חייל עני (צילום:  שמעון איפרגן)
"דמעות של אושר ירדנו לנו מהעיניים" | צילום: שמעון איפרגן

רון, (שם בדוי) 19, חייל קשה יום מכפר סבא, זכה בסוף השבוע האחרון לכמה רגעים נדירים של אושר כנכנס לראשונה יחד עם אמו, לאה (שם בדוי) לביתם המשופץ.

"סוף סוף כיף לחזור הביתה ולא להישאר בבסיס. עד היום גרנו בתוך חורבה, בבית שלא ראוי למגורי בני אדם. עכשיו בזכות אנשים טובים ובזכות הפרסום במאקו, הבית שופץ וחזר לנו האור לחיים. אתה לא מבין עד כמה אנחנו מרגישים סוף סוף מאושרים", סיפר החייל 'רון' לקרוב משפחתו.

החייל מכפר סבא בביתו המשופץ
"לא יכולתי להביא חברים הביתה. התביישתי". המטבח לאחר השיפוץ

סיפורם של החייל העני ואמו החולה בסרטן, פורסם לראשונה לפני למעלה מחודש בפז"ם. השניים התגוררו בבית הרוס בכפר סבא, בתנאים תת אנושיים, בלתי נסבלים כשהם בקושי שורדים מבחינה כלכלית.  נחשים חדרו לביתם, המרצפות היו שבורות, מערכת החשמל קרסה והאם לאה נאלצה לישון במטבח בגלל התנאים הקשים במבנה.

"המקום הזה לא ראוי למגורי בעלי חיים, תאמין לי. אנחנו לא יכולים לחיות במקום כזה. אי אפשר לקרוא לזה 'חורבה'. אנחנו חיים מהיד לפה. אנחנו כל הזמן בתוך החושך, רוצים לראות אור, קצת אושר בחיים. הבן שלי לא רוצה לחזור הביתה, אין לו בשביל מה לחזור. שום חייל בעולם לא היה גר בבית כזה, זו סכנת נפשות", סיפרה האם לאה.

הבן החייל 'רון', העדיף לישון במשך כמה שבועות בבסיס: "לא יכולתי להביא חברים הביתה. התביישתי. לא יכולתי לישון בחדר בגלל שנחש באחת הפעמים טיפס עליי", סיפר לקרוב משפחה.

החייל מכפר סבא בביתו המשופץ
"לא היה ראוי למגורי בעלי חיים". המקלחת החדשה

בעקבות הפרסום בפז"ם, מאות גולשים, בהם אזרחים, בעלי מקצוע, שיפוצניקים, קצינים בצה"ל ובמשטרה נרתמו לסייע לאם ולבנה בהעברת כספים ובתרומות של מוצרים שונים, כדי שיוכל להיכנס לביתם המשופץ והמרווח.

"אנחנו מודים לכל מי שתרם ועזר לנו לצאת מהחושך לאור. ריגשתם אותנו מאוד. דמעות של אושר ירדנו לנו מהעיניים. יש המון אנשים טובים שבאו ועזרו לנו מכל הלב והנשמה. זה היה מרגש לראות ככה את עם ישראל. זלגו לי ולבן שלי דמעות כשנכנסו לבית", סיפרה האם הנרגשת 'לאה',  "סוף סוף אוכל לישון בחדר נורמלי ולא במטבח".

 >>אמן בנפש: המהפך של הלוחם בעקבות הפציעה ב"צוק איתן"