"כמה עצות לדרך מאוגוסט 90' לנוב' 21". ראש הממשלה נפתלי בנט הקדיש פוסט בעמוד הפייסבוק שלו לצעירים שהתגייסו הבוקר (חמישי) לחטיבות הקומנדו והצנחנים, בתור מי שהיה בעצמו לוחם ומפקד ביחידת מגלן שכיום, היא חלק מחטיבת הקומנדו.

"תזכרו שההתחלה הכי קשה", פתח בנט את הדברים שהפנה למתגייסים ושלח מסרים מחזקים. "תדעו שזה בסדר, תסמכו על עצמכם, ומהר מאד תתרגלו. תתנו את כל כולכם - תשאפו למצוינות, תזחלו עד הסוף, תרוצו הכי מהר, תגיעו לקצה גבול היכולת. תקבלו ביטחון גם להוביל אחריכם אחרים".

עוד ביקש ראש הממשלה מהטירונים בהכשרה המאתגרת: "תגדילו ראש - תהיו האדם שהייתם רוצים שיהיה אתכם בצוות. תסחבו את הג'ריקן, תיכנסו מתחת לאלונקה, תקדימו בעשר דקות לשמירה, תחלקו, מה ששלכם - של כולם. אל תחשבו יותר מדי על הבית - כשאתם בבית בשבת, תיהנו. כשאתם בבסיס, תישארו שם ותתמקדו בהכשרה".

אימון קומנדו (צילום: דובר צה''ל)
הכשרת לוחמי חטיבת הקומנדו של צה"ל | צילום: דובר צה''ל

"לבסוף", סיכם ראש הממשלה, "תראו את התמונה הגדולה. הקשיים הם רגעיים, אבל יש לכם זכות אדירה לשמור על המדינה האהובה שלנו ולהגן על אזרחיה". לפוסט צירף בנט תמונה משנת 1996 וכתב כי צולמה כשהיה מפקד פלגה במגלן, בהכנות למבצע "ענבי זעם" נגד החיזבאללה בלבנון. במבצע פעל הכוח במשך ימים ארוכים בין היתר תחת אש מרגמות והרג מספר רב של מחבלים.

חטיבת הקומנדו של צה"ל הוקמה בשנת 2015 ומי שהוביל לכך היה הרמטכ"ל דאז, רב-אלוף גדי אייזנקוט. החטיבה מאגדת תחת מפקדה אחת יחידות מיוחדות של צה"ל, במטרה להפוך אותה לכוח איכותי למבצעים מיוחדים מגוונים.

החטיבה שייכת לאוגדה 98 וכוללת את יחידות מגלן, דובדבן ואגוז. בעבר כללה גם את יחידת רימון, אולם זו נסגרה. בשנת 2016 החטיבה הפכה מבצעית ומאז היא פעלה בכל המבצעים וההסלמות.

המתגייסים לחטיבה עוברים טירונות רובאי 05 שנמשכת 14 שבועות בבסיסי האימון של חטיבות גולני (למתגייסי אגוז) וצנחנים (למתגייסי מגלן / דובדבן). בסיומם הם מגיעים לראשונה לבסיס ההכשרות הקומנדו המשודרג במתקן אדם. שם עוברים את ההכשרה המשמעותית כלוחמי קומנדו, שנמשכת שמונה וחצי חודשים. בסיומה עוברים עוד שלושה חודשי הכשרה ייעודית ביחידות.

בחודש אוגוסט 2020 חוסלה חולייה בגבול סוריה לאחר שכוח של יחידת מגלן ביצע בגזרה פעילות שנמשכה שבוע ימים. במבצע "שומר החומות" פעלו לוחמי יחידות מגלן ואגוז מחטיבת הקומנדו "לצוד" את חוליות הנ"ט של חמאס שהסתתרו בין תושבי עזה ופגעו בהן באמצעות טילים ששיגרו.