מאז נפל סמ"ר גלעד פישר ז"ל, לוחם חטיבת הנח"ל בקרב עם מחבלים ברצועת עזה בשנת 2004, חיפשו בני משפחתו דרך להנציח אותו באמצעות מוזיקה, מתוך אמונה ששיר יש בכוחו לחדור ללבבות ולהטביע חותם.

12 שנים לאחר מותו הם נתקלו באחד משיריו של היוצר עילי בוטנר ("ילדי החוץ") שנגע לליבם, ויצרו קשר עם בוטנר. אחרי שנפגשו עמו וסיפרו לו על גלעד, הם העבירו לידיו שיר שכתב לזכרו חברו, אלנתן מיה.

כעבור כמה חודשים הם קיבלו מייל מבוטנר שבו ביקש לפגוש את כותב השיר כדי לחבר למילים לחן שכתב. לאחר תשעה חודשי עבודה נוצר השיר "הבט גלעד" לזכרו של הלוחם, בביצוע אחד מסולני ההרכב של בוטנר "ילדי החוץ" – אוהד שרגאי.

"אנו רואים בשיר ביטוי לגעגוע ולמשמעות הזיכרון", אומרים בני משפחתו של גלעד על השיר שנוצר, "הוא יכול להתאים לאובדן ובכלל, אנו מרגישים שיש בו מילים שחודרות אל הלב ומנגינה עוצמתית".

גלעד בן ה-22 נפל במהלך חג הסוכות של שנת 2004. שני מחבלים ניסו לחדור אל המוצב עליו שמר ברצועת עזה והלוחם שהיה עירני פתח באש והרג אחד מהם, אך נהרג מירי המחבל השני.

ביום העצמאות ה-58 של מדינת ישראל, הוענק לו צל"ש ממפקד אוגדה 162 על תגובתו המקצועית ועמידתו על המשמר, שמנעו את חדירת המחבלים למוצב, שיכולה הייתה לגרום לאסון כבד עוד יותר. 

צפו בשיר לזכרו של גלעד: