בדואי חמוש בסיני (צילום: Mosa'ab Elshamy, GettyImages IL)
"יש סחף ואנחנו מנסים לעצור אותו". בדואי חמוש | צילום: Mosa'ab Elshamy, GettyImages IL

לאחר שפורסם כי ארבעה מורים מהנגב, תושבי הפזורה הבדואית, נעצרו בחשד שהפיצו את רעיונות דאע"ש, נראה שהארגון ממשיך לתת את אותותיו בישראל: פעילי דאע"ש בסוריה מגבירים באחרונה את המאמצים לגייס צעירים בדואים מהנגב לשורותיהם, כדי שיסייעו להם במלחמה בסוריה נגד צבא אסד והחיזבאללה, וכדי לתחזק מוצבים ובסיסים.

בשבועות האחרונים קיבלו עשרות צעירים בדואים מהנגב הצעות להצטרף לארגון המדינה האסלאמית בסוריה, כאשר ההתכתבויות בין פעילי דאע"ש לבין הצעירים התנהלו ברשתות החברתיות ובסקייפ.

פעילי דאע"ש מזהים אצל אותם צעירים התחזקות דתית, ומדגישים בפניהם עד כמה זה חשוב וצודק להתגייס לארגון. על הדרך, מציעים למגויסים החדשים חבילות פיתויים: שבוע במלון באנטליה בחברת צעירות מוסלמיות צעירות שיינשאו להם, ומשכורת בגובה של 1,000 דולר.

דאעש בצרפתית (צילום: מתוך הסרטון של הארגון)
יודעים לאיזה צעירים לפנות. מגייס של דאע"ש | צילום: מתוך הסרטון של הארגון

אנטליה (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
שבוע פה, יחד עם צעירות מוסלמיות, תמורת גיוס לארגון טרור | צילום: אימג'בנק / Thinkstock

"הרבה צעירים בדואים שהתחזקו בשנים האחרונות מבחינה דתית מושפעים מאוד מהמסרים של דאע"ש, במיוחד כשזה קורה בחודש הרמדאן", סיפר גורם בכיר במגזר הבדואי. "הצעירים הם נכנסים לאתר של הארגון, מתכתבים עם פעילים ואני לא אתפלא אם כמה מהם יעזבו בקרוב את ישראל ויצטרפו לדאע"ש בסוריה. יש סחף ואנחנו מנסים לעצור אותו. הם לא מבינים לאיזה בור הם מכניסים את עצמם ואת בני משפחותיהם".

במשטרה ובשב"כ הזהירו בחודש האחרון צעירים בדואים להפסיק את ההתקשרות עם פעילי דאע"ש ולא לנסוע לסוריה, אחרת הם ייעצרו ויועמדו לדין. "זו תופעה חמורה ואנחנו לא נעבור עליה לסדר היום", התריע קצין משטרה בכיר. "מי שיתגייס לדאע"ש צריך להבין שהוא פוגע בביטחון המדינה ונמצה איתו את הדין. החשש שלנו, הוא שצעירים שיגוייסו לדאע"ש יבצעו פיגועים קטלניים בתוך מדינת ישראל כפי שקרה בתוניסיה, בקנדה, בסעודיה ובכווית. אנחנו עם יד על הדופק ועוקבים אחרי מי שמעורב כדי לסכל את התכניות שלהם".

החשש של המשטרה אינו חסר תקדים; בשנתיים האחרונות שישה צעירים בדואים התגייסו לשורות דאע"ש. שניים מהם, ד"ר עותמאן אבולקיעאן ואיש עסקים, נהרגו בסוריה ועל גבול עירק מהפצצות מטוסים אמריקאים ששיגרו טילים לעבר מפקדות של דאע"ש.