צלף אמריקאי
מתוך הסרט "צלף אמריקאי". נחשף - כריס קייל, שסיפור חייו עמד במרכז שובר הקופות, שיקר לאורך שנים | צילום: צילום מסך

כריס קייל, "הצלף הקטלני ביותר בהיסטוריה של הצבא האמריקאי" שסיפורו הוצג בשובר הקופות ההוליוודי "צלף אמריקאי", שיקר במשך שנים בנוגע לכמות העיטורים שבהם זכה במהלך שירותו הצבאי. כך מדווח אתר המודיעין האמריקאי The Intercept.

על פי האוטוביוגרפיה שלו (והסרט שנכתב בהרשאתה), קייל עוטר בשני כוכבי כסף ובחמישה כוכבי ברונזה על גבורתו במהלך שירותו ביחידת הקומנדו "אריות הים". כעת מתברר שזה פשוט לא נכון, והוא למעשה עוטר רק בכוכב כסף אחד ובשלושה כוכבי ברונזה.

קייל הוזהר בנושא לפחות פעם אחת לפני ש"צלף אמריקאי" פורסם לראשונה, מסביר קצין בחיל הים האמריקאי שביקש שלא להזדהות בשמו. "כשהטיוטה לאוטוביוגרפיה שלו הופצה בין לוחמי 'אריות הים', אחד מהמפקדים של קייל לשעבר, שעדיין נמצא בשירות פעיל, ייעץ לו להתוודות על השקר לפני שהספר מתפרסם". ככל הנראה, קייל סירב ופשוט זרם עם השקר לאורך שנים.

לפי המסמכים החדשים שנחשפו, המידע השגוי הופיע אפילו בתעודת השחרור של קייל. במסמך, בו מפורטים ההישגים והעיטורים של החייל, נכתב שקייל עוטר בשני כוכבי כסף ושישה כוכבי ברונזה – שוב, מספר שונה מזה שמסר קייל - חמישה כוכבים.

כריס קייל
כריס קייל. "הוא הוזהר לפחות פעם אחת לפני הספר פורסם" | צילום: american sniper

על פי הפקודות, מסירת מידע שקרי בנוגע לעיטורים מהווה עבירה של ממש, בפרט אם השקר נעשה למטרות רווח. נראה ההונאה של קייל הייתה מעין סוד גלוי ומוכר היטב בקהילת היחידות המיוחדות של הצבא האמריקאי. "הנהגת "אריות הים" הייתה מודעת לכך היטב, אבל הם העדיפו שלא לתקן את המצב כי המעמד הסלבריטאי של כריס פשוט הגיע עשה טוב ליחידה", מסר גורם אחר.

נזכיר שקייל נרצח בפברואר 2013 מירי של חייל משוחרר מעורער בנפשו בשם אדי ריי רוט, אותו לקח למטווח במטרה לסייע לו להתמודד עם הפרעה פוסט-טראומתית מהמלחמה. כ-7,000 איש לקחו חלק בהלווייתו.

לזכות קייל נספרו 160 חיסולים מאושרים מתקופת שירותו בעיראק, אמנם ייתכן כי המספר האמיתי גבוה יותר. את האקדח הראשון שלו הוא קיבל בגיל 8 ולפני גיוסו היה רוכב רודאו מקצועי, אולם בראיונות שנתן בעבר סיפר "שהמקצוע המאתגר לא היה מספיק מסוכן עבורו". את השירות הוא החל בשנת 1999 וסיים עשר שנים לאחר מכן, ובמהלכו נורה פעמיים ועלה שש פעמים על מטען צד. האוטוביוגרפיה שלו פורסמה בשנת 2012 ועובדה לסרט שובר קופות בבימויו של קלינט איסטווד בשנת 2014.