הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי אומר כי "כשירות המילואים לא מספיק טובה", כך עולה מסיכום מהשבוע שעבר של הערכת מצב מטכ"לית בראשות הרמטכ"ל בנושא חשיבות המילואים.

במסמך עליו חתום תת אלוף גל שוחמי, מפקד אוגדה 319 שהגיע לידי mako, עולה כי לדברי הרמטכ"ל המצב כיום הביא למשבר אמון חמור בין אנשי המילואים לצה"ל. כל זה קורה אחרי שנים ארוכות של קיצוצים במערך המילואים כולל סגירת יחידות וגריעה של אלפי אנשי מילואים מהסד"כ.

"המשבר הנוכחי ובאופן כללי העשור האחרון, תנודות המודלים ורמת הכשרות גרמו לסדקים בתחושת הנחיצות ואף באמון של מפקדי המילואים וחייליהם בנו כמוסד", מסכם תא"ל שוחמי את דברי הרטמכ"ל, מהם עולה שמצד אחד נוצרה בצבא תחושה מוטעית שניתן להסתדר בלי המילואים ומנגד, חוסר אמון של אנשי המילואים בצה"ל.

עוד על פי תא"ל שוחמי, הרמטכ"ל הדגיש את חשיבות שותפות אנשי המילואים ויחידות המילואים במלחמה, ואמר כי: "לא ניתן לנצח בלי תמרון ובלי המילואים".

בשנים האחרונות סבל צבא המילואים משורה ארוכה של קיצוצים, על אף מחדלי מלחמת לבנון השניה. צה"ל סגר חטיבות חי"ר, שריון, אגדים של תותחים וגם יחידות לוגיסטיקה. הערכה היא שקיצצו אחוזים לא מבוטלים מהסד"כ של צבא המילואים.

(מסמך סיכום הערכת המצב בראשות הרמטכ"ל)

תא"ל שוחמי מציין במסמך שבתקופה האחרונה זרוע היבשה ביצעה תהליך עבודה לשיפור מערך המילואים, שאת המסקנות שלו הוחלט להוסיף לתוכנית הרב שנתית של הרטמכ"ל במסגרת מה שמכונה "מילואים בתנופה".

בצמרת צה"ל סבורים שעוד לא מאוחר לתקן את המצב והאחריות לכך היא של המפקדים: "המשבר לא הגיע לסף חוסר אמון - ניתן וצריך לשפר במעשה, כולל יותר אימונים באש".

"נדרשות מאיתנו בעיקר יכולות פיקוד ומנהיגות ויותר מכך שותפות עם פקודינו במילואים", היה המסר המסכם של תא"ל שוחמי למפקדים. "עלינו לצמצם את האנרגיה השלילית ותחושת דאגה ולהפוך אותה לאנרגיה חיובית, לאימונים, ודרישה לנורמות וסטנדרטים גבוהים. נקיים גם שיח בנושא, דברו עם פקודיכם".

המסמך, מה-30 ביוני, נחתם בסיכום לפיו אנו נמצאים: "לצד משבר קל ובסיפה של הזדמנות גדולה". למרות ההערכה האופטימית הזו, מאז שהופץ המסמך חזרו בצה"ל לבחון עצירה של אימוני מילואים גדולים מרמת הגדוד, בשל העלייה בתחלואה בנגיף הקורונה, אך בשלב זה לא התקבלה החלטה שכזו.

אימון החטיבה (צילום: דובר צה''ל)
אימון שריון במילואים, יוני 2020 | צילום: דובר צה''ל
מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל רואה חשיבות גבוהה בשמירת כשירותם של כוחות המילואים כחלק מרכזי ביכולות צה"ל בשגרה ובחירום. כחלק מהערכת מצב מתמשכת בנושא כשירותו של מערך המילואים ביבשה, הוצגה בשבועות האחרונים בפני ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי, הערכת כשירותו וכן הוצגו דרכי פעולה להעצמת המערך בשנת 2021. במהלך הדיון, הציג מפקד זרוע היבשה, עבודת מטה מעמיקה, הכוללת שיטות חדישות לאימון ומוכנות כוחות המילואים למלחמה, תוך שימת דגש שיטות אימון חדשניות לשנת 2021. בנוסף, הודגשה חשיבות תיווך ההחלטות המתקבלות לאנשי המילואים והמפקדים, בתיאום ציפיות, התחשבות בזמנו של המשרת, התאמת האימון לאורח חייו של איש המילואים ויצירת סביבה מכבדת שתביא למיקוד ואפקטיביות באימון. חשוב לציין, הסיכום המופיע בכתבה אינו סיכום הדיון הרשמי. ראש המטה הכללי, קיבל את המלצות מפקד זרוע היבשה והנחה להמשיך את שלב תכנונה של עבודת המטה באופן מואץ.