ראאד עטאר
אמר בראיון: "המטרה הסופית: שחרור כל האסירים הפלסטינים". ראאד עטאר

חיסולו של אחמד ג'עברי, רמטכ"ל החמאס, הערב, הכניס את ארגון החמאס לסחרור. עם מותו של המנהיג הצבאי נוצר וואקום שחייב להיסגר ונשאלת השאלה מי יהיה האדם שיחליף אותו.

המועמד הבכיר ביותר תפקיד הוא ראאד עטאר, שותפו של ג'עברי לחטיפת גלעד שליט. עטאר הוא קצין המבצעים של האירגון ויד ימינו של ג'עברי. כאחד מיוזמי ומתכנני חטיפת גלעד שליט, הוא היה בין הבודדים שהורשו לבקר אותו בעת שהיה בשבי בעזה, וביום שחרורו הוא ו'ג'עברי תועדו כשהם אוחזים בידו ומעבירים אותו לנציגים המצרים.

במקביל, הוא משמש מפקד חטיבת רפיח. באחרונה דרשו שלטונות מצרים מהחמאס להסגירו לישראל בנימוק שהוא היה אחראי למותם של 16 חיילים מצריים בסיני על ידי הסלפים כאשר העניק להם אמצעי לחימה משוכללים ביותר לביצוע המשימה. למרות הלחץ, החמאס לא הסגיר לידי המצרים את עטאר.

עטאר המכונה אבו היימן, כבן 40, נשוי ואב לילדים, הצהיר בכל הזדמנות שהוא רואה בחטיפת חיילים ישראליים את המשימה מספר אחת מבחינתו וזו במטרה לשחרר את כל האסירים הפלסטינים הכלואים בישראל. "אם חטיפת חייל ישראלי אחד לא מספיקה אנחנו יכולים לחטוף חיילים נוספים. שחרור האסירים עומד בראש סדר העדיפות של החמאס. אנחנו נחטוף חיילים שכל האסירים שלו ישוחררו מהכלא, זו המטרה הסופית שלנו", הצהיר עטאר בראיון נדיר שנתן לאתר האינטרנט של האירגון.

חיים מתחת לאדמה

חיסול אחמד ג'עברי, רמטכ"ל החמאס (צילום: רויטרס)
חיסול ג'עברי הערב. "הירשה לעצמו להסתובב בחופשיות לאחרונה" | צילום: רויטרס

חייו של עטאר עוברים עליו מתחת לאדמה, כשהוא יוצא החוצה בעיקר בשעות לילה. ביום הוא מנהל את הזרוע הצבאית ממרתפים ומנהרות ברפיח, שם הוא רוקם ומתכנן חטיפות של חיילים נוספים ומבצעים נועזים כדי לרצוח חיילים ואזרחים ישראליים.

הוא נחשב למוח המתכנן של מבצעים רבים ומתוחכמים שחלקם לא יצא אל הפועל עקב פעילות של השב"כ. כך למשל תכנן עטאר לפני כשמונה חודשים לשגר חוליית קומנדו שהכשיר לבצע פיגוע ירי של טילים לעבר בסיסי חיל האוויר בערבה, לעבר אוטובוסים של נוסעים על כביש 12 וכן ירי גראדים לעבר חופי הרחצה של אילת, מתקני הגז והנפט ובתי המלון.

החוליה היתה אמורה גם לחטוף חייל מאחד המוצבים המבודדים של צה"ל בסמוך לאילת, אבל פעילות נמרצת של השב"כ וצה"ל הביאו למעצר חברי החולייה שחשפו בחקירתם את התוכנית של עטאר. לפני כשנתיים הוא שיגר שתי חוליות של מחבלים מתאבדים לישראל שתפקידם היה לאתר חיילים ישראליים, להרדים אותם בסמי הרדמה שהביאו עימם במזרקים ולהעבירם לסיני ומשם דרך המנהרות לעזה. חברי החוליה נעצרו ליד קיבוץ בדרום והתוכנית שנולדה במוחו של עטאר סוכלה ברגע האחרון

עטאר גם אחראי להקמת יחידת קומנדו מיוחדת 'אלסנאד' שמה, שמטרתה לבצע פיגועים בבסיסי צה"ל ולחטוף חיילים. 

מוח שלא מפסיק לחשוב על פיגועים וחטיפות

גלעד שליט
עטאר וג'עברי עם שליט ביום שחרורו

"הוא המוח המסוכן ביותר של החמאס כיום בעזה", הדגיש גורם בטחוני בכיר, "הוא הרבה יותר מסוכן וקיצוני מג'עברי. כל ירי הגראדים של חמאס לעבר ישראל מסיני ועזה הם באישורו וביוזמתו. אם תהיה חטיפת חייל או פיגוע ראווה, אתם יכולים להיות בטוחים שזה הכול מהראש שלו. קשה מאוד לחסל אותו. שבעה או שמונה ניסיונות היו בעבר והוא ניצל ברגע האחרון. יש לו שבע נשמות, אבל בסוף נגיע אליו כמו אל ג'עברי. יש לנו חשבון פתוח איתו שלא נסגר וזה לא קשור רק לשליט. הוא היורש וכשיתחיל ירי מאסיבי של טילים לעבר ישראל, תדעו שהוא עומד מאחוריו".

לפני כשנתיים ניסתה יחידת מסתערבים של צה"ל לחטוף את עטאר אך ברגע האחרון הוא הצליח להימלט ולחמוק לאחת המנהרות ברפיח. "הוא אף פעם לא ישן בביתו ובכלל ישן מעט שעות ביממה", אומר קצין בכיר בפיקוד דרום שמכיר אותו היטב, "כל הזמן עירני ודרוך כמו קפיץ. עובר ממקום מסתור אחד לשני. הוא ערמומי מאוד וקשה להתחקות אחר תנועותיו. רק מעט אנשים זוכים להפגש איתו.

גם צמרת החמאס ובראשה ראש הממשלה, איסמעיל הנייה, פוחדים להסתכסך איתו. הרבה משום שהוא עומד מאחורי הברחות הנשק הגדולות מסודאן ולוב לרצועה והצטיידות אירגוני הטרור בטילים ארוכי טווח שיכולים להגיע לתל אביב ולשרון.

אחראי למותם של עשרות ופציעתם של מאות

ימים ספורים לאחר שחרור שליט, הכין עטאר תוכנית נוספת לחטיפת חייל, שוב ממוצב כרם שלום. הוא שיגר חולייה שתיצפתה על המוצב ותעדה את חייליו 24 שעות ביממה. הפעם מדובר היה בחוליה של ארבעה מחבלים שעברו הכשרות ואימונים למשימה, כולל במידת הצורך לבצע פיגוע התאבדות.

מוחמד אבו עדרה, 20, בנו של היועץ האסטרטגי של הנייה  נשלח למשימה. לרוע מזלו, השב"כ עצר אוות ואת חברי החוליה ואלה חשפו בפני החוקרים את התוכנית הגרנדיוזית של עטאר לחטוף חיילים ולירות לעבר מתקנים אסטרטגיים באילת כולל נמל התעופה ובסיסי חיל האוויר.

"המטרה שלנו היתה לחטוף חיילים מהמוצבים ולהכניס מחבלים מתאבדים לעיר אילת. אמרתי לעטאר ולמפעילים שלי שאפשר גם לירות טילים על אוטובוס מלא חיילים בכביש הערבה. הצעתי את עצמי לבצע את הפיגועים, אבל עטאר והמפעילים אמרו לי לא להתפתות. העברתי להם צילומים של מטוסים ומסוקי קרב של חיל האויר בבסיס ושל נמל אילת", סיפר אבו עדרה לחוקריו.

עטאר, על פי גורמים בישראל, אחראי למותם של עשרות חיילים ואזרחים בשנים האחרונות ולפציעתם של מאות כתוצאה מירי הגראדים, הקאסמים והפצמ"רים לעבר ישראל. בלי אישורו, אף אחד לא יורה שום טיל לעבר ישראל.

בישראל מעריכים, כי יורשו של ג'עברי ינסה להגביר את קצב ירי הטילים לעבר דרום הארץ ואפילו המרכז ואולי אף ינסה ליזום פיגוע יותר גדול ומשמעותי. "הוא ינסה להוכיח לכולם שהוא קיצוני וזה מה שהאירגונים בעזה מחפשים", גילה הגורם, "זה אומר ירי של טילים אפילו למרכז הארץ וישובי השרון. בסיני יש לו תשתית של ירי טילים לעבר אילת וישראל".

הטעות של ג'עברי

גורם בטחוני בכיר מסביר על הטעויות שהביאו על ג'עברי את מותו: "הוא הירשה לעצמו בזמן האחרון להסתובב בחופשיות ברצועה, בעיקר לאחר השלמת עסקת שליט. ג'עברי שחי בשנים האחרונות בבתים תת-קרקעים, במנהרות לא לקח בחשבון שישראל תסגור איתו חשבון דווקא עכשיו"

"לאחרונה הוא יצא ממקום מסתורו פעמים רבות והסתובב חופשי ברצועה, כי החמאס מיתן את ירי הגראדים לעבר ישראל, בעוד שהארגונים האחרים היו יותר קיצוניים וירו ללא הבחנה. מבחינתנו, סגרנו עוד מעגל, אבל מי שיירה יחוסל, זה המסר שלנו".

>> "עמוד ענן" ברשת: צה"ל נלחם גם ברשתות החברתיות