בר גוטר (צילום:  Photo by Flash90)
תמונת הפרופיל של בר גוטר. "כנראה הם חשבו שאני חייל" | צילום: Photo by Flash90

מאז שחרורו של גלעד שליט מדווחים בצה"ל על עלייה בהתראות שמלמדות על כוונת ארגוני הטרור לחטוף חיילים. בצבא מספרים על עלייה גם במספרי החיילים שמדווחים על ניסיונות חטיפה. על פי השב"כ חלק מההתארגנויות הגיעו לשלבים מתקדמים והם מדווחים על סיכול של עשרות ניסיונות לבצע חטיפות בדרכים שונות למטרות פיגוע מיקוח. במרבית המקרים השב"כ יחד עם צה"ל מצליחים לסכל את החטיפות אולם כפי שלמדנו מהחודש האחרון, אז נחטף ונרצח סמל תומר חזן, הסיכון גבוה ומוחשי.

סיפור שהופץ בימים האחרונים בפייסבוק על ידי בר גוטר חושף טפח מניסיונות ארגוני הטרור לחטוף חיילים. בר אינו חייל אולם הוא מצולם בדף הפייסבוק שלו עם נשק צה"לי, כך שמי שנכנס לדף יכול לחשוב שמודבר בחייל שנמצא בשרות. פעילים, ככל הנראה מעזה, ניסו לפתות את בר שהיה מספיק אחראי ולא נפל בפח. הוא שיתף את הסיפור שלו בפייסבוק, שזכה בתוך זמן קצר ליותר מ-6,000 שיתופים.

"הם שלחו לי הודעה בפייסבוק", סיפר לפז"ם. "קבלתי הודעה לפרטי מאישה שאני לא מכיר. שלחו הודעה שהיא רוצה להכיר אותי. היא אמרה שתמונת הפרופיל שלי הדליקה אותה, שיש לנו הרבה מה לדבר וגם השאירה לי כתובת מייל ליצור איתה קשר. חשדתי כי העברית שלה לא הייתה טובה והמילים היו כאילו היא העתיקה את זה מגוגל טרנסלייט. זה היה לפני שבוע ובהתחלה לא התייחסתי, אבל אחרי כמה זמן קבלתי טלפונים מוזרים, וגם אליהם לא התייחסתי. היה מבטא ערבי ושאלו אותי מי אני ואיפה אני. אמרתי טעות אז לא התייחסתי. אבל התחלתי לחשוב ונזכרתי בהודעה שקבלתי מהבחורה".

לטלפון של בר הם הצליחו להגיע משום שהוא מפורסם בדף הפייסבוק שלו, "בגלל העסק אני מתקן מחשבים". אחרי שנזכר בהודעה של הבחורה הוא החליט לבדוק את כתובת המייל שהיא נתנה לו. "החלטתי לבדוק למי שייך המייל הזה, הרצתי חיפושים בכל מיני מקומות והגעתי לתוצאה שהמייל שנתנו לי שייך לערבים מעזה. מצאתי אותו בכל מיני פורומים בערבית עם האימייל הזה אז הבנתי מה קורה פה. כנראה שהם חשבו שאני חייל בגלל התמונת פרופיל שלי שמצולמת עם נשק".

בר הרגיש אחריות לשתף את הסיפור והפיץ את זה דרך דף הפייסבוק שלו. "אחרי ששתפתי את הסיפור קיבלתי יותר מעשרים הודעות לפרטי מאנשים שסיפרו את אותו הדבר. היו עוד אנשים שהתקשרו אלי וסיפרו את זה. האמת לא חשבתי לעצמי שזה יופץ בצורה כזאת. אמרתי מקסימום אני אגיע ל-50 אנשים אבל היה חשוב לי שזה יופץ כדי שחיילים לא יפלו, רוב החברים שלי חיילים. הייתי בהלם שזה הגיע ליותר מ-6,000 שיתופים".

תופעה מוכרת

מתברר שבר לא לבד. לפז"ם הגיעו עדויות מעוד חיילים בשרות סדיר, לרובם תמונות עם מדים בדף הפרטי שלהם בפייסבוק, שמספרים סיפור דומה. הם מספרים על בחורה שפונה אליהם בהודעה פרטית עם עברית עילגת ומנסה לפתות אותם. בזכות האחריות וסביר להניח שגם לא מעט מזל, עד היום הם לא הצליחו לפתות חיילים. "חשוב לי שימשיכו להפיץ את זה שלא יקרה גלעד שליט שתיים", אומר בר.

לדברי קצין בצה"ל מדובר בתופעה מוכרת, וישנו חשש גדול שהניסיונות האלה יצליחו. "רוב החיילים אחראים ומודעים לנושא. גם הצבא פועל להגברת המודעות בקרב החיילים. אבל הבעיה היא שמתוך אלף מספיק אחד שלא יעמוד בפיתוי. אז זה יסתיים באסון". הקצין מספר על עלייה מתמדת בניסיונות לחטוף חיילים, "כי מאז גלעד שליט הם מעריכים שזו הדרך הכי טובה לשחרר כמות גדולה של אסירים ולהשיג ניצחון תעמולתי ענק. מהסיפור של חזן (סמל תומר חזן ז"ל) למדנו שזה לא חייב להיות התארגנות מסודרת. זה יכול להיות גם אדם בודד שעושה מעשה. את אלה יותר קשה לגלות בזמן".

>> השיטה החדשה לחקירת מחבלים: בלב ים, ללא פיקוח