יחידת המסתערבים של משמר הגבול (צילום: דוברות מג"ב)
מסתערבים. אלופי ההסוואה | צילום: דוברות מג"ב

ביום חמישי הקרוב (19.11), לאחר מהדורת החדשות, ישודר בתכנית "עובדה" פרק מיוחד שיספק הצצה ליחידת המסתערבים של הימ"מ. בצעד נדיר, לוחמי היחידה יספרו לאזרחי ישראל על הפעילות יוצאת הדופן של היחידה, הצצה שתספק לנו מבט ייחודי על אנשים שהפכו את התחפושת למקצוע, ועבורם, כל יום הוא כן פורים.

היכולת של לוחמי יחידות עילית להתחפש לאויב היא בהחלט לא דבר חדש. פעם אחר פעם לאורך השנים הפגינו המפקדים והלוחמים, בין אם של צה"ל או של המשטרה, יצירתיות שהובילה ברוב המקרים להצלחה מרשימה. המורשת הזו התחילה עוד בימי קום המדינה, המשיכה בימי המלחמה בטרור בשנות ה-70 הסוערות ונמשך עד היום, כשאת השיא ראינו החודש באירוע בו לוחמי הימ"מ, שאחד מהם התחפש ליולדת, שלפו מבוקש מבית חולים פלסטיני. אז נכון, מדובר ביחידות שכמעט כל אזרח בישראל ובעולם מכיר את שמן ומדקלם פעולות מפורסמות שעשו (מישהו אמר אהוד ברק עם פאה בלונדינית?) ובכל זאת, מדובר ביחידות שבמהותן הן מסווגות וסודיות מאוד שרב הנסתר על הגלוי בהן. רגע לפני שתתרשמו מיחידת המסתערבים של הימ"מ בפריים טיים, קבלו 10 עובדות על היחידות שכמעט אי אפשר לזהות.

1. חמש יחידות מסתערבים

אילוסטרציה (צילום: דובר צה"ל, מערכת את"צ)
מעצרים מסוכנים של מבוקשים וסיכולים ממוקדים | צילום: דובר צה"ל, מערכת את"צ

באופן רשמי יש למדינת ישראל לא פחות מחמש יחידות מסתערבים: הראשונה היא יחידת דובדבן של צה"ל, הפועלת בעיקר בשטחי יהודה ושומרון ומבצעת מעצרים מסוכנים של מבוקשים וסיכולים ממוקדים. השנייה היא ימ"ס איו"ש, הקולגות של דובדבן ממשמר הגבול. היחידה פועלת תחת צה"ל והשב"כ, ומבצעת גם היא פעולות הסתערבות וסיכול ממוקד. היחידה השלישית היא ימ"ס דרום שפועלת לסיכול פח"ע מגבול מצרים ורצועת עזה. היחידה הרביעית שייכת גם היא למג"ב, והיא ימ"ס ירושלים הפועלת בעיקר במזרח העיר במתווה דומה ליחידות המקבילות לה. חשוב לציין שבניגוד לדובדבן, רוב הלוחמים ביחידות המסתערבים של מג"ב הם אנשי קבע שצברו הרבה מאוד ניסיון מבצעי בתחום. היחידה החמישית היא יחידת הגדעונים, חלק מלהב 433 המתמחה בסיכול טרור, בטיפול באירועים על רקע לאומני ובנוסף פועלת גם בתחום הפלילי, בעיקר במגזר הערבי במזרח ירושלים ובצפון. לצד אלה, נציין שגם לשאר היחידות המובחרות – שייטת 13, סיירת מטכ"ל או הימ"מ יש יכולת לפעול תחת תחפושות כפי שהוכיחו לא פעם בהצלחה.

2. המסתערבים הראשונים היו מהפלמ"ח

המסתערבים הראשונים היו אנשי המחלקה הערבית בפלמ"ח שניסו להיטמע בקרב האוכלוסייה המקומית, כשטווח המשימות שלהם נמשך לאורך שבועות, חודשים ולפעמים גם שנים. המסתערב הראשון היה חבקוק כהן שנשלח לעבוד בנמל חיפה. כהן הגיע לשם כשהוא לבוש בגדים מרופטים ועבד בנמל בתנאים קשים ביותר במשך שלושה חודשים, עד שלמד את הווי הפועלים וההיסטוריה שלהם.

3. אמני ההסוואה

הכשרת המסתערבים (צילום:  שמעון איפרגן)
נטמעים בשטח. מסתערבי מג"ב | צילום: שמעון איפרגן

המסתערבים יכולים להפוך לכל אחד ובכל מקום. הלוחמים, בחלק מהמקרים גברים צעירים בני 20, יכולים להתחפש לאדם זקן, לרוכל בשוק, לנכה על כיסא גלגלים או כמו שראינו לאחרונה - גם לאישה, כולל זיוף מוצלח של הריון. כדי להגיע ליכולת הזאת, במהלך ההכשרה לוחמי היחידה עוברים הרצאות משחקנים מוכרים ושיעורי משחק. ״אין דמות שאנחנו לא יכולים להיכנס לתוכה", אמר לי לוחם ביחידה, "וזה כולל לא רק את החזות, אלא גם את סגנון ההליכה ואפילו הנשימה". במהלך כתבות שעשיתי בעבר עם לוחמי היחידה, למדתי שלמראה של הלוחם אין בכלל משמעות. חייל ממוצא אתיופי הופך לתושב חברון צעיר בקלות, ג'ינג'י הופך לשייח׳ מבוגר ועוד שילובים שלא בהכרח הייתם חושבים עליהם.

>> מכורים לפז"ם? כך תקבלו את הידיעות ישר לסלולר

4. כשהמציאות עולה על הדמיון

פאודה (צילום: חיים יפים ברבלט)
"הם עשו את זה הרבה יותר טוב מאיתנו". כוכבי הסדרה פאודה | צילום: חיים יפים ברבלט

אחרי הפעולה הראשונה בבית חולים פלסטיני, התראיין לכלי התקשורת ליאור רז, יוצר הסדרה פאודה שמוכר לכם אולי כדורון קבליו, המפקד הקשוח של צוות המסתערבים בשב"כ. רז, בעצמו בוגר יחידה מובחרת מהסוג שאנחנו מדברים עליהן, סיפר על הפרק בו המסתערבים פעלו בבית חולים ואמר, "כשכתבנו את הפרק הזה לא הייתה פעולה כזו בבית חולים, זה נשמע לנו כמו משהו דמיוני לחלוטין". רק שהדמיון במקרה הזה הפך למציאות, ומאז כבר היו שתי כניסות לבית חולים פלסטיני, אחת עם "פצוע" והשניה עם "יולדת״. אחרי הפעולה השנייה רז התראיין שוב ואמר, "הם עשו את זה הרבה יותר טוב מאיתנו". המסר ברור - יצירתיות, יוזמה והסוואה זה שם המשחק.

5. כשהמסתערבים פעלו בסג'עיה

עד אמצע שנות ה-90, פעלה בישראל עוד יחידת מסתערבים, שמשון שמה, והיא פעלה בעיקר ברצועת עזה. לוחמי שמשון נחשבו ללוחמים פרועים וחסרי מעצורים, גם ביחס לאותן שנים, אבל שבהחלט סיפקו את הסחורה. דוגמה לאופי המיוחד של היחידה אנחנו יכולים לראות באחת מפעולות החיסול המפורסמות של שמשון ברצועת עזה, כאשר לוחמי היחידה התחפשו לרוכלים, צעירים מובטלים ולכמה נשים, כשברקע "זקנים" ששימשו כתצפיתנים. תחת פיקודו של אורי אזולאי, בוגר סיירת מטכ"ל, הם חיסלו את עימאד חסן אברהים עקל, המפקד של גדודי עז א-דין אל קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס. זה קרה אגב בלב שכונת סג'עיה, אותה שכונה מפורסמת ממבצע ״צוק איתן״. אזולאי ז"ל הספיק לחזור ליחידה ולאחר מכן לצנחנים, ומספר שנים לאחר מכן הוא נהרג בדרום לבנון. 

6. האבא של המסתערבים

ניצב אורי בר-לב (חדשות 2) (צילום: חדשות 2)
ניצב בדימוס אורי בר לב. האב הרוחני של המסתערבים | צילום: חדשות 2

אי אפשר לדבר על המסתערבים מבלי להזכיר את מי שנחשב לאב הרוחני שלהם, ניצב בדימוס אורי בר לב. בר לב החל את שירותו בסיירת שקד האגדית ולאחר מכן שירת כקצין הנדסה. כשהיה מ"פ בדרגת סגן הוא נשלח עם צוות קטן לפעולה מעבר לגבול, ושם איבד את רגלו כשעלה על מוקש. תהיו בטוחים שהפציעה הזאת לא הפריעה לו להתקדם בסולם הדרגות כקצין קרבי, להקים את יחידת דובדבן ולהיות כמובן מפקדה הראשון, כשהעובדה שהוא קטוע רגל לא עצרה אותו לרגע מלצאת לפעולות כאחרון הלוחמים. אחרי שעזב את הצבא הוא התגייס למשטרה ושם הקים עוד יחידת מסתערבים - את הגדעונים, והיה גם למפקדה הראשון.

7. עשרות צל"שים ועיטורים

לאורך השנים קיבלו לוחמים וקצינים מיחידות המסתערבים השונות עשרות רבות של צל"שים ועיטורים, מה שבהחלט אומר משהו על אופי הפעילות שלהם. אחד מהם הוא סגן ניצב יעקוב ברמן, כיום מפקד תחנת משטרה ובעבר מפקד ימ"ס איו"ש וימ"ס ירושלים, שקיבל בשנת 2005 את עיטור העוז, כשהוא הראשון לקבל את העיטור הזה מאז מלחמת לבנון הראשונה. את העיטור קיבל בזכות הרבה מאוד מבצעים שניהל במסגרתם מבוקשים רבים איבדו את חירותם.

8. גם לשב"ס יש מסתערבים

בשנים האחרונות נחשף שגם יחידת מצדה, הימ"מ של שב"ס, מבצעת פעולות מסוערבות בשטחים, וזאת בלי קשר לתפקידם המקורי בשב"ס. לוחמי מצדה פועלים בעיקר באיו"ש, שם הם מבצעים פעילות הסתערבות קלאסית שכוללת כניסה להפגנות אלימות ומעצר של המסיתים הראשיים. הם לא לבד: כאמור גם הימ"מ עושים זאת, ולפני מספר שנים נחשף שגם משטרת ישראל מפעילה את השיטה הזו במסגרת המלחמה שלה בעולם הפשע המקומי, בעיקר בכפרים הערביים בצפון.

9. מסתערבים גם במילואים

בשל כמות הפעולות הוחלט להקים במסגרת יחידת דובדבן יחידת מילואים של מסתערבים, וזו קמה בשנת 2014 בסדר גודל של גדוד בצה"ל, משהו שיכול ללמד אותנו על כמות הפעילויות של המסתערבים.

10. פירוש המילה מסתערבים

אי אפשר לסיים בלי לספר על השם הייחודי. מקור השם מסתערבים מגיע מהמילה הערבית אסתערב, המבטאת מצב בו לא ערבים חיים כערבים.

הפרק המיוחד של "עובדה"  על המסתערבים של ימ"מ ישודר ביום חמישי, מיד אחרי החדשות.

עוד ב- פז"ם: