנים ומסוגלים להכריע את האויב", סיפר מפקד של אחד הגדודים בצבא דרום קוריאה. רב"ט ישראל קורונה, לוחם בצבא ארה"ב, הוסיף שאם צריך, "אנחנו מוכנים לצאת לקרב עוד הלילה".

התרגיל בדרום קוריאה (צילום: Chung Sung-Jun, GettyImages IL)
לוחם אמריקאי: "מוכנים לצאת לקרב עוד הלילה" | צילום: Chung Sung-Jun, GettyImages IL

התרגיל בדרום קוריאה (צילום: Chung Sung-Jun, GettyImages IL)
צפון קוריאה מסתפקת בינתיים בשיגור מסרים מאיימים | צילום: Chung Sung-Jun, GettyImages IL

צפון קוריאה: "צפו לעונש כמותו העולם עדיין לא ראה"

זמן קצר אחרי שהחל התרגיל פרסמו הרשויות בפיונגיאנג שהתרגיל מהווה הכנה לפלישה לשטחה, ואיימו בתגובה חריפה. "זו פרובוקציה צבאית חמורה נוספת שנועדה להצית מלחמה גרעינית", אמרו בצפון. בהודעה שפרסם צבא הצפון נכתב כי התרגיל ייתקל ב"מכת נגד חסרת רחמים ובעונש החמור ביותר שאף אחד בעולם עדיין לא ראה".

מומחים רבים בעולם חוששים כי מלחמה שתפרוץ בין הצפון לדרום תצית מלחמת עולם כוללת, שתוביל את עולם לכאוס. מנגד זה המקום לציין כי למרות שצבא צפון קוריאה נחשב לאחד הגדולים בעולם, מדובר בצבא מיושן ברובו שכולל כמות אדירה של מטוסים וטנקים משנות ה-50. ועדיין, הכמות זה החשש העיקרי. בדרום קוריאה ובארה"ב עוקבים אחר צבא הצפון וגם מנסים להרגיע כי מדובר בתרגיל הגנתי: "האימונים נועדו לשפר את היכולת המשותפת של בנות הברית להגן על הדרום ולהגיב לכל פרובוקציה אפשרית", מסר דובר הצבא האמריקני. איך שלא יהיה, אנחנו נשארנו עם תסריט אימים והרבה מאוד אקשן.