אמצע ינואר. השעה שתיים בלילה. ערפל כבד מכסה את שמי העיר ג'נין. חושך מצרים, קור כלבים. שקט מצמרר שורר ברחובות.

רפ"ק ס', מפקד בכיר ביחידת המסתערבים של מג"ב איו"ש במשטרת ישראל מרגיש כמו בבית. הוא מכיר כל אבן ברחוב, כל סנטימטר בסמטאות הצרות והצפופות, אפילו מי הבעלים של כלי הרכב החונים ליד הבתים.

כל שנייה קריטית. המסתערבים שומרים על דממת אלחוט. הם מחליפים מסרים דרך העיניים. טעות הכי קטנה, המבצע נכשל והם עלולים למצוא את עצמם בסכנת חיים ממשית.

לפתע הם חותכים ימינה לאחת הסמטאות, דופקים על דלת הבית, רצים במהירות למיטה של המחבל המבוקש, מזהים אותו בתמונה ובשם ותוך דקה הם כבר מחוץ לג'נין.

"אני מכיר יותר טוב את מחנות הפליטים ואת ג'נין מאשר את סביבת המגורים שלי". אומר רפ"ק ס', קצין מסתערבים ותיק. "המחבלים המבוקשים לא מאמינים שהגענו אליהם. הם היו בטוחים שהם חסינים, שלא יאתרו את המיקום שלהם והם יחיו בשלווה מבלי לשלם על מעשיהם".

רפ"ק ס' פועל עם לוחמיו בגזרה החמה, מג'נין ועד חברון. מאות מבצעים ללכידת מחבלים, איסוף מודיעין במחנות פליטים כדי לסכל פיגועים בישראל.

היחידה בפעולה (צילום: מג"ב, דוברות משטרת ישראל)
מבצעים מעצר ונעלמים במהירות. המסתערבים | צילום: מג"ב, דוברות משטרת ישראל

"יש לנו יכולת להגיע לכל מבוקש ולא משנה איפה הוא נמצא", הוא אומר. "זו יחידה עם יכולות גבוהות מאוד ועם מסתערבים יצירתיים שחושבים כל הזמן מחוץ לקופסה וגורמים למבוקשים להישאר פעורי פה. המציאות בפעילות שלנו עולה על כל דמיון".

בשנים האחרונות המסתערבים בשטחים נתקלים בתופעה שלא הכירו קודם לכן. כפרים וערים שלמות מרושתות במצלמות אבטחה, פוסטים בפייסבוק המזהירים מפני המסתערבים או אנשים החשודים כמסייעים להם.

"למדנו לחיות בעולם הדיגיטלי". מדגיש רפ"ק ס', "יש מקומות בשטחים שסרטונים ותמונות עולים לפייסבוק תוך כדי פעילות מבצעית שלנו במטרה לפגוע בנו. למרות זאת אנחנו מקדימים אותם, תמיד צעד אחד קדימה. יש לנו ביחידה הרבה אנשי קבע מנוסים וזה עוזר לנו מאוד. היו מקרים שנחשפנו וירו עלינו אבל ידענו לצאת מזה".

היחידה בפעולה (צילום: מג"ב, דוברות משטרת ישראל)
"היו מקרים שנחשפנו, ידענו להגיב ולצאת מזה" | צילום: מג"ב, דוברות משטרת ישראל

המסתערבים שמסכלים הברחות מסיני

גזרה אחרת מרתקת מאוד נוגעת ליחידת המסתערבים הממוקמת על גבול ישראל-מצרים בואכה סיני, ירדן, רצועת עזה והפזורה הבדואית בנגב. רפ"ק י' הוא קצין אגף המבצעים ביחידה, המשרת בה 15 שנה. המוח מאחורי הפעולות בשטח.

"זו גזרת פח"ע (פעילות חבלנית עוינת) עם מחבלי דאע"ש מסיני, לצד עבריינים פלילים שפועלים בתחום הסמים והברחות נשק ממצרים לישראל, גם הפשיעה בפזורה הבדואית", הוא מסביר.

הנושא האחרון שצוין הוא אולי הבוער מכולם. "כל אזור הדרום הפך למערב פרוע בגלל שהעבריינים הבדואים מנצלים את הריחוק הגאוגרפי שלהם ממרכז הארץ, אז הם חושבים שמותר להם לעשות הכול, החוקים של המדינה לא קיימים עבורם", אומר רפ"ק י'.

היחידה בפעולה (צילום: מג"ב, דוברות משטרת ישראל)
פועלים באזור שהפך למערב פרוע. ימ"ס בדרום | צילום: מג"ב, דוברות משטרת ישראל

לא פעם המסתערבים בשטח יתחפשו לגורמים מקומיים ותוך דקות ילכדו את היעד מבלי שיעלה על דעתו בכלל שמדובר בהם. בין לבין הם מסתערבים בתוך אירועים של עבריינים בפזורה הבדואית, בהפגנות כדי לאתר את המתסיסים ומחוללי הפשיעה ולהביא למעצרם.

לאחרונה, החלו לטפל בבעיית כנופיות עבריינים הפורצים לבסיסי צה"ל או נכנסים לשטחי אש וגונבים ציוד צבאי יקר ערך. "יש לנו יכולת מבצעית ומודיעינית להתאים את עצמנו לכל משימה ולהביא למעצרם של המבוקשים. זו גזרה שונה מכל הגזרות בארץ. יש מעט יישובים ושטח מדברי ענק עם הרבה משימות אבל החבר'ה פה מקצוענים אמיתיים".

לדברי רפ"ק י', יש להם גם שיתוף פעולה עם צבא מצרים ולא פעם הם פועלים יחד עמם כדי ללכוד את ראשי הברחות הסמים והמחבלים בסיני.

היחידה בפעולה (צילום: מג"ב, דוברות משטרת ישראל)
את המבצעים מגבים גם כוחות במדים. ימ"ס | צילום: מג"ב, דוברות משטרת ישראל

"המבריחים משני הצדדים חמושים בכלי נשק, אמצעים משוכללים לראיית לילה, יש להם כלי רכב המותאמים לשטח המדברי, ג'יפים ורכבי שטח מהירים ביותר. הם מאוד מתוחכמים. אנחנו יודעים להסוות את עצמנו היטב בשטח ולהפתיע את הסוחרים והמבריחים משום מקום ממש כמו זיקיות".

הוא מוסיף כי בגלל הגדר הגבול הברחות הסמים הפכו לקשות ומורכבות יותר. "החוליות הצטיידו במא"גים, בתתי מקלע ובנשק קטלני כדי למנוע מאתנו לסכל הברחות. גרמנו להם בשנים האחרונות להפסדים של מיליארדים. הם בלחץ ולכן מנסים לפגוע בנו".

אנחנו חושפים לראשונה כי בשנת 2020 היו 300 הברחות סמים ממצרים. 70 מהם סוכלו על ידי יחידת המסתערבים בגבול. "למביט מהצד הנגב והמדבר נראים שקטים ושוממים אבל כל הזמן יש בו פעילות. היו מקרים שסוחרי סמים ירו עלינו. אנחנו ערוכים גם למתקפת מחבלים של דאע"ש ממצרים לשטח ישראל".

היחידה בפעולה (צילום: מג"ב, דוברות משטרת ישראל)
מתמודדים עם גזרת פח"ע פרועה בדרום. ימ"ס | צילום: מג"ב, דוברות משטרת ישראל

"כבר נחשפנו וירו עלינו אבל יש גיבוי"

רס"מ א', משרת ארבע שנים ביחידת המסתערבים של ירושלים. הוא בכלל לא תכנן להיות אפילו לוחם, כל שכן מסתערב, אבל התגלגל לטירונות מג"ב אותה סיים בהצטיינות ואז קיבל הצעה להצטרף למסלול מסתערבים. "חשבתי להעביר שלוש שנים 'חפיף' ולהשתחרר אבל לחיים היו תוכניות אחרות עבורי", סיפר א'.

עוד הוא סיפר שבפעילות הראשונה שלו היו לו פרפרים בבטן. "זה היה בתוך מחנה פליטים. מקום מורכב וצפוף מאוד. אין תחושה של פחד, אבל בראש עולים לך כל מיני תרחישים. מה יקרה אם נחשף ותהיה התנגדות. יש הרבה מחשבות אבל ברגע האמת אני דרוך כמו קפיץ, מרוכז רק בלבצע את המשימה שלי".

רס"מ א' דיבר גם המורכבות בכך שבגזרה בה הם פועלים כבר למדו להכיר את המבצעים שלהם. "בכל זאת מדובר בשטחים קטנים וכולם מכירים את כולם אבל עדיין, אני יכול למשל להיכנס בלי שיזהו אותי לכפר עוין עם אקדח מוסתר טעון, לקנות סיגריות ותוך דקה לתפוס מבוקש, להכניס אותו למכונית שבה מחכים החברים שלי ולברוח כשתושבי הכפר פעורי פה".

היחידה בפעולה (צילום: מג"ב, דוברות משטרת ישראל)
"גזרה רותחת. כל יום יש פעילות". מסתערבי ירושלים | צילום: מג"ב, דוברות משטרת ישראל

לדבריו המבוקשים עצמם מופתעים בכל פעם מחדש. "הם לא מבינים מאיפה באנו להם. אנחנו נטמעים בכפרים, מתנהגים כמו מקומיים ואז משום מקום שולפים את המבוקש, אם זה בתוך שוק הומה אדם או מהמיטה שלו בדירת המסתור".

לתחושתו מהדיווחים במהדורות ובעיתונים על הפעילויות שלהם, האזרחים לא יכולים להבין בדיוק עד כמה זמן ומחשבה הוקדשו לכך, כמה הם מסכנים את חייהם למען ביטחון המדינה והתושבים. לא פעם הקפיצו אותו מארוחה משפחתית לפעילות מסוכנת.

ההורים והחברה שלו לא התלהבו כשהחליט לחתום קבע. רצו שייצא לאזרחות אבל א' חשב אחרת. "ברור שהם מודאגים אבל הם סומכים עליי והתרגלו. אני כמסתערב מוגן יותר בעבודה שלי מלוחמים בתפקידים אחרים".

היחידה בפעולה (צילום: מג"ב, דוברות משטרת ישראל)
"מוגנים לעומת לוחמים אחרים". כוח מסתערבים אחרי חשיפה | צילום: מג"ב, דוברות משטרת ישראל

"הגזרה שלנו לפעמים רותחת ברמה שכל יום יש פעילות", מוסיף רס"מ א'. "היו מקרים שנחשפנו וירו עלינו אבל יש לנו גיבוי וידענו להתנהל בהתאם ולצאת מהמבצע ללא נפגעים". לקראת סיום השיחה שלנו מסכם המסתערב ואומר: "אתם רואים סדרות וסרטים - אבל אצלנו האקשן זו המציאות".