מטוסי קרב של חיל האוויר הישראלי הוזנקו ביום חמישי האחרון לאזור קו החוף של חיפה, לאחר שמטוס נוסעים סורי התקרב מסיבה שאינה ברורה לכיוון העיר. כך חשף רונן סולומון, חוקר מודיעין ומנהל הבלוג "אינטלי טיימס".

האירוע נקלט באתרי אינטרנט שעוקבים אחרי כלי טיס. ניתן לראות שבשלב מסוים המטוס הסורי טס מזרחה לכיוון העיר חיפה, לאחר מכן צפונה ואז שוב מערבה. לא ברור מה היה הגורם לתמרון החריג, ויתכן שמדובר בטעות אנוש של הצוות הסורי. כאמור, בחיל האוויר לא לקחו סיכון ומטוסי קרב הוזנקו ליירוט והתקרית גרמה גם לסגירת המרחב האווירי לזמן קצר. בסופו של דבר, האירוע הסתיים בשלום אחרי שהמטוס הסורי המשיך צפונה ונחת בדמשק.

אירועים מהסוג הזה קרו מספר פעמים במהלך השנים האחרונות. למעשה, לאורך מלחמת האזרחים בסוריה, הקפצות של מטוסי קרב ישראלים הפכו כמעט לתרחישי שגרה בכל פעם שחיל האוויר הסורי תקף סמוך לגבול. החשש באירועים מהסוג הזה, בין השאר, הוא מפני חדירה של כלי טיס עוין לשטח ישראל וביצוע של פיגוע אווירי. סכנה נוספת היא הפלה בטעות של מטוס נוסעים עקב טעות אנוש של הצוות, כפי שקרה בסיני של שנות ה-70, אז הפילה ישראל מטוס נוסעים לובי.