יחידת ה-SAS (שירות אווירי מיוחד) של צבא בריטניה היא אחת מיחידות הקומנדו המוכרות והוותיקות ביותר. מלש"בים בריטים או סתם חיילים בצבא המלכה שחולמים על כומתת הבז' המפורסמת נדרשים לעבור סדרת מבחנים מפרכים הכוללים טרקים בג'ונגל וטיפוס הרים, כדי להוכיח שהם ראויים וקשוחים מספיק כדי להימנות עם הלוחמים הטובים בעולם.

אז איך מתמיינים ל-SAS? היחידה המיוחדת עורכת שני מיונים בשנה - הראשון בקיץ והשני בחורף. התהליך עצמו לוקח חמישה חודשים וכולל מספר שלבים המותחים את המועמדים לקצה גבול היכולת האנושית. 90% מהמועמדים נושרים בעקבות לחץ או פציעה גופנית, כך שמתוך 200 מועמדים בערך מסיימים 25 בלבד. נשמע לא כל כך נורא, נכון?

כושר עמידה

יוצאים לדרך. "כושר עמידה" הוא השלב הראשון במיונים ואורכו כארבעה שבועות. בדומה לגיבושים בארץ, הוא מתחיל במבדקים פיזיים הדרגתיים שמבהירים למועמדים מה נדרש מהם מבחינה פיזית כלוחמי SAS.

בתום המבחנים, המועמדים עוברים לסדרת מסעות בברקון ביקונס (Brecon Beacons), רכס הרים בדרום וויילס שבבריטניה, ומקבלים נשק, משקולות והקצבת מזון. המבחן האולטימטיבי בשלב זה הוא ניווט לבד ב-Pen y Fan, הפסגה הגבוהה ביותר ברכס, תוך הגבלה של 20 שעות – מבחן שמועמדים רבים קיפחו בו את חייהם לאורך השנים. אלה שצלחו את השלב מבלי לאבד את שפיותם עוברים גם סדנת שחייה קרבית.

הג'ונגל האימתני

בשלב הזה המועמדים מבלים תשעה שבועות בג'ונגל בברוניי, בליז או מלזיה. בתנאים בלתי נסבלים הם נדרשים לפתח את כישוריהם האישיים ולומדים על כלי נשק, איסוף מודיעין, טקטיקות קרב, טיפול רפואי ואפילו קרב מגע. זו בעצם הטעימה הראשונה מהפעילות האמיתית של לוחמי SAS, אך רבים מהלוחמים הפוטנציאליים ממעיטים בערכו של השלב הזה.

(על) תעסוקה מבצעית

החכמים והטובים שלא זלזלו בשלב הקודם חוזרים לממלכה ל-Hereford, ביתו של גדוד השירות האווירי המיוחד 22, בו הם לומדים על צליפה, נהיגה קרבית ונשקים וכלי רכב זרים. אחרי שעברו את השיעורים הללו בהצלחה, הם מתאמנים על כישורים אוויריים כמו קפיצה חופשית.

השלב האחרון

זה כנראה השלב הנורא מכולם. אחרי הגיבוש, הניווט על פסגה מפחידה במיוחד, הג'ונגלים והשיעורים העיוניים, הלוחמים עוברים את מבחן SERE (שרוד, התחמק, התנגד וחלץ) הבריטי. הם מצטיידים במעילים כבדים במיוחד, מתאגדים בקבוצות קטנות – ובורחים מכוח מיוחד שבא לתפוס אותם ולחקור אותם. אלה שנתפסו וגם אלה שלא עוברים מבחן התנגדות לחקירה באורך 36 שעות, בו הם נדרשים לגבור על "עינויים" שונים. הלוחמים שעברו בהצלחה את המבחן יוצבו בכוח מבצעי בגדוד ה-22 ויקבלו את התג הנכסף.

מערכת פז"ם עברה התקף חרדה בזמן כתיבת שורות אלה ונזכרת בערגה בשיעור פזצט"א בטירונות 02.

עוד בפז"ם:
>> מטורף: צלף SAS הוריד מפקד בדאע"ש בתנאים הזויים