הנשק הרוסי של חיזבאללה (צילום: טוויטר)
חיזבאללה הצליח להשיג נשק מתקדם על רקע מלחמת האזרחים בסוריה | צילום: טוויטר

האם חיזבאללה הצליח לשים את ידו על טנקים מתקדמים וטילי קרקע-קרקע? כך עולה לפחות משורה של פרסומים בטוויטר, בתמונות שהעלו לרשת משתמשים רבים ולא השאירו הרבה מקום לספק. "נשק רוסי, מהמשוכללים ביותר של מוסקבה, הגיע כבר לידי חיזבאללה", אמר רק לפני שבועיים האלוף במיל' יעקב עמידרור, מי שהיה ראש חטיבת המחקר באמ"ן ועד לפני כשנתיים ראש המועצה לביטחון לאומי ויועצו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. עמידרור אמר את הדברים במהלך כנס של המדרשה הציונית, כשברקע צה"ל מתרגל בגזרה הצפונית, תרגיל שנועד לבחון תכניות מבצעיות נגד הג'יהאד העולמי וחיזבאללה בסוריה ובלבנון.

לראשונה, אמר עמידרור במפורש שחיזבאללה הצליח להשיג נשק מתקדם על רקע מלחמת האזרחים בסוריה, דברים שבכירי צה"ל העדיפו להגיד רק במסגרת שיחות רקע עם כתבים צבאיים עד כה. בימים האחרונים, דבריו של עמידרור מקבלים כאמור חיזוק ממשתמשים שונים בטוויטר, ככל הנראה פעילים בסוריה ואחרים שמפיצים תמונות של נשק מתקדם בשימוש אנשיו של נסראללה בסוריה.

הנשק הרוסי של חיזבאללה (צילום: טוויטר)
T-90 עם דגל חיזבאללה | צילום: טוויטר

בתמונה שמופצת מאז יום שני, ניתן לראות טנק מסוג T-90 כשהוא מופעל על ידי צוות של אנשי חיזבאללה, שלא היססו גם לשים את הדגל של הארגון על הצריח. "כן, זה T-90 עם דגל חיזבאללה", כתב אחד מהמשתמשים שהפיצו את התמונה. מדובר בטנק מערכה מתקדם מתוצרת רוסיה, כזה שנחשב לאחד מהמתקדמים ביותר שיוצרו על ידי הרוסים ועומד בשורה אחת לצד האהברמס האמריקאי ואף טנק המרכבה הישראלי.

>> מכורים לפז"ם? הירשמו לפייסבוק שלנו

מדאיגה אף יותר התמונה של טיל בליסטי מסוג OTR-21, המכונה "טוצ'קה", גם הוא מתוצרת רוסיה. בשתי התמונות שפורסמו, נטען כי צוות של חיזבאללה משגר את הטיל במהלך לחימה בסוריה. מדובר בטיל שמסוגל לשאת ראש נפץ במשקל של כחצי טון לטווח של 70 עד 185 ק"מ, תלוי בדגם.

הנשק הרוסי של חיזבאללה (צילום: טוויטר)
הטיל הבליסטי שמדאיג את ישראל | צילום: טוויטר

אפשר לומר שאלו הטילים שמדאיגים באמת את ישראל, שהרי שאת הטנקים הרבה יותר קל לאתר ולהשמיד. הטילים והרקטות כבר הוכיחו את עצמם, בעיקר לאור זה שנכון להיום, לצה"ל אין תשובה שתמנע באופן מלא ירי טילים על ישראל. רק בחודש שעבר, הודו שני בכירים בחיזבאללה שרוסיה מעבירה באופן ישיר כלי נשק לידי הארגון בסוריה. לטענתם, זאת כדי לסייע בלחימה לצדו של אסד. מפקדים בחיזבאללה סיפרו לאתר "הדיילי ביסט" האמריקאי שהרוסים מעבירים להם טילי קרקע־קרקע, רקטות מונחות לייזר וגם טילים מתקדמים נגד טנקים, הכל מתוצרת רוסיה, כמובן. מדובר בדיוק ברשימת כלי הנשק שמדאיגה את ישראל וגרמה לה לצאת לסדרה של תקיפות אוויריות שמטרתן הייתה מניעת משלוחי נשק.

נראה שלמרות המאמץ הישראלי, חיזבאללה מוצף בנשק מתקדם, אותו סביר להניח שיפעיל במערכה הבאה שלו נגד לוחמי צה"ל. לדברי המפקדים בחיזבאללה שהתראיינו לביסט, רוסיה לא הציבה לחיזבאללה שום תנאים בתמורה למסירת הנשק. הרוסים מבחינתם, מכחישים את הדברים. אתמול (ב') הופיע בישיבת ועדת החוץ והביטחון בכנסת שגריר ישראל במוסקבה, צבי חפץ, שם אמר שרוסיה התחייבה בפני ישראל שלא העבירה ולא תעביר נשק לחיזבאללה בסוריה. התמונות שמופצות בימים האחרונים לעומת זאת, מלמדות משהו אחר לגמרי.