דרמה גדולה נרשמה אמש (ראשון) בשדה התעופה של קאבול בירת אפגניסטן, שם ביקשו ההמונים להימלט מאימת ארגון הטאליבאן שהביס את הצבא המקומי והשתלט על שטחי המדינה.

על פי הדיווחים מקאבול, אחד האירועים הבולטים היה המראת מטוס תובלה של חיל האוויר האמריקאי, כשעליו לא פחות מ-800 נוסעים. בשגרה, המטוס מסוג 17-C אמור להטיס 150 חיילים עם ציודם.

מטוס C-17 מספר רישום RCH871 המריא בלילה שבין ראשון לשני מנמל התעופה של קאבול עם מאות נוסעים אפגנים שעבדו עם הצבא האמריקאי ובני המשפחה שלהם. הפקח שדיבר עם הטייס היה בהלם מהנתון שנמסר לו, כפי שניתן להבין מפרסום חלק מהשיחה ביניהם. "כמה אנשים אתה מעריך שיש לך על המטוס?", שאל הפקח ולאחר שקיבל תשובה הגיב ואמר: "800 אנשים? אלוהים אדירים, וואו".

כוחות בדרך למטוס (צילום: Robert Nickelsberg, GettyImages)
חיילים אמריקאים עולים למטוס תובלה באפגניסטן, ארכיון | צילום: Robert Nickelsberg, GettyImages

מדובר בכמות גבוהה משמעותית מהקיבולת עפ"י נתוני היצרנית חברת "בואינג" ובשיא עבור חיל האוויר האמריקאי. בשנת 2013 הצליחו להעמיס על מטוס כזה 670 אזרחים, אותם חילצו מסופת טייפון בפיליפינים. השיא ככל הידוע שייך לישראל - כאשר ב"מבצע משה" להעלאת יהודי אתיופיה העלו 1,048 נוסעים על מטוס בואינג 747 – שבשגרה אמור לשאת 450 נוסעים.

מבצע החילוץ מקאבול עדיין נמשך, וארה"ב ובריטניה שלחו לשם אלפי חיילים שיאבטחו את הנסיגה. חילוץ אזרחים אפגנים שעבדו עם צבאות המערב החל לפני כמה שבועות באופן מסודר יחסית, עד שאזרחים רבים אחרים החלו לנסות לעלות לטיסות כדי להימלט מהתופת.

בתיעוד מאפגניסטן שהפך ויראלי ברשתות נראים אזרחים רבים רצים בסמוך ונתלים על מטוס תובלה של חיל האוויר האמריקאי שמנסה להמריא ועל פי הדיווחים מהמדינה בתקרית ישנם הרוגים שנמחצו תחת גוף המטוס הענק.

במהלך הלילה נכנסו ויצאו שם עשרות רבות של טיסות, ובאוויר היו לא פחות מ-29 מטוסי תדלוק אווירי. מטוס התובלה שדחס את 800 האפגנים המריא איתם לקטאר, שם יעברו רישום ויוחלט לאן לשלוח אותם. ההערכה היא שרובם יגיעו בסופו של דבר לארה"ב.