חמאס (צילום: Ilia Yefimovich, GettyImages IL)
מחליפים את הדגל הירוק בשחור | צילום: Ilia Yefimovich, GettyImages IL

אחמד שחאדה, תושב חברון בן 22, היה פעיל חמאס בשנים האחרונות. כשהרגיש שהארגון הפך להיות "מתון מדי" בהתנהלותו מול ישראל, שהוא אינו מקיים את חוקי 'השריעה' (חוקי האסלאם) וכבר לא דואג לתושבים, הוא החליט לנסות את מזלו ולהתגייס לדאע"ש.

"זה התחיל לפני כשנה. יצרתי קשר עם פעילים של 'ג'בהת אל נוסרת' ודאע"ש באמצעות דף הפייסבוק שלהם. הכוונה שלי הייתה להצטרף אליהם ללחימה בסוריה, נגד שלטון אסד. אחרי כמה שיחות שניהלתי עם חברים שלי בחברון, החלטתי לא לטוס לשם ולהקים חוליה של דאע"ש בחברון", סיפר שחאדה בחקירתו בשב"כ. לדבריו, הוא יצר קשר עם קוצי דיב מסודה, יחד הם הקימו חוליה צבאית של ארגון דאע"ש בחברון.

"המטרה שלנו הייתה להקים חוליה שתעשה פיגועים נגד צה"ל והרשות הפלסטינית. הבנו שחמאס לא עושה את העבודה. הורדנו מהאתר של דאע"ש כרזות ותמונות והפצנו בקרב התושבים", סיפר שחאדה, "הגענו למסקנה שהאידאולוגיה של דאע"ש תשפר את חיי התושבים. דיברתי עם אחד הפעילים, מוחמד אלקאדר זרו, שיצרף כמה שיותר חברים  לחשבון הפייסבוק שלו, כדי לקרב אותם לרעיונות של דאע"ש".

מסתבר שעשרות פעילי חמאס הצטרפו לדאע"ש בחודשים האחרונים, כך שהעניין הולך ותופס תאוצה גדולה מאוד. "אנחנו מאמינים שדאע"ש יותר טובים מחמאס ומהרשות הפלשתינאית, שלא עושים כלום למען התושבים", הסביר אחד מחברי החוליה. "עשינו כמה פגישות בחברון, כשהמטרה הייתה לרכוש רובים ומטעני צינור, שנוכל להפעיל נגד חיילים ותחנת המשטרה הפלסטינית ב'באב אל  אלזאויה'. גלשנו לכל מיני אתרים ולמדנו איך מייצרים מטעני צינור", הסביר שחאדה.

חייל צה"ל בחברון (צילום: Lior Mizrahi, GettyImages IL)
"ראינו חייל שבירך אותנו בברכת 'לילה טוב', אבל חזרנו הביתה בלי לחטוף אותו" | צילום: Lior Mizrahi, GettyImages IL

המטרה: לחטוף חייל צה"ל המשרת באזור חברון

"אני וקוצי תכננו לחטוף חייל במהלך הרמדאן. התכנית הייתה לחטוף לו את הרובה, להחביא את הגופה שלו בתוך בור מים ולקחת את המדים שלו כדי לבצע פיגועי ירי נגד חיילים", חשף שחאדה בחקירתו, "עשינו תצפיות ומעקבים  באזור תל רומיידה. באחד הלילות הצטיידנו בחבל כדי לקשור את החייל שנחטוף. אחרי חצי שעה של תצפית, ראינו בלילה חייל שבירך אותנו בברכת 'לילה טוב', אבל חזרנו הביתה בלי לחטוף אותו". החייל ניצל במזל גדול, ככל הנראה בגלל ששחאדה וחבריו לחוליה, חששו להיתפס במידה ויבצעו את החטיפה במקום שבו עבר החייל.

הפרקליטות הצבאית הגישה כתב אישום חמור לבית הדין הצבאי ביהודה ושומרון נגד שחאדה ושני חבריו לחולייה, די מסודה ואלקאדר זרו, שניהם כבני 23. הם נאשמים בעבירות של חברות בארגון טרור, ייצור נשק, יידוי אבנים, השלכת מטענים וקשירת קשר לחטיפת חייל. במערכת הביטחון חוששים שמאות פעילי חמאס הפכו בסתר לחברים בארגון דאע"ש וכי הם נמצאים בקשר עם זרועות הארגון, דרך הרשתות החברתיות. 

"החוליה הזו היא קצה הקרחון. יש פעילי טרור שמאסו בחמאס בגלל שהוא מצטייר כמתון ולא מספיק תוקפני וקיצוני כלפי ישראל. לכן, הם רואים בדאע"ש ארגון שמיישם את חוקי האיסלאם- 'השריעה'. החמאס בלחץ גדול מהתופעה הזו שנוגסת לאט לאט בכוחו. דאע"ש נכנסים לוואקום הזה", טוען גורם ביטחוני.

יחידות הסייבר בשב"כ עובדת סביב השעון במטרה לאתר את החוליות הללו וללכוד אותן, טרם יצליחו  לממש את מטרותיהן.

>> חדש: גלימת ההיעלמות של אל קאעידה