בית הדין הצבאי גזר השבוע 10 ימי מחבוש על אדם רפאלוב, בן 18 מקריית מוצקין, בגין סירובו להתגייס לצה"ל. זאת בנוסף ל77 ימים מחבוש שנגזרו עליו מחודש יולי.

"השלטון הישראלי משתמש באלימות בשביל לממש את האינטרסים הכלכליים או האידאולוגיה הלאומנית שלו, הוא מצדיק את האלימות כלפי פלסטינים בטענה של הגנה על המולדת היהודית", הסביר רפאלוב בהצהרתו. "לא ניתן להצדיק בשום דרך את השליטה המתמשכת, האלימה והמדכאת בגדה המערבית ורצועת עזה", הוא הוסיף.

מחודש יולי האחרון, נגזרו על רפאלוב 77 ימי מחבוש בסך הכל, אך הוא התבצר בעמדתו שלא להתגייס לצה"ל מסיבות מצפוניות ואידאולוגיות. השבוע, כשנדרש שוב להתגייס, הוא סירב ונשפט לעוד 10 ימי מאסר בכלא צבאי.

"מדינת ישראל מתגאה בכך שצה"ל הוא הצבא המוסרי בעולם, אך אין דבר מוסרי בכיבוש ודיכוי של בני אדם, משטר צבאי, תנאי מחייה לא סבירים, הריסה של בתים, מצור, כל אלה חלק מחיי היומיום של הפלסטינים", טען רפאלוב. "אני מסרב להיות חלק ממערכה שמנוגדת לכל השקפת עולמי, אני מסרב כדי לא לתת למערכת הזאת להמשיך להתקיים ללא התנגדות", הוא מדגיש.

הלל גרמי, בן 18 מהישוב יודפת שנפגש עם רפאלוב בכלא 6, ישב 97 ימים בסה"כ בגין סירובו להתגייס לצה"ל מטעמי מצפון. "הייתי עוף מוזר בכלא", מספר הלל, "היו ויכוחים פוליטיים, אבל היו גם חיילים שקיללו אותי ואיחלו לי כל מיני איחולים, אבל זה לא גלש לפסים אלימים". "ההורים שלי לא מסכימים איתי מבחינה פוליטית, אבל מבינים אותי ותומכים בי", הוא מוסיף.

על סירובו להתגייס לצה"ל הסביר גרמי: "מאז כליאתי האחרונה בכלא, מניין ההרוגים בהפגנות ברצועה הגיע ל-185 הרוגים, כך שאני לא מוכן לשרת בצבא כיבוש משחית שפוגע בזכויות הפלסטינים, ואני מתכוון לשבת בכלא כמה שצריך עד שיפטרו אותי משירות צבאי".