ביום הזיכרון שצוין לפני כשבועיים התנפל המחבל מוחמד רישה (20) מטול כרם על אישה בת 62 שהמתינה בתחנת אוטובוס סמוך למרכז G כפר סבא וניסה לרצוח אותה בדקירות סכין.

עובר אורח אמיץ שהבחין במתרחש שלף את נשקו וירה לעבר המחבל עד להגעת כוחות הבטחון שעצרו אותו. פצועת הפיגוע אושפזה במצב בינוני בבית החולים מאיר ועברה ניתוח שכמה ימים אחריו שוחררה.

השבוע הוגש כתב אישום כנגד המחבל רישה בגין ניסיון רצח בנסיבות טרור וכעת, אנו מביאים כאן את העדות שמסר הנאשם בחקירתו במשטרה, הממחישה עד כמה היה נחוש לבצע את כוונותיו השפלות.

"החלטתי לרצוח יהודים כדי להפוך לשהיד", סיפר בעדותו בפני חוקרי השב"כ וחוקרי ימ"ר מרכז, שחלקים ממנה אנחנו מפרסמים לראשונה, "הבנתי שאין לי מה להפסיד".

רישה בחר את יום הזיכרון לחללי צה"ל לבצע את הפיגוע כדי לזכות מבחינתו ב'תהילת עולם' וששמו יתפרסם בכל מקום. "התכנית שלי הייתה לרצוח יהודים בתל אביב כי ישם הרבה אנשים", הסביר לחוקרים.

"חיכיתי שהיא תפנה את הגב"

במהלך הנסיעה קיבל רגליים קרות והעדיף לרדת בכפר סבא. הוא הבחין ב-א' תושבת העיר בת 62 שעמדה במקום ורצה להיות בטוח שהיא יהודייה. "לא רציתי לעשות טעויות. פניתי לאישה בעברית לגבי תחנת אוטובוס. היא דיברה בעברית ואז הבנתי שהיא יהודייה והחלטתי לרצוח אותה", סיפר בחקירתו.

"חיכיתי שהיא תפנה לי את הגב והתנפלתי עליה", המשיך המחבל בתיאור. "שלפתי את הסכין מהכיס של המכנסיים, רצתי לכיוון שלה ודקרתי אותה כמה פעמים".

בשלב מסוים כת הסכין נשברה ונפלה. א' ניסתה לברוח ממנו כשהיא דקורה בגבה, בכתף ובירכיים. "דקרתי את האישה כמה פעמים, היא נאבקה בי עד שהכת נפלה מהסכין ונחתכתי ביד", סיפר רישה, "היא ברחה. רדפתי אחריה כשלהב הסכין בידיים שלי, עד שמישהו ירה בי ונפלתי".

הוקרה לאזרח שנטרל מחבל בכפר סבא (צילום: חטיבת דוברות משטרת ישראל)
"רדפתי אחריה עד שמישהו ירה ונפלתי", המנטרל מקבל תעודה השבוע | צילום: חטיבת דוברות משטרת ישראל

אזרח שנסע במקום והיה עד לדרמה, יצא ממכוניתו וירה פעמיים ברישה כדי לנטרל אותו ולמנוע ממנו לרצוח את האישה. השבוע העניק לו מפקד מחוז מרכז, ניצב עמיחי אשד תעודת הוקרה על כך שחתר למגע עם המחבל וסיכן את חייו כדי להציל את א'.

"ראיתי בתחנת אוטובוס אישה צועקת ומתחילה לרוץ לכביש", שיחזר האיש, "ראיתי אותו (הכוונה למחבל) דוקר אותה. באותו רגע נעצרתי, יצאתי מהאוטו, יריתי בו שתי יריות בבטן. הוא התרומם והסכין עפה לו מהיד".

חקירת המחבל בוצעה לאחר שטופל בבית חולים ובה הודה בניסיון רצח האישה. הוא נשאל בה גם אם נשלח על ידי ארגון טרור והשיב: "פעלתי לבד, אף אחד לא שלח אותי. רציתי להיות שהיד וזו הייתה המטרה שלי".