טורקיה מאבדת ספינות ומטוסים
מסוקי קרב טורקיים. אחד נמצא ביוון, היתר חסרים | צילום: צילום מסך מתוך Youtube

כבר יצא לנו לשמוע על חיילים שהרימו ציוד בזמן מלחמה כדי שיהיה להם גם לפעם הבאה, אבל דבר כזה עוד לא יצא לנו לפגוש: בזמן שהטורקים עוצרים אלפי אנשים החשודים בתכנון והשתתפות בהפיכה שלא צלחה, וכנראה גם כאלה שסתם סוגרים איתם חשבון, הצבא הטורקי הודיע שהוא מחפש לא פחות מ-42 מסוקים וגם 14 ספינות שפשוט הלכו לו לאיבוד. מי גונב מסוק או ספינה, ואיפה הוא מצליח להסתיר את זה? שאלה טובה שכרגע אין עליה תשובה.

בתחילת השבוע הודיע גורם רשמי בצבא הטורקי כי למצבת חיל האוויר של טורקיה חסרים 42 מסוקים. הם פשוט נעלמו, כך פרסמו ב-CNN הטורקי. עוד ציינו שם כי הם חוששים מכך שהמסוקים האלה ישמשו לפעולות שיגרמו להתלקחות מחודשת. לא ברור לאן נעלמו המסוקים, וגם לא ברור איך מצליחים להסתיר כמות כזו גדולה של כלי טיס שכדי להפעיל אותם צריך אמצעי תחזוקה, מקור דלק ושדה תעופה קטן שיסתיר אותם. בטורקיה לא פירטו מהם סוגי המסוקים שחסרים, אולם ההערכה היא שמדובר במסוקי סער וגם בכמה מסוקי קרב.

טורקיה מאבדת ספינות ומטוסים
הפקודה: להפיל כל מי שלא אמור להיות בשמיים. מטוס F-16 טורקי | צילום: Wikipedia

יש לפחות מסוק אחד, מסוג בלאק הוק, שידוע מקום הימצאו: יוון. שמונה קצינים טורקים נמלטו איתו למדינה השכנה (ויוון, רק נזכיר, נחשבת לאויבת גדולה של טורקיה). אז נשארנו עם 41, מספר חריג בהתחשב בכך שבצבא הטורקי יש כ-400 מסוקים בסך הכל. כלומר, הם איבדו בערך עשירית מהסד"כ שלהם.

אם זה לא מספיק, אז ביום שלישי השבוע התברר שלטורקים אבדו גם 14 ספינות מלחמה מחיל הים. על פי מקורות בצי הטורקי, הספינות לא חזרו לנמל הבית שלהן והן ככל הנראה עדיין בים, רק שלא ברור איפה בדיוק. למען האמת, לאור גל המעצרים הנרחב, ספק אם הן יחזרו בכלל. אגב, הטורקים אמרו שגם חסר להם אדמירל אחד, מפקד חיל הים בעצמו, ש"לא ניתן לתקשר איתו מאז יום שישי". לא ברור האם הוא היה שותף לניסיון ההפיכה הכושל או שפשוט התחמק לאחר שעלה על אחת מהספינות הנעדרות כדי לא להיות מושפל יחד עם יתר בכירי הצבא.

טורקיה מאבדת ספינות ומטוסים
ספינת מלחמה טורקית. מפקד חיל הים נעלם גם הוא | צילום: Wikipedia

במקרה של הספינות ישנה הערכה שחלק מהן נמצאות בדרך ליוון, אולם בניגוד למקרה של מסוק הבלאק הוק, אין שום אישור לכך שספינות או כלי טיס אחרים הגיעו למדינה. ארדואן, כך נראה, החליט שלא לקחת סיכון ופקד על מטוסי הקרב שלו לסייר בשמי המדינה לאורך כל שעות היממה. הפקודה שניתנה לטייסים היא להפיל את כל מי שלא אמור להיות בשמיים.

כבר אמרנו שלא פשוט להסתיר מסוק, ובטח שלא ספינה במשקל כמה עשרות טונות. אולי אחרי שבטורקיה יסיימו לעצור את כל המתנגדים הם יצאו למבצע "מחזירים ציוד בלי לשאול שאלות".