כמו הרבה מדינות בעולם גם לצבאות ערב יש יחידות למשימות מיוחדות, כאשר לכל יחידה ההתמחות והמאפיינים הייחודיים לה - זאת על פי האיומים הקיימים על המשטר או המדינה. בסעודיה למשל כדי להיות קצין מומלץ להיות חלק ממשפחת המלוכה (אבל לא חסרים מועמדים משום שמדובר בכמה אלפי צאצאים). בסוריה יהיו הלוחמים חברי מפלגת הבעת' השולטת או לפחות חלק מהמיעוט העאלווי. בירדן יהיו אלו צאצאים של שבטי הבדואים הנאמנים למלך. מה שבטוח, צבאות ערב מחזיקים ביחידות קומנדו ועילית מאומנות היטב (אם כי לא חסרות פדיחות בגזרתן). לפניכם סקירה של המוכרות ביותר.

מצרים: כוח משימה 777

חיילים מצרים (צילום: ויקיפדיה)
מתאמנים עם הטובים ביותר. חיילים מצרים בפעולה | צילום: ויקיפדיה

השכנה הגדולה שלנו מדרום מחזיקה ביחידת עילית ללוחמה בטרור שהוקמה בסוף שנות ה-70 ומונה כ 200 לוחמים. בשנים הראשונות לפעילותה של היחידה כנראה שלא הייתם רוצים להיות בן ערובה שיחולץ על ידי לוחמיה - כוח משימה 777 רשם לזכותו בתחילת הדרך יותר כשלונות מהצלחות:

בשנת 1978 נחת בקפריסין מטוס נוסעים שנחטף על ידי החזית העממית. כוח משימה של היחידה נסע לשם בכדי לשחרר את החטופים. הבעיה שהרשויות במצרים שכחו לעדכן את הקפריסאים בדבר - ובקפריסין חשבו שמדובר בכוח תגבור למחבלים. התוצאה: בקרב שנמשך 80 דקות נהרגו 15 מבין 79 הלוחמים המצריים. הקפריסאים, אגב, לא איבדו בקרב הזה אפילו לוחם אחד.

ב-1985 המצב החמיר. מטוס מצרי חטוף נחת במלטה וכוח של היחידה נשלח לשחרר את החטופים. ועדיין, למרות תכנון מוקפד, נראה שהם היו עסוקים יותר בהריגת בני ערובה מאשר מחבלים: הכוח פרץ אחרי שפיצץ חור בגג המטוס ומהפיצוץ נהרגו מיד 20 בני ערובה. אחרי שנכנסו מהחור הרגו הלוחמים המיוחדים עוד כמה עשרות בני ערובה. סך הכל נהרגו 57 מתוך 88 נוסעי המטוס.

למרות כל זאת, אין ספק שהמצב השתפר מאז. היום יחידת 777 מתאמנת עם הטובות שיש, כמו דלתא האמריקאית ו-GSG9 הגרמנית. עיקר ההתעסקות של היחידה בימים אלה הוא עם טרור פנימי ועם האחים המוסלמים. ככל הידוע הם אינם מעורבים במהומות תחריר האחרונות.

ירדן: יחידות הקומנדו הכי טובות בצבאות ערב

לא רבים יודעים, אבל לשכנתנו השקטה ממזרח יש את יחידות הקומנדו שנחשבות לטובות שבמדינות ערב. מדובר בשתי יחידות בסדר גודל של גדוד - יחידה 71 ויחידה 101 - אשר אליהן מסופחים שני גדודי צנחנים בשעת הצורך. היחידות מורכבות בעיקר מצאצאי שבטי הבדואים שנחשבו מאז ומעולם לנאמנים למשטר המלוכה.

בשל הניסיון והאיכות הפכה ירדן למרכז אימונים בתחום וניתן למצוא שם לוחמים מעירק, אלג'יר לבנון ועוד. הלוחמים ירדנים מעורבים ככל הנראה גם במלחמה באפגניסטן - עובדה שנחשפה במהלך פיגוע בבסיס אמריקאי, אז נהרג קצין מודיעין ירדני. ככול הנראה נמצאים אנשי היחידה יחד עם הסעודים גם במלחמה בתימן.

סוריה: 15,000 לוחמי קומנדו

הכמות אדירה של לוחמי קומנדו שנלחמים עבור המשטר הסורי בדמשק, נובעת מדוקטרינה סובייטית מיושנת; לסורים יש את דיביזיה 14, חטיבה 120 ועוד מספר גדודים עצמאיים, כאשר חלק מהם מתפקדים כיחידות קומנדו כמו שאנו מכירים וחלק הם פשוט חי"ר משופר. לזכות הלוחמים הסורים ניתן לייחס את המבצע המוסק (והמוצלח) לכיבוש החרמון ב 1973; לאחר הכיבוש הוכיחו עמידות גבוהה כששרדו שם את כל המלחמה למרות אלפי הפגזים שספגו. כיום הקומנדו הסורי עסוק בעיקר בשמירה על המשטר הסורי ואין להם שום בעיה למחוק עיר שלמה בעת הצורך כמו שעשו בשביל אסאד האב בעיר חומס.

חייל סורי (צילום: ויקיפדיה)
כשאומרים אויב סורי מחופר, מתכוונים לזה. צילום: ויקיפדיה | צילום: ויקיפדיה

אירן: קומנדו ימי מאומן היטב

מלבד יחידות של משמרות המהפכה ניתן למצוא בצבא אירן את ה-Takavaran, הקומנדו הימי האירני. ליחידה 200 לוחמים לערך, שמלבד משימות קומנדו ימי מסורתיות הם מומחים בחבלה, חיסולים ופעולות להצלת בני ערובה. היחידה הוקמה בסיוע יוצאי ספצנז רוסים וגם גרמנים בעלי ניסיון. לוחמי היחידה עוברים הכשרה קשה של 20 חודשים ונחשבים בין הטובים בתחום הקומנדו הימי.

את לוחמי הקומנדו האירני ניתן היה לראות בזמן מלחמת המכליות במפרץ הפרסי בשנות ה-80, אז התעמתו האירנים עם ארצות הברית והטביעו מכליות נפט במפרץ. לוחמי היחידה היו גם מעורבים במלחמה בפירטים הסומליים, וידוע לפחות על מקרי אחד של קרב עם הפירטים כאשר תקפו מכלית נפט איראנית.

לבנון: מתמחים בלוחמה בטרור, ובטרור עצמו

ארה"ב מחריפה את המאבק בחיזבאללה‎ (צילום: AP, חדשות)
עוברים את עיקר ההכשרה באירן. חיילי החיזבאללה | צילום: AP, חדשות

את לבנון נחלק ליחידה רשמית של הממשלה והלא רשמית, של חיזבאללה. גדוד הקומנדו הלבנוני עונה לשם הקליט Maghaweer. הגדוד הוקם בעצומה של מלחמת האזרחים הלבנונית בשנות ה-60 והוא מתמחה בלוחמה זעירה, פעולות מוסוות, לוחמה אורבנית ולוחמה בטרור. מרבית לוחמי היחידה הינם נוצרים וכמו אצלנו, הנשק בדרך כלל אמריקאי. הלוחמים נבחרים מתוך יחידות הצבא כשהם עוברים מבחני מאמץ גופני ונפשי, כאשר מי שמתקבל יכנס לקורס שנמשך מספר חודשים בתחומי סיור חבלה ולוחמה זעירה.

אולם היחידה המפורסמת ביותר בלבנון שייכת לחיזבאללה: יחידה 1800. מדובר בהכלאה של יחידת מודיעין ולוחמה זעירה. הם אלה שאחראים על הפעלת סוכנים במדינות היעד ובנוסף על ביצוע פעולות טרור בחו"ל או בלבנון. היחידה הוקמה כמובן על ידי משמרות המהפכה האירנים ולוחמיה נבחרים בקפידה וחייבים להיות מוסלמים שיעים, כאשר את עיקר ההכשרה הם עוברים באירן. בין הפעולות המפורסמות של היחידה ניתן למצוא את הפיגוע ליד מצובה ב-2002 בו נהרגו 5 אזרחים וקצין, הפעלת רשת טרור בסיני וחטיפת אלחנן טננבאום. מדובר ביחידה בעלת יכולת מרשימה בכל הקשור להחדרת סוכנים וסיפורי כיסוי. היחידה מזכירה יותר את הכומתות הירוקות של ארה"ב; הגעה למדינת יעד ואז הפעלה של לוחמים מקומיים על גרעין סוכן היחידה.

>> היחידות הקשוחות ביותר בעולם