גורמים ברוסיה טוענים שמערכות הגנה אוויריות מתוצרת שלהם הפועלת בין השאר בסוריה, השמידו מחצית מזרוע המטוסים ללא טייס של טורקיה.

לטענת הרוסים, עיקר ההפלות בוצעו על ידי מערכת נ"מ מסוג פנציר S-1, שבמקרה או שלא, זכתה בתקופה האחרונה לביקורות קשות על הביצועים שלה בסוריה מול התקיפות המיוחסות לחיל האוויר הישראלי וגם לכמה סרטוני תקיפה טורקית עליהם.

לדברי הרוסים מערך ההגנה האווירי בסוריה הפיל לפחות 30 כטב"מים על ידי מערכות SA-11 ו- SA-17, כשמספר דומה הופלו על ידי מערכות הפנציר. לטענתם מערך ההגנה האווירי בסוריה הקשה על הטורקים להפעיל את הכטב"מים מתוצרתם מסוג "Bayraktar TB2" שנחשב לזרוע העיקרית של המערך הלא מאויש ואגב, חתנו של ארדואן הוא מנהלו הטכני.

עוד נטען שהפילו גם כטב"מים טורקים מסוג "TAI Anka" ואחרים. לטורקים יש גם מטוסים ללא טייס מסוג "הרון" ישראלים, כשאלו אינם מוזכרים בפרסום. עוד נטען שהמצב דומה גם בטריפולי, לוב, שם מערכות הגנה אווירית מתוצרת רוסית הפילו 40 כטב"מים של טורקיה, או כאלה מתוצרת טורקית שהועברו לידי המקומיים.

על פי מחקרים שונים לחיל האוויר הטורקי יש בין 110 ל-140 כטב"מים (לא כולל זעירים), כך שהרוסים טוענים שמחקו להם 50 אחוז מהכוח הזה. גם אם הטענה מוגזמת, שלל סרטונים ותמונות שפורסמו בחודשים האחרונים מציגים כמות גבוהה במיוחד של כלים טורקים שאכן נפגעו והופלו במהלך הקרבות.

הכוח הטורקי שפועל בצפון סוריה זוכה לסיוע צמוד של מטוסים ללא טייס כפי שמעידים גם אתרי מעקב אחר טיסות. דיווחים על אבדות קשות בקרב חיילי הצבא הטורקי והמיליציות הפרו טורקיות מעידים על הקושי של הכוח הטורקי לפעול בזירה הסורית. לפי הדיווחים, המצב בשטח הביא להפסדים בקרבות ועריקות רבות בקרב לוחמי המיליציות של הטורקים.