יואב גנור, מ"פ לשעבר בשריון וסמנכ"ל בחברת טכנולוגיות ובנו ששירת כקצין בחיל השריון, בחרו לנצל את תקופת החגים ולנסוע לרמת הגולן כדי לראות מקרוב טנקים נטושים של צבא סוריה, זכר למלחמות העבר.

"עשינו בדיקה וגילינו שיש בשטח טנקים סוריים שנותרו נטושים בחלקם בשטח מוקשים ברמת הגולן. הבנו שמדובר בין השאר בטנקים גרמניים ממלחמת העולם השנייה והחלטנו לנסוע לשם", סיפר גנור ל-mako.

גנור ובנו הגיעו בדרך העפר המובילה מקיבוץ האון (ליד אנדרטת המטוסים) לרמת הגולן סמוך למוצב סורי. כל האזור הזה היה ממוקש ברובו במוקשים שהסורים זרעו באזור כדי למנוע מיחידות ממונעות של צה"ל להיכנס לתוך סוריה או לעכב אותם. מרבית המוקשים פונו על ידי צה"ל.

הטנק (צילום: יואב גנור)
הטנק הנאצי פאנצר סימן 4 ברמת הגולן | צילום: יואב גנור

כשהגיעו למקום הם גילו טנק מסוג 'פאנצר' סימן 4 נאצי ממלחמת העולם השנייה ששירת את הכוחות הגרמניים במלחמתם נגד בעלות הברית. גרמניה הנאצית יצרה באמצע שנות השלושים למעלה מ-8,000 יחידות מהטנק הזה, שהשתתף בכיבוש פולין ובקרבות מול צבאות צרפת ובריטניה. בעיניי רבים נחשב אז לאחד הטנקים החזקים והעוצמתיים בעולם.

"הגענו למקום והטנק עדיין נמצא בעמדה שלו", סיפר גנור על הביקור בטנק המוצב עד היום בגולן. "למרות שהוא נפגע מירי פגז של טנק 'שוט' (צנטוריון בריטי) הוא ברובו שלם ונפגע מעט, התותח שלו מכוון לתל קציר. זה מראה עד כמה הטנק הזה היה עוצמתי וחסין כמעט מפגיעות. להערכתי הוא נחשב במלחמת העולם השנייה לטנק הטוב בעולם, שהקשה מאוד על בעלות הברית בכלל האיכויות והחוזק שלו".

לדברי גנור הוא ובנו שהם קציני שריון, מצאו בחלק התחתון של הטנק צלב קרס וכן את הספרה 244 שהיא מספר סידורי של הטנק. "כנראה שהסורים צבעו את צלב הקרס כאשר קיבלו את הטנקים כדי להעלים אותו אבל לא הצליחו. מצאנו את צלב הקרס בתחתית הטנק", הוסיף גנור.

הטנק (צילום: CORBIS, GettyImages)
טנק פאנצר סימן 4 שיוצר ע"י הנאצים ושימש אותם | צילום: CORBIS, GettyImages

ככל הידוע סוריה רכשה בשנות החמישים כמה טנקים כאלו, בעיקר מצרפת ומדינות ברית המועצות לשעבר. הטנקים עם העבר הנאצי השתתפו בשורות הסורים ב"מלחמה על המים", קרבות שפרצו על רקע ניסיון סורי להטות את מקורות הירדן בהם נחל דן והבניאס אל מחוץ לשטח ישראל.

עוד השתתפו הטנקים בשורות השריון הסורי בקרבות מלחמת ששת הימים, חלקם הושמדו על ידי הטנקים הישראלים ואחרים נתפסו על ידי צה"ל, כמו זה שנמצא בגולן וטנק נוסף שהוצג באנדרטת 'יד לשריון'.

"אני מעריך שהסורים רכשו כמה עשרות טנקים כאלה, שרובם הושמדו על ידי צה"ל במלחמת ששת הימים", סיכם גנור את הסיפור על הטנקים העוצמתיים של גרמניה הנאצית, שבסופו של דבר, הוכרעו על ידי הצבא הישראלי ועומדים גם כיום ברמת הגולן.

הטנק (צילום: יואב גנור)
הטנק הנאצי פאנצר סימן 4 ברמת הגולן | צילום: יואב גנור