מייג'ור מוחמד נעים אסאדי היה טייס מסוקים בחיל האוויר של אפגניסטן, שעלה לכותרות אחרי שחילץ עם המסוק שלו טייס אמריקאי שמטוסו הופל. מאותו רגע הוא נכנס לרשימת החיסול של ארגון הטאליבן.

אסאדי הטיס מסוק מסוק תקיפה וסיור קל מסוג 500 MD דיפנדר והשתתף ב-70 אחוז מכלל המשימות של חיל האוויר האפגני בדרום המדינה. בשנה שעברה, קיבל הטייס האפגני אישור חריג מהפנטגון לעבור עם בני משפחתו לארה"ב, "בגלל שהיה בסכנת חיים מידית מפני הטאליבן שמנסים לחסל אותו", כפי שנכתב במסמכים.

למרות זאת, משרד ההגנה האמריקאי חזר בו לאחרונה מהאישור מסיבות בירוקרטיות, בטענה שהפנטגון לא התייעץ עם בכירי המשרד. בנוסף טען בכיר בפנטגון שיש איום על חייהם של כל כך הרבה אנשי צבא ורבים מהם רוצים לעזוב את השירות ולקבל מקלט מדיני, עד שאין מי שיבצע את הנסיגה מאפגניסטן.

הטייסים (צילום: USAF/Capt. Anastasia Wasem)
השקיעו בהכשרה וכל מקלט מדיני זה אחד פחות בסד"כ. אימון ארה"ב אפגניסטן | צילום: USAF/Capt. Anastasia Wasem

מייג'ור אסאדי לא לבד. גם האישה הראשונה שהפכה לטייסת באפגניסטן עזבה את המדינה לארה"ב עוד בשנת 2018 בשל איומים על חייה. רבים נוספים נמצאים בתהליך בקשת מקלט מדיני. מבחינת ארה"ב מדובר בבעיה קשה מאחר והיא השקיעה סכומים גדולים מאוד בהכשרת אותם טייסים וכל מבקש מקלט שכזה הוא אחד פחות בשדה הקרב.

רבים מאנשי כוחות הביטחון במלחמה הארוכה חוסלו במכוניות תופת וחוליות מתנקשים סמוך לביתם או מחוץ לבסיסים צבאיים. בשבועות האחרונים הטאליבן כבר התנקשו בחייהם של שני טייסים.

הסיוט של הטייסים בסוריה

חיסול של טייסים הפך בשנים האחרונות לבעיה של לא מעט חילות אוויר, במיוחד אלו הפועלים במזרח התיכון. הכוחות האוויריים נחשבים לאיום מרכזי על ארגוני הטרור באפגניסטן, סוריה, עיראק או תימן ואכן, בשנים האחרונות נרשמו לא מעט אירועים של התנקשות בחיי טייסים באותן מדינות.

בסוריה למשל, הטייסים המקומיים הפכו למטרה, במיוחד בתקופת השיא של דאע"ש. לטייסים בחיל האוויר הסורי לא הייתה שום בעיה לפעול באכזריות כשהפילו פצצות על שכונות מגורים וזרקו חביות נפץ ממסוקים. כנקמה, בכמה אירועים שונים מכוניות תופת הוצבו בסמוך לביתם של טייסים וחוליות חיסול פגעו בטייס בדרגת קולונל וטייס נוסף בדרגת לוטננט-קולונל.

בשלב מסוים חיל האוויר הסורי החליט לסווג את חשיפת הטייסים שלו, מה שלא היה קיים בעבר והביא לירידה במספר ההתנקשויות בהם. עדיין, חייהם היו בסכנה גדולה במקרה ונטשו את המטוס שלהם.

התיעוד (צילום: mod_gov_sy, twitter)
חיל האוויר הסורי. דאע"ש הפילו לו קורבנות | צילום: mod_gov_sy, twitter

בשנת 2017 דאע"ש פרסמו סרטון בו הם שורפים למוות טייס שנלקח בשבי. היה זה עזאם עיד מסלמי, טייס קרב בחיל האוויר הסורי שמטוסו הופל בשנת 2016. שנה אחרי שנפל לידי דאע"ש הם פרסמו את הסרטון שריפתו למוות. זה קרה אחרי שכבר איבדו את רוב השטח בו שלטו ובעיקר חיפשו נקמה על ההפסדים בקרבות.

ב-2015, מטוס F-16 של חיל האוויר הטורקי הפיל סוחוי 24 של חיל האוויר הרוסי שפעל בצפון סוריה. שני הטייסים הרוסים הצליחו לנטוש את המטוס, אך בזמן שהם תלויים על מצנח, ארגון מורדים פותח לעברם באש, כתוצאה ממנה נהרג לוטננטל-קולונל אולג אנטוליביץ פשקוב. את הנווט של המטוס ששמו לא פורסם, הצליחו לחלץ.

לימים התגאה אדם בשם אלפארסלן סליק שהוא זה שרצח את הטייס הרוסי. כשנה וחצי לאחר מכן הוא נעצר על ידי הטורקים, אז טען שהוא לא זה שירה או נתן את הפקודה לירות על הטייס פשקוב. בסופו של דבר הוא נשפט לחמש שנות מאסר.

השנאה לטייסים, בטח בסוריה, הביאה למעשים אכזריים נגדם בן אם בביתם, בבסיס ובין כשהם תלויים חסרי אונים על מצנח. מצבם של הטייסים בזירה הסורית כל כך עגום, עד שלא פעם העדיפו להתאבד כדי לא ליפול בשבי.

ב-3 לפברואר 2018 הצליח ארגון תחריר א-שאם להפיל מטוס סוחוי Su-25 של חיל האוויר הרוסי במחוז אידליב. הטייס מייג'ור רומן פיליפוב הצליח לנטוש את מטוס הקרב שלו בשלום אולם נפל בלב השטח שנשלט על ידי ארגון הטרור.

בסרטון שעלה לרשת מספר ימים אחרי האירוע נראו לוחמי הארגון כשהם מקיפים אותו ויורים לעברו, ברקע נשמע גם ירי האקדח בו השתמש הטייס שנפל כשהוא מצליח לפגוע בשניים מהמחבלים שהקיפו אותו.

בסופו של דבר הטייס הרוסי שהבין לאן זה הולך, העדיף שלא ליפול בשבי והתאבד עם רימון. כמה מהמחבלים שנראים בסרטון נהרגו לאחר מכן, על פי הטענות חלק חוסלו על ידי כוחות ספצנאז רוסים כנקמה.

גם חייהם של טייסים בחיל האוויר העיראקי הפכו מסוכנים ולא רק בשמיים. פרסומים מהשנים האחרונות מלמדים על מספר חיסולים של אנשי צוות אוויר על ידי חוליות של מתנקשים, חלק בירי מקרוב וחלק ממטענים שהוצבו בכלי הרכבי שלהם וסמוך לביתם.

הנקמה הקרה של איראן

הסיפור החריג ביותר נחשף בהדלפות המסמכים של וויקיליקס. בשנת 2003 הקואליציה בראשות ארה"ב כובשת את עיראק במה שמוכר כמלחמת המפרץ השנייה. די מהר המדינה גולשת לכאוס ומלחמת אזרחים.

על פי המסמכים שהודלפו, עולה שהאיראנים החליטו לנצל את התפרקות המדינה העיראקית כדי להוציא לפעול תכנית נקמה במי שהיו טייסי חיל האוויר העיראקי במהלך מלחמת איראן-עיראק.

במהלך שמונה שנות אותה מלחמה, חיל האוויר העיראקי תקף בעוצמה את כוחות הצבא האיראני, אולם מעבר לכך ביצע תקיפות אכזריות של אזורי מגורים.

תקיפת אמריקאית נגד איראן בעיראק (צילום: OIRSpox@Twitter)
תקיפה אמריקאית נגד איראן בעיראק, ארכיון | צילום: OIRSpox@Twitter

בשנת 2005 איראן שלחה את סוכני המודיעין שלה לעיראק השכנה ואלה הפכו ל"חוליות מוות" עבור טייסי חיל האוויר העיראקי ששרתו בזמן המלחמה. 35 טייסים לשעבר שהתגוררו באותה השכונה נורו למוות על ידי האיראנים במהלך חודש "הרמדאן השחור". הערכה היא שחודש זה מסמן את תחילתו של מבצע הנקמה האיראני.

בתחילה לא ייחסו את מותם של הטייסים לנקמה איראנית בגלל המצב בעיראק. אולם בהמשך המודיעין האמריקאי החל להבין שחוליות מוות צדות טייסים עיראקים. במסמכים שהודלפו בוויקיליקס נכתב בין השאר: "הרבה טייסים עיראקים לשעבר שביצעו גיחות נגד איראן במלחמת איראן-עיראק נמצאים עכשיו ברשימת החיסול של איראן".

הדיווח הזה הגיע ממסמך שנשלח בשנת 2009. ב-14 לדצמבר של אותה שנה נשלח דיווח נוסף, ככל הנראה משגרירות ארה"ב בעיראק ותחנת המודיעין של ה- CIA במדינה, שם נכתב: "איראן כבר התנקשה בחייהם של 182 טייסים עיראקים".

מטוס של החיל (צילום: SABAH ARAR/AFP, GettyImages)
מטוס קרב של חיל האוויר העיראקי | צילום: SABAH ARAR/AFP, GettyImages

בשנה זו לכולם כבר היה ברור שאיראן יצאה למסע נקמה והשמדה של טייסים עיראקים מאותה מלחמה. מהמסמכים שדלפו כמו גם בדיקה שנעשתה במסגרת משרד ההגנה העיראקי, עולה שלפחות 800 טייסים שהשתתפו במלחמת איראן-עיראק ברחו מהמדינה יחד עם בני המשפחה שלהם.

הערכה היא שהמבצע האיראני החל באותו חודש רמדאן השחור. עד כמה הזעם האיראני היה אדיר ניתן ללמוד מהמקרה של סייד חוסיאן, טייס עבר שיעי שהשתתף במלחמה וחשב שהוא בטוח. חוליה של אנשים הלבושים בשחור הגיעו אליו וירו בראשו לא פחות מ-30 כדורים. "שאללה יקלל את איראן, הם לקחו את הבן שלי", זעקה אמו במהלך הלוויה שלו.

טייס לשעבר שהשתתף במלחמה, צוטט בעילום שם בכתבה של ה-BBC ואמר: "זה היה זמן מלחמה וביצענו הרבה מאוד גיחות עומק באיראן. יש לי הרבה חברים שהיו טייסים בזמן המלחמה והם נהרגו על ידי אותן חוליות לא מזוהות. אף אחד לא נתפס אחרי כל מקרי הרצח האלה. אני לא מבין למה הם הורגים אותנו. רק כי בצענו פקודות בזמן מלחמה?".

בארה"ב וגם בעיראק לא הגיבו להדלפות. גם האיראנים שמרו על שתיקה. אולם כפי שציינו, באותן מדינות אי אפשר להתעלם מהעובדה שתוחלת החיים של טייסים עיראקים שהשתתפו באותה מלחמה ירדה פתאום. קרוב ל-200 טייסים בסך הכל חוסלו על ידי אותן חוליות מתנקשים איראניות.