משרד המשפטים בארה"ב הודיעה שהתקבלה החלטה להגיש כתב אישום נגד קצינת מודיעין לשעבר בחיל האוויר האמריקאי, בגין ריגול עבור איראן. על פי כתב האישום, מוניקה וויט (39) שערקה לאיראן ב-2013 נמצאת מאז במדינה וסייעה למודיעין האיראני לרגל אחר הקולגות שלה לשעבר באמצעות פייסבוק והודעות דוא"ל.

על פי כתב האישום וויט סייעה לאיראנים לאתר ולרגל אחרי שמונה קציני מודיעין בצבא ארה"ב שהיו עמיתים שלה בזמן שהייתה בשרות. היא ידעה למקד את האיראנים שירגלו אחרי האנשים הרלוונטיים. דרך הודעות שהאיראנים פיתחו התאפשר להם להשתיל תוכנות ריגול במחשבים של אותם קצינים.

יש לציין כי כתבי אישום נוספים הוגשו נגד ארבעה אזרחים איראניים, שניסו לפנות לעמיתיה לשעבר של וויט כדי שירגלו עבור איראן. גם כאן מעריכים שהיא סייעה להם למצוא את הנקודות דרכן תהיה להם האפשרות ללחוץ על אותם קצינים. בנוסף לכתבי האישום, האמריקאים הטילו סנקציות על חברת אינטרנט איראנית שסייעו במבצע הריגול.

ככל הידוע וויט עדיין מתגוררת באיראן, לשם ערקה על רקע אידאולוגי. מאז ערקה התפרסמו מספר תמונות שלראשה כיסוי ראש ולבוש מסורתי. "היא החליטה לפנות נגד ארה"ב ולהעביר את נאמנותה לאיראן. ככל הנראה היא פעלה ממניעים אידיאולוגיים", ציין בכיר ב FBI. "זה יום עצוב לאמריקה, כשאחד האזרחים שלנו בגד במדינה", אמר גנרל ג'ון דאמרס, סגן ראש התביעה הצבאית בארה"ב.

וויט שירתה כקצינת מודיעין בחיל האוויר בין השנים 1997 ל-2008. ולאחר שחרורה עבדה כקבלנית ביטחונית של הפנטגון למשך שנתיים. תפקידים שחשפו אותה להרבה מידע מסווג ובנוסף היא למדה פרסית בבית ספר לשפות של הצבא האמריקאי.

במסגרת תפקידה הוצבה במשימות ריגול במדינות במזרח התיכון. הערכה בארה"ב שהיא החליטה לערוק בשנת 2012, אז ביקרה באיראן. כאשר חזרה אחרי אותו ביקור עבודה, הזהירו אתה שאנשי הביון האיראני היו אלה שפנו אליה שם ושהם ניסו לגייס אותה. בארה"ב לא הבינו אז שאותו גיוס הצליח, עד שערקה.

נראה שהמודיעין האיראני, באופן לא מפתיע עובד קשה מול ארה"ב וישראל. עומק החדירה שלהם אינו גלוי או ברור. אולם נזכיר שגם בישראל הייתה להם הצלחה, בעיקר הגיוס של שר התשתיות לשעבר גונן שגב, שעומד בימים אלה למשפט.