רוגל אלפר תמונת טור (צילום: רועי ברקוביץ)
העיתונאי רוגל אלפר | צילום: רועי ברקוביץ

בשבוע שעבר פרסם העיתונאי רוגל אלפר מעיתון "הארץ" מאמר תחת הכותרת "חיילי כפיר אינם בני אדם". במאמרו מתח ביקורת אלפר על התנהלות החטיבה, בהקשר של סרט דוקומנטרי חדש בשם "הרב"ט האסטרטגי" שליווה את טירוני כפיר בצל פרשת אלאור אזריה ושודר בערוץ 1.

"אני מתבייש בהם. בכל החיילים שתועדו בסרט שעקב במשך שנה אחרי טירוני חטיבת כפיר", כותב אלפר במאמרו. "אני לא מוכן שחיילי כפיר ייצגו אותי או את ערכיי. מבחינתי, הם לא "לוחמים". בניגוד למה שהם מספרים לעצמם, הם לא 'מגינים על המדינה'. הם צבא כיבוש קולוניאליסטי שמיישם מדיניות של גזענות לאומנית קיצונית. אין להם ערכים. אין להם מוסר".

מאמרו של אלפר עורר סערה ברשתות החברתיות, וחיילים רבים בהווה ובעבר בחטיבה הגיבו לדברים שכתב אלפר. אחד מהם היה נאור אבו, ששירת בחטיבה בשנים 2008-2011 ואחיו משרת בימים אלו בחטיבה המנומרת. "אתה חושב שמה שכתבת על חטיבת כפיר זה נכון? יצא לך לדבר עם כפירניקים בעבר? יצא לך לראות את לוח פעילותיהם? אתה חושב שבמדינה אחרת היית שורד יותר?", כתב אבו בפוסט שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו בפנייה לאלפר.

"זה היה מאמר חסר עובדות וחסר ביסוס. זה לא שהוא ראיין חיילים, דיבר איתם ועשה על סמך זה כתבה. זה היה חסר עובדות, נטו הדעה האישית שלו", אמר לנו אבו. "מילא אם הייתי רואה את הכתבה הזו פעם אחת, הייתי מתעלם. אבל ברגע שראיתי אותה שוב ושוב, הייתי חייב להגיב על זה. זה אמנם לא פגע בי אישית, אבל זה פגע בחטיבה עצמה".

חיילי חטיבת כפיר (צילום: Pool, GettyImages IL)
חיילי חטיבת כפיר, אילוסטרציה | צילום: Pool, GettyImages IL

פוסט נוסף שהפך לוויראלי הוא של אלכס, גם הוא לוחם לשעבר בחטיבה. "יצא לי לקחת חלק במסגרות שונות ובסיטואציות שונות מאז 2007 ועד היום, בין היתר - ב"עופרת יצוקה", "צוק איתן", "אינתיפאדת הסכינים" ועוד", כתב. "הייתי הרבה יותר מפעם אחת במצב של סכנת חיים, ספגתי עשרות בקבוקי תבערה, מטעני צינור, ניסיונות דקירה ומארבים אינסופיים... לא משנה כמה השגרה הייתה שוחקת, לא משנה כמה המצב היה מסוכן, לא משנה כמה מתסכל היה להעביר חודשים על גבי חודשים רחוק מהבית, מעולם לא פגענו באזרח חף מפשע".

בהמשך הפוסט כותב אלכס דברים חריפים אף יותר: "אני שלם ב100% עם השירות הצבאי שלי, של בני הפלוגה שלי ושל החיילים שלי. ואני מתבייש באדם שמרשה לעצמו לקרוא לילדים בני 18 שעזבו הכל והלכו שלוש שנים לשטחים למלא את חובתם המוסרית והערכית למדינה, בשמות גנאי וכינויים לא מוצדקים".

גם אלמוג, לוחם בימים אלו בחטיבה, התייחס לדבריו של אלפר: "פשוט בושה ש"הארץ" מפרסם דברים כאלה. אין לי יותר מידי מה להגיד, אני רק יודע מי עומד לצידי, כתף לכתף נלחם איתי ושומר איתי על אנשים כמוך. תאמין לי שלא משנה כמה יכפישו אותנו וכמה אנשים יזלזלו בעבודה הקשה שאנחנו עושים יום יום, שעה שעה. אנחנו ה'בני אדם' נשאר כאן ונמשיך להגן על התחת היפה נפש שלך ושל כלל מדינת ישראל".

עמוד הפייסבוק "נושאי הדגל" שמגדיר את עצמו כארגון מרכז-שמאל פרסם מכתב של גולש נוסף שהגיב לדברים: "לוחמי חטיבת כפיר, שרובם המוחלט הם תושבי הפריפריה ובני השכבות החלשות יותר בחברה הישראלית, לוחמים אלה מייצגים בעינך את ישראל השנייה, הנחותה, הלא ראויה. ישראל שצריך וראוי להתנכר אליה ואפילו להילחם בה. לוחמי כפיר, בנינו, שמגינים עליך בגופם, הם מבחינתך לכל היותר בשר תותחים בזמן מלחמה, ויצורים נחותים בזמן פעילויות הביטחון השוטף.

ומכיוון שאני מבין את המקום המנותק שאתה נמצא בו כאשר אתה כותב את מה שאתה כותב, ואני מבין שאתה כרגע בתחושת מיעוט נרדף, יש לי המלצה אחת אליך, רוגל, שאני בטוח שתעשה לך טוב: בוא לכפיר. בוא ותכיר לוחמים, מפקדים וקצינים גיבורים".