טופולוב 95  (צילום: איביי)
50 מטר של מפציץ קטלני. יש קונים? | צילום: איביי

איביי ידוע כאתר שבו ניתן למכור ולקנות הכל, אבל גם אנחנו הופתענו לראות שם הצעה לקניית מפציץ רוסי מסוג טופולב 95. המפרסם כותב שהמטוס נמצא כרגע בשדה תעופה באוקראינה ומחירו ההתחלתי עומד על 3 מיליון דולרים – הצעה שכוללת את עלות משלוח המטוס והחלקים מאזור אודסה, שאותם ניתן להעביר אותו כיחידה אחת או בחלקים, לכל מקום בעולם מלבד למערב אירופה או צפון אמריקה. המפרסם לא שכח לציין כי מדובר במטוס "משומש" ונדרשת עבודה בטרם ניתן יהיה להמריא עם המטוס.

עוד טוען המפרסם כי המטוס יוצר בשנת 1987 ומתוך 5,000 השעות שהוא מיועד לטוס הוא צבר כבר 454 ו-24 דקות – פסקה לא ברורה משום שהמפציץ הזה, עם תחזוקה נכונה, יכול לטוס עוד אלפי שעות טיסה.

הטופולב Tu-95, הידוע בכינוי שנתנו לו בברית נאט"ו – בר (Bear) – הוא מפציץ אסטרטגי ארוך טווח בעל יכולת נשיאת 15 טון טילים ופצצות. חלק מהדגמים נועדו לריגול, סיור ומודיעין ובעלי יכולת לחימת ל"א, ואיך שלא תסתכלו עליו מדובר במפלצת: מטוס שאורכו כמעט 50 מטרים (מה שאומר בעיית משלוח קשה), בעל רדיוס תקיפה של כמעט 8,000 ק"מ. המטוס הזה אגב עדיין טס בחיל האוויר הרוסי ולמרות גילו המתקדם אמור להמשיך ולשרת שם לפחות עוד 20 שנה.

בימי המלחמה הקרה נהגו המטוסים האלה לטוס בקרבה למדינות המערב, מה שהוביל ללא מעט יירוטים קרים ותמונות יפות של המטוס. לאחרונה, אחרי ששאיפות ההגמוניה של פוטין גברו, הוא חזר לטוס באזורים רבים בהם, יפן, מדינות סקנדינביה ונוספות. ב-2007 נשלח מבנה של לא פחות משמונה מטוסי טופולב 95 לאזור הגבול הנורבגי והבריטי, מה שגרר הקפצת מטוסי קרב מאותן מדינות.

ציוד צבאי בשפע באיביי

אגב אין זו הפעם הראשונה שמישהו מנסה למכור מטוס קרב דרך איביי. בשנת 2004 הציעו שם למכירה מטוס קרב מסוג F-18, שבין השאר היה בשרות המלאכים הכחולים, הצוות האווירובטי של הצי האמריקאי. את המטוס הציעו בתמורה ל-20 מיליון דולר והוא זכה ליותר מ-150 הצעות. היה גם מי שניסה למכור משם טנק ובנוסף ניתן למצוא שם לא מעט ציוד צה"לי אבל משהו הגיוני יותר כמו מדים, סיכות ומשקפות.

על פי הפרסום, החברה שמוכרת את המטוס היא חברה גדולה שמתמחה בהפצת מוצרים מאוקראינה לעולם ומשרדיה בשוויץ, ואת המפציץ הם רכשו לאחרונה יחד עם כל המסמכים הרשמיים. לאחר שהתקבלה הצעה אחת ונשארו חמישה ימים לסיום המכרז, עמוד המכירה ירד. האם נמצא קונה?

לסיום נסייג: תמיד יכול להיות שמדובר במתיחה, אבל במידה ולא, מדובר באחת העסקאות ההזויות יותר ששמענו עליהם. אין ספק מי שיצליח לשים עליו את היד יזכה להטיס מטוס ענק ומרשים, אבל מה שבטוח, יהיה קשה להעביר את המפלצת הזו במכס.