הכלבה שקיבלה אות הערכה (צילום: תומר ושחר צלמים)
סשה, עשתה לעצמה שם קשוח למרות המראה הידידותי | צילום: תומר ושחר צלמים

לכלבים יש תפקיד מרכזי ומכריע בכל שדה קרב כבר לא מעט דורות לאחור. האינסטינקטים שלהם, המסירות שלהם למשימה ולאדם מרשימים והביצועים שלהם כמעט אף פעם לא מאכזבים. בצבא הבריטי, יודעים במקרים חריגים גם להעריך בעלי חיים שלוחמים בשורות הצבא עם צל"ש שנקרא "אות דינקין". ממש השבוע, על פי דיווח של הדיילי מייל הבריטי, כלבה גיבורה שהצילה את חייהם של חיילים רבים בכוחות המזויינים הבריטים באפגניסטן קיבלה את ההערכה הזו, אחרי שנהרגה יחד עם בעליה בהתקלות עם מחבלים.

הכלבה סשה והכלבן הלוחם קנת רואו היו הצמד המופלא של אפגניסטן. באפגניסטן כולה ידעו על הקשר הכל כך חזק ביניהם ועל ההישגים המרשימים של הכלבה. הודות לחוש הריח המפותח שלה, מחשפו לא מעט אמצעי לחימה ובכל למעשה, הצילו חיים של לא מעט חיילים בריטים. ברקורד שלהם יש חשיפה של 15 מטעני חבלה, חשיפה של מטענים, מאגרי נשק גדולים ועוד. בשנת 2008, קנת היה אמור לסיים את שירותו באפגניסטן, אבל התנדב להישאר באפגניסטן עם סשה עוד כמה ימים בכדי להשלים חיפושים אחר מטעני חבלה שסיכנו את חבריו. יום לאחר מכן, הוא וסשה נפגעו מאש טליבן ומצאו את מותם בשדה הקרב.

הכלבן שנהרג עם כלבתו (צילום: צילום פרטי)
הקשר בין קנת לכלבה היה ידוע בכל אפגניסטן | צילום: צילום פרטי

עוד בנושא:

לוחמים על ארבע: איזה כלבים משרתים בצה"ל?
כך הופך גור כלבים ללוחם ביחידת "עוקץ"
שבוי מלחמה: הכלב הצבאי נחטף, העולם סוער

אות דינקין
אות דינקין - רק 65 בעלי חיים קיבלו אותו עד עכשיו

השבוע, שש שנים לאחר מכן, הכלבה הגיבורה שחיילים רבים חבים לה את חייהם קיבלה את ההוקרה כאשר הוענק לה אות דינקין היוקרתי. בטקס נכחה גם משפחתו של קנת שמן הסתם הכירה את הכלבה. אמו, לין רואו, בת ה-54 סיפרה בראיון, "קנת תמיד העריץ בעלי חיים ואהב לעבוד עם כלבים. הוא לקח את התפקיד שלו כמי שאמור היה להגן על חבריו הלוחמים ברצינות רבה. אנחנו מאוד גאים בו ואנחנו בטוחים שהוא היה מאוד מרוצה מהעובדה שסשה קיבלה אות הערכה שכזה".

ראש השירותים הווטרינרים של הצבא הבריטי אמר בראיון כי כולם מאוד נרגשים מהעובדה ששסה מוערכת כל כך. "האות היוקרתי הזה רק משקף את המחויבות והכישורים שלה בהצלת חייהם של כל כך הרבה חיילים באפגניסטן. מדובר בהזדמנות נוספת לברך על ההישגים של קנת וסשה במבצעים השונים שבהם הם השתתפו".

על פי הסבר שמובא בפרסום המקורי, אות דינקין הוא אות ההערכה הגבוה ביותר שמוענק לבעלי חיים שהצילו חיי אדם בשדה הקרב. האות החל להינתן על ידי הצבא הבריטי בשנת 1943 והוענק עד כה ל-65 בעלי חיים, בתוכם 23 כלבים, 32 יוני דואר ממלחמת העולם השנייה, שלושה סוסים וחתול אחד. בקרוב כתבה מפורטת על כל אלו.

>> החובשת הצילה את הכלב שהציל את חייה באפגניסטן