מתיו ביסונט
שמר את התמונה במחשב האישי. מת'יו ביסונט, לוחם אריות הים לשעבר | צילום: Navy Seals

האם נמצאה התמונה האמיתית של גופת בן לאדן? מת'יו ביסונט, לוחם בצוות 6 של יחידת אריות הים שטוען שהוא היה זה שירה בראש ארגון הטרור בפקיסטן, חשוד בכך ששמר על מחשבו האישי תמונה סודית של גופתו של מנהיג אל-קאעידה לשעבר. כמו כן, לביסונט מיוחסים חשדות נוספים. כחלק מהחקירה המתנהלת נגדו, ביסונט מסר את הדיסק הקשיח של המחשב האישי שלו לחוקרים, ועליו נמצאה התמונה המדוברת.

חשוב לציין כי ממשלת ארצות הברית מעולם לא פרסמה תמונות של גופתו של בן לאדן, וטענה כי הגופה הושלכה לים זמן קצר לאחר החיסול. נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, הצדיק את המעשה בכך שאמר ש"ארצות הברית לא צריכה לנופף ב"גביעי" הניצחון שלה". כמו כן, על הדיסק הקשיח נמצאו מסמכים שמתארים את עבודתו של ביסונט כיועץ ביטחוני במהלך שירותו בצוות 6 של אריות הים.

עורך דינו של ביסונט, רוברט לוסקין, מסר לאתר האינטרנט האמריקאי The Intercept שהלקוח שלו נחקר גם בעבר בגין חשיפת מידע מסווג בספרו "יום לא קל", אך התיק נסגר כבר לפני מספר חודשים, וכי בשנת 2014 השיג עסקת טיעון עם ממשלת ארצות הברית הכוללת העברת מיליוני דולרים מרווחי הספר למדינה. טרם נמסרה ממנו תגובה על החשדות בגין התמונה שלא הופצה, או מדוע החקירה נפתחה שוב. החשדות הנוספים שעולים כנגד ביסונט קשורים לחומרים שנמצאו במחשבו ומעידים על כך שהוא עבד כיועץ לחברה שסיפקה ציוד צבאי לאריות הים, עוד בזמן שהיה לוחם פעיל ביחידה, בין היתר ציוד לסילוק פצצות, נשקים, סכינים ועוד. החשדות נגד ביסונט מתמקדים בכך שיתכן כי הוא ניצל את מעמדו כלוחם ביחידה על מנת להשפיע על חוזי הרכש.

אין תמונה
גם הוא הסתבך. רוברט אוניל

ביסונט טען בספרו שהוא זה שירה בבן לאדן – אך גם רוברט אוניל, לוחם אחר ביחידה, טען שהיה זה שלחץ על ההדק, וההערכה היא שהוא אכן הוא דובר אמת. ביקורת רבה הושמעה כנגד הספר שפרסם ביסונט, שיצא לאור רק חודשים ספורים לאחר החיסול, על כך ש"הוא מפר את הקוד האתי של מבצעים מהסוג הזה". 

הזיוף של גופת בן לאדן. בים או בארה
תמונה מזויפת של הגופה שפורסמה בעבר. האם נמצאה הפעם התמונה האמיתית? | צילום: סקיי איטליה