מפקד חיל האוויר האמריקאי (צילום: חיל האוויר האמריקאי)
הוא משלנו! גנרל ארבעה כוכבים דיוויד גולדפיין ימונה לתפקיד מפקד חיל האוויר האמריקאי | צילום: חיל האוויר האמריקאי

מינוי של בכיר חדש בצבא האמריקאי: נשיא ארה"ב החליט למנות את גנרל דיוויד גולדפיין למפקד חיל האוויר. הידיעה הזאת בהחלט יכולה להיות משמעותית עבורנו כאן בישראל, משום שגנרל גולדפיין הוא יהודי - למעשה, טייס הקרב היהודי הראשון שממונה לתפקיד הבכיר ביותר בחיל האוויר האמריקאי. אגב, בשנת 2008 מונה לתפקיד יהודי אחר שהיה טייס תובלה - הגנרל נורטון שוורץ (שהחליף את גנרל מייקל מוזלי, שמצדו הודח כי התנגד למבצע באיראן. לפחות כך הוא טוען).

גנרל גולדפיין (57) סיים את האקדמיה לטיס של חיל האוויר האמריקאי וצבר מאז למעלה מ-4,000 שעות טיסה, בעיקר על מטוסי F-117 שהיו החמקנים הראשונים ומטוסי F-16. בין היתר פיקד על משימות של כטב"מים מסוג MQ-9 ריפר, כלי טייס בלתי מאויש שהפך לסוס העבודה של חיל האוויר האמריקאי וביצע מאות חיסולים של מחבלים.

גולדפיין הוא גנרל ארבעה כוכבים - הדרגה הגבוהה ביותר האפשרית בכוחות המזוינים של ארה"ב, למעט במלחמות גלובליות - ונחשב לטייס קרב מצטיין. הוא התקדם במהירות בסולם הדרגות ופיקד בין השאר על טייסת קרב 555 שמפעילה מטוסי F-16, על כנף 366 שמפעילה מטוסי F-15 ועל בסיסים גדולים בארה"ב, איטליה, גרמניה ומדינות אחרות. הגנרל שירת גם במספר תפקידי מטה בכירים, ומכאן הוא מוכר מאוד למפקדים בחיל האוויר הישראלי.

לגולדפיין יש ניסיון מבצעי ארוך ומגוון. הוא השתתף במבצעים של האו"ם ביוגוסלביה לשעבר, במלחמת המפרץ הראשונה וגם במלחמות בעיראק ובאפגניסטן. הוא כמעט נהרג במאי 1999 כשמטוסו הופל על ידי סוללת טילי נ"מ. זה קרה כשפיקד על טייסת והוביל מבנה שתקף יעדים בסרביה במהלך מבצע של נאט"ו. מטוס ה-F-16CJ שלו נפגע על ידי טיל מסוג SA-6, וגולדפיין נאלץ לנטוש את המטוס מעל שטח האויב. ברגע האחרון, נפילתו בשבי נמנעה במבצע חילוץ דרמטי של נאט"ו.

מפקד חיל האוויר האמריקאי (צילום: ויקיפדיה)
שרידי המטוס של גולדפיין במוזיאון בבלגרד | צילום: ויקיפדיה

בתפקידו הנוכחי משמש גולדפיין סגן מפקד חיל האוויר האמריקאי. המינוי שלו טעון את אישור הסנאט, שככל הנראה יתקבל ללא בעיות מיוחדות. בין חיל האוויר הישראלי והאמריקאי מתקיימים קשרים הדוקים במיוחד, כולל אימונים משותפים, ביקורי עבודה ועוד. ב-10 ביולי יקלוט הגנרל גולדפיין בבסיס לוק טייסי קרב ישראלים, שיתאמנו שם על מטוס ה-F-35 שיגיעו לארץ בדצמבר השנה.