"במשך כמה ימים היו לי שיחות עם מג"דים שסיפרו לי על הקושי של החיילים לסגור תקופה ארוכה כזו", משחזר יעקב שה-לבן, רב סרן במילואים שכיום מרצה לחיילי צה"ל, ותושב יונתן שבגולן. "הם סיפרו שמשפחות שלחו סרטונים דרך מש"קיות חינוך אבל כמובן שמשהו חסר. זה ישב עליי שלא היה לי פתרון לתת להם".

למחרת אותן שיחות התפתחה שיחה נוספת, מקרית, עם שכן שלו שעובד כחקלאי. "הוא סיפר שהם תקועים עם כמות פרחים ולא יודעים מה לעשות. אז התחבר לי רעיון למבצע "פרחים בקנה" שיאפשר לחיילים שלא יצאו הביתה הרבה זמן לשלוח פרחים ללא עלות".

בהתחלה הוא עוד היה סקפטי וחשב שזה לא יתפוס. "קניתי 30 זרים מהכיס שלי לראות אם זה עובד ואחרי שעה וחצי היה לי כבר ביקוש לתשעים זרים והייתי חייב לעצור את ההרשמה. התחלנו לקבל את התגובות מהחיילים והמשפחות והבנו שעלינו פה על משהו".

פרחים שנשלחו להורי חיילים
מתנדבים מביאים את הזרים עד הבית. "פרחים בקנה" | צילום: באדיבות נוער קצרין

בעבודתו כמרצה למורשת קרב ועידוד גיוס, יצר יעקב קשרים בחו"ל עם קהילות יהודיות ואוהבי ישראל. "אמרתי להם שיש לי איזה רעיון וכך גייסנו תרומות. כשראינו שזה תופס עשינו פלטפורמה לגיוס תרומות עם עמותת "תודה לצה"ל" שבה כל אחד יכול לתרום".

>>לתרומה מחו"ל

 לדבריו משפחות שקיבלו זר מהחיילים שלהן תרמו גם הן למיזם. "ביקשו להעביר הלאה את התחושה שיצרנו אצלן. בערב יום הזיכרון ראינו תרומות רבות של לוחמי עבר, ביניהם בעלי עיטורים מוכרים שכמובן לא נחשוף את שמם. בערב יום העצמאות קיבלנו תרומה בסך אלפי שקלים מרחבי הארץ".

>>לתרומה בארץ

התגובות החמות מהמשפחות ומחיילים שסיפרו על תגובת המשפחות לא איחרו להגיע. "חיילים התקשרו להגיד תודה, חלקם לא האמינו וחשבו שעובדים עליהם. הם אמרו באתם לנו בטוב, סגרנו 44 יום ואפשרתם לנו לעשות משהו למשפחה. זה ריגש אותם מאוד".

כמה מהתגובות שהתקבלו מהורי החיילים:

 


יעקב שיתף בעוד כמה מהתגובות ליוזמה שהיו משעשעות והכי ישראליות שיש. "היה חייל ששלחנו עבורו זר ופתאום הוציאו אותו הביתה בהפתעה. אז השליח הגיע ומסר לו את הפרחים והוא הגיש אותם לאמא שלו. יש גם בחור אחד שאני מכיר ואמר לי על חייל מסוים 'החבש"נ הזה שלח פרחים? זה גיסי ואני מכיר אותו, הוא עושה יומיות'. אבל הכל בהומור וברוח טובה".

אם אתם קוראים ואומרים רגע - אבל חיילים כבר החלו לצאת הביתה לאחרונה - אז יעקב שנמצא בקשר יום יומי עם הצבא מסביר: "עכשיו גם כשהחיילים יתחילו לצאת אז זה יהיה לסופ"ש אחד ויחזרו לבסיס ומי יודע לכמה זמן". לכן, המבצע ממשיך לפחות לעוד שבועיים.

יעקב שה-לבן
קירוב לבבות בזמן המשבר. יעקב שה-לבן | צילום: יחסי ציבור

"מכיוון שאנחנו מאוד מוגבלים תקציבית, אנחנו מגיעים בכל פעם לאזור אחר בצורה ממוקדת", מבקש יעקב להדגיש. "נעשה את כל המאמצים להגיע לכולם, רק חשוב להתאזר בסבלנות כי זה פועל על בסיס מתנדבים בלבד". 

>>לפניות למיזם

"אני מקווה שהפרסום ייתן השראה לעוד אנשים לעשות דברים טובים", סיכם רס"ן במיל' יעקב שה-לבן. "גם אם זה לא דרכי, זה יהיה נהדר".