פשקוויל על צהל (צילום: שמוליק אברהם)
הפשקוויל שמעורר סערה ברחובות ירושלים | צילום: שמוליק אברהם

בימים האחרונים הופצו בשכונת מאה שערים בירושלים מאות פשקווילים ברחבי השכונה ומחוצה לה ובהם מסרים בוטים נגד צה"ל ומדיניות הממשלה לחייב גיוס חרדים. אין זו הפעם הראשונה בה זה קורה, אך הפעם כך נדמה, הפשקוויל חצה את הקו האדום. במודעה נכתב בין השאר: "לעמי העולם. על ידי שגריריהם בארץ העוקבים חזק אחרי המאבק נגד היהדות בישראל. הר"ת (הראשי תיבות) האמיתי של צה"ל: 'צבא המוות לישראל' - 23 אלף הרוגים".

באותיות הקטנות, הפשקוויל מותח ביקורת על התנהלות הצבא והמדינה כלפי אוכלוסיית החרדים ומשבח את היחסים שהיו בין הישוב הערבי לישוב היהודי בארץ בטרם עלו 'הציונים' לשלטון. עוד נאמר במודעה, כי השלטון הציוני מביא שואה גרעינית על המדינה שעלולה להזכיר את מה שעברו היהודים בשואה וכי התנהגות המדינה גרמה לעליה ברמות האנטישמיות בישראל וברחבי העולם.

בשיחה שערכנו עם מפיצי הפשקוויל, הם הסבירו כי מדובר בעניין רחב הרבה יותר מעניין הגיוס לצה"ל. לדבריהם, בקרוב יחשפו את פשעי הציונות הנוראים שהביאו לשואה. הם מביעים געגוע לימים שהיהודים והערבים חיו בארץ ביחסי שכנות טובה. המודעה מלגלגת על התנהלות ראשי הצבא במבצע עופרת יצוקה שציינו שצה"ל והציונות חיים בפנטזיה ובחלום שהם מסוגלים לנצח את כל ארצות ערב.

המודעה מעוררת תגובות רבות ברחוב החרדי. בתגובה לתמונה שהעלה בחור בשם שמוליק אברהם לחשבון הפייסבוק שלו, רבים מתחו ביקורת קשה על מפיצי המודעות, אולם אחרים הביעו תמיכה נוכח מדיניות הממשלה לקיצוץ קצבאות ותקציבים לחינוך לזרם החרדי.

אחד הגולשים כתב בין השאר: "אחרי 60 שנה שהמדינה קיימת, ואחרי אין ספור דיונים וישיבות ליליות במרתפים, נמצאו 'ראשי התיבות' האמיתיים של צה"ל. יגעת ומצאת תאמין!".

תושבי מאה שערים הצדיקו את המודעה, בנימוק שהמדינה הפקירה את הציבור החרדי, החוק לחייב אותם להתגייס וביטול התקציבים לישיבות ולזרמים החרדים, היא הוכחה לכך שהם מתגעגעים לימים של טרום השלטון הציוני במדינה. "בקרוב נפיץ עוד פשקווילים. חשוב לנו שהעולם יידע מי זה צה"ל ומי מנהל את המדינה", הסביר אחד ממפיצי המודעה.

>> החיילים החרדים מספרים על ההתעללות וההשפלה