צבאות בעולם שבדרך כלל נמצאים משני צדי המתרס, התגייסו בימים האחרונים לשיתוף פעולה במטרה לסייע לאיטלקים במשבר הקורונה.

בימים האחרונים נחתו במדינה מטוסי תובלה מרוסיה, ארה"ב, אפילו סין ומדינות נוספות ועליהם ציוד רפואי ומגוון מומחים.

"מגפת הקורונה דורשת מאתנו לעבוד יחד עם בעלי הברית והשותפים שלנו כדי להתמודד עם האתגר", אמר גנרל ג'ף "קוברה" האריגן, מפקד חיל האוויר האמריקאי באירופה.

מטוסי תובלה מסוג אליושיין 76 של חיל האוויר הרוסי החלו לנחות באיטליה כבר ביום ראשון השבוע. המטוסים שנחתו בבסיס חיל האוויר האיטלקי "פרקטיקה די מארה" פרקו טונות של מסכות, תרופות וגם 100 מומחים בלוחמה כימית-ביולוגית ואנשי רפואה שמומחים בהתמודדות עם מחלות ויראליות.

בנוסף הרוסים הטיסו לרוסיה כ-30 כלי רכב לטיהור אזורים נגועים שמסוגלים לחטא מבנים ושטחים ציבוריים וכן ציוד רפואי, כמו ערכות בדיקה לאזורים שנפגעו בצורה הקשה ביותר באיטליה.

באופן אבסורדי, הרוסים נחתו בבסיס בו ברית נאט"ו מפעילה יחד עם ארה"ב כלי טיס מתקדמים לאיסוף מודיעין - בעיקר מול הרוסים עצמם. ברשת הפיצו הרוסים תמונות של המכולות שהועמסו על מטוסי התובלה ועליהן מדבקות עם הסלוגן "מרוסיה לאיטליה באהבה".

רכבת אווירית קטנה יצאה גם מטעם חיל האוויר האמריקאי. הם פרקו בבסיס אוויאנו מסכות וערכות לגילוי הנגיף. בנוסף האמריקאים שלחו מערכות להקמת בתי חולים, כולל מיטות לטיפול נמרץ וערכות הנשמה.

הם גם שלחו מערכת “ERPSS” שתומכת בטיפול והובלה של 40 מטופלים בהתראה של 24 שעות.

האמריקאים המריאו מבסיס רמשטיין שבגרמניה ושלחו בין השאר את אחד ממטוסי התובלה החדשים שלהם, C-130J סופר הרקולס של כנף התובלה הכבדה ה-86. כל מטוס כזה יכול לשאת מטען במשקל 20 טון.

גם חיל האוויר הסיני הטיס לאיטליה ערכות לגילוי הנגיף, ציוד רפואי, מכונות הנשמה ועשרות מומחיי רפואה שצברו ניסיון בהתמודדות עם נגיף הקורונה בסין.

המשלוח הסיני הוביל לתקרית דיפלומטית בין האיטלקים לצ'כיה. 680 מסכות לא המשיכו לאיטליה אחרי עצירה בצ'כיה.

התפרסמו לכך שני הסברים – שהצ'כים התבלבלו לאחר שנשלחה עבורם כמות דומה, ושארגוני פשיעה גנבו את המסכות. הדיווח האחרון מדבר על כך שהצ'כים התנצלו על עוגמת הנפש והעבירו את המסכות לאיטלקים.